Kde je férový kurz koruny po ukončení kurzového závazku ČNB?
Průběh kurzového závazku byl pro ČNB bezproblémový. Jedním z hlavních důvodů bylo, že směrem k oslabování domácí měny má centrální banka nevyčerpatelné zbraně – „tisknout“ peníze může donekonečna. Druhým a zajímavějším důvodem bylo, že ČNB intenzivně prohlašovala, že ohledně ukončení kurzového závazku bude maximálně transparentní. A to se i stalo. Na jedné straně jsme měli tvrdý závazek, tedy udržovat kurz koruny nad hladinou 27 za euro, a na straně druhé měkké náznaky o konci intervencí někde kolem poloviny roku s různými indiciemi, že k tomu může dojít i dříve.
Takové velmi transparentní jednání usnadnilo ČNB průběh intervencí, nicméně proces ukončení si tímto ČNB ztížila. To proto, že časově jasně ohraničené ukončení závazku nalákalo ke korunovým investicím velké množství zahraničního kapitálu. Zahraniční kapitál přitékající do české kotliny vyvíjel tlak na posilování koruny a první kvartál byl proto pro ČNB z hlediska udržování kurzového závazku mimořádně nákladný. V důsledku významného růstu devizových rezerv ČNB se pak objevila i zpráva, že po ukončení kurzového závazku dojde k odlivu tohoto spekulativního kapitálu zpět do zahraničí a že koruna vlastně oslabí.
Tato prognóza o hloupých spekulantech překotně opouštějících korunu a vybírajících „zisky“ ve ztrátě se zatím ukazuje jako lichá. Koruna naopak posílila, i když jen velmi málo proti tomu, kde vidím její férovou hodnotu. Naopak možná postupné výběry zisků kapitálu spekulativnějšího charakteru na různých úrovních jsou právě tím důvodem, proč nedošlo k masivnímu posílení ihned po oznámení o ukončení kurzového závazku a proč bude celý průběh pozvolný a bez větších šoků.
Vývoj Kurzu koruny dne 6. 4. 2017

Měnově zajistit eurové investice se stále vyplatí
Reálná ekonomika a investoři do zahraničních cenných papírů mají proto stále velmi dobré podmínky pro měnové zajištění svých investic. Zaprvé kurz za první den o mnoho neposílil a zadruhé došlo po ukončení závazku ke snížení forwardových bodů, které odpovídají nákladům na měnové zajištění. Proto se ještě stále lze zajistit za podobných podmínek, jaké byly na konci března, tedy před ukončením kurzového závazku.
Pokud porovnám růst HDP a inflaci v ČR a eurozóně, férový kurz koruny k euru by se měl momentálně nacházet někde těsně nad 25 korunami za euro a většina trhu si myslí, že za rok bychom na takovýchto úrovních mohli být. Před zavedením kurzového závazku navíc koruna k euru posilovala o dvě až tři procenta ročně a myslím, že není důvod v současné situaci uvažovat o změně dřívějšího trendu. Měnové zajištění má tedy stále smysl.
Zbystřit by měli i investoři investující v korunách, neboť ne všechny instrumenty denominované v koruně jsou bez měnového rizika. Například Erste Group Bank a VIG, akcie primárně obchodované ve Vídni, lze koupit i na pražské burze v korunách. Avšak včera již bylo vidět, že zatímco tyto tituly ve Vídni rostly, v Praze byly oba v červených číslech právě kvůli přepočtu jejich eurových kurzů do posilující koruny.