Názor makléře: Hledání férového kurzu koruny

Názor makléře: Hledání férového kurzu koruny

Historické důvody pro zavedení kurzového závazku objektivně pominuly, a ČNB proto od jeho dalšího využívání včera ustoupila. Důvody pro zavedení a samotný průběh byly v médiích velmi hojně rozebírány, podívejme se tedy spíše na samotný průběh ukončení kurzového závazku a moje očekávání dalšího vývoje na naší domácí měně.

Číst dále
Názor makléře: Hledání férového kurzu koruny

Kde je férový kurz koruny po ukončení kurzového závazku ČNB?

Průběh kurzového závazku byl pro ČNB bezproblémový. Jedním z hlavních důvodů bylo, že směrem k oslabování domácí měny má centrální banka nevyčerpatelné zbraně – „tisknout“ peníze může donekonečna. Druhým a zajímavějším důvodem bylo, že ČNB intenzivně prohlašovala, že ohledně ukončení kurzového závazku bude maximálně transparentní. A to se i stalo. Na jedné straně jsme měli tvrdý závazek, tedy udržovat kurz koruny nad hladinou 27 za euro, a na straně druhé měkké náznaky o konci intervencí někde kolem poloviny roku s různými indiciemi, že k tomu může dojít i dříve.

Takové velmi transparentní jednání usnadnilo ČNB průběh intervencí, nicméně proces ukončení si tímto ČNB ztížila. To proto, že časově jasně ohraničené ukončení závazku nalákalo ke korunovým investicím velké množství zahraničního kapitálu. Zahraniční kapitál přitékající do české kotliny vyvíjel tlak na posilování koruny a první kvartál byl proto pro ČNB z hlediska udržování kurzového závazku mimořádně nákladný. V důsledku významného růstu devizových rezerv ČNB se pak objevila i zpráva, že po ukončení kurzového závazku dojde k odlivu tohoto spekulativního kapitálu zpět do zahraničí a že koruna vlastně oslabí.

Tato prognóza o hloupých spekulantech překotně opouštějících korunu a vybírajících „zisky“ ve ztrátě se zatím ukazuje jako lichá. Koruna naopak posílila, i když jen velmi málo proti tomu, kde vidím její férovou hodnotu. Naopak možná postupné výběry zisků kapitálu spekulativnějšího charakteru na různých úrovních jsou právě tím důvodem, proč nedošlo k masivnímu posílení ihned po oznámení o ukončení kurzového závazku a proč bude celý průběh pozvolný a bez větších šoků.

Vývoj Kurzu koruny dne 6. 4. 2017

kurz koruny po ukončení intervencí

Měnově zajistit eurové investice se stále vyplatí

Reálná ekonomika a investoři do zahraničních cenných papírů mají proto stále velmi dobré podmínky pro měnové zajištění svých investic. Zaprvé kurz za první den o mnoho neposílil a zadruhé došlo po ukončení závazku ke snížení forwardových bodů, které odpovídají nákladům na měnové zajištění. Proto se ještě stále lze zajistit za podobných podmínek, jaké byly na konci března, tedy před ukončením kurzového závazku.

Pokud porovnám růst HDP a inflaci v ČR a eurozóně, férový kurz koruny k euru by se měl momentálně nacházet někde těsně nad 25 korunami za euro a většina trhu si myslí, že za rok bychom na takovýchto úrovních mohli být. Před zavedením kurzového závazku navíc koruna k euru posilovala o dvě až tři procenta ročně a myslím, že není důvod v současné situaci uvažovat o změně dřívějšího trendu. Měnové zajištění má tedy stále smysl.

Zbystřit by měli i investoři investující v korunách, neboť ne všechny instrumenty denominované v koruně jsou bez měnového rizika. Například Erste Group Bank a VIG, akcie primárně obchodované ve Vídni, lze koupit i na pražské burze v korunách. Avšak včera již bylo vidět, že zatímco tyto tituly ve Vídni rostly, v Praze byly oba v červených číslech právě kvůli přepočtu jejich eurových kurzů do posilující koruny.

Osobní komentář makléře

Hledání férového kurzu koruny

František Pokorný
Burzovní makléř
frantisek.pokorny@cyrrus.cz
František Pokorný

Mohlo by vás zajímat

Názor makléře: Co investorům přinese rok 2018?
Názor makléře: Co investorům přinese rok 2018?
Abych mohl zdárně odpovědět na otázku v nadpisu tohoto komentáře, pokusím se vyhodnotit dosavadní průběh obchodování na světových trzích a v&n...
Názor makléře: Virtuální realita jako součást investičního portfolia
Názor makléře: Virtuální realita jako součást investičního portfolia
Pojem virtuální realita (VR) je veřejnosti již delší dobu známý. Tento fenomén se  stává rozšířenější, ale masové využití má teprve před sebou...
Názor makléře: Pitná voda je komoditou budoucnosti
Názor makléře: Pitná voda je komoditou budoucnosti
Máme za sebou prorůstový začátek roku díky daňové reformě v USA, prozatím úspěšné výsledkové sezóně, dobrým makroekonomickým datům a v po...
Názor makléře: 4 výhody pravidelného investování
Názor makléře: 4 výhody pravidelného investování
Všichni se rozhodujeme investovat z různých důvodů. Možná chcete ušetřit na odchod do důchodu, svůj první domov nebo si prostě jen chcete spln...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.