INFORMACE O INVESTIČNÍCH NÁSTROJÍCH A UPOZORNĚNÍ NA RIZIKA SPOJENÁ S INVESTIČNÍMI SLUŽBAMI
- Obchodník umožňuje svým zákazníkům uzavírat obchody zejména s následujícími investičními nástroji: dluhopisy, akcie, ETF, podílové listy, investiční certifikáty, warranty, opce, futures a vybrané OTC deriváty (např. swapy, forwardy).
- Dluhopis je cenný papír, s nímž je spojeno právo na splacení dlužné částky a povinnost emitenta toto právo uspokojit. Důležité skutečnosti a rizika viz odst. 7.
- Akcie je cenný papír, s nímž jsou spojena práva akcionáře jako společníka podílet se na řízení akciové společnosti, jejím zisku a na likvidačním zůstatku při zániku akciové společnosti. Důležité skutečnosti a rizika viz odst. 7.
- Exchange Traded Funds (ETF) burzovně obchodované fondy nebo též indexové akcie jsou moderní finanční instrumenty, umožňující nákup celé báze zvoleného akciového indexu nebo jiného podkladového aktiva (např. akcie, měny, komodity) formou investice do jediné indexové akcie (tzv. ETF akcie). ETF se prodávají na sekundárním trhu (burze) za cenu určenou nabídkou a poptávkou. Každý ETF má čistou hodnotu aktiv (NAV), která se však vždy nemusí rovnat aktuálnímu kurzu na burze. Mohou být bez i s pákovým efektem (např. ultrashort). Důležité skutečnosti a rizika viz odst. 7.
- Podílový list je cenný papír, který představuje podíl podílníka na majetku v podílovém fondu a se kterým jsou spojena další práva plynoucí z právních předpisů nebo statutu fondu. Důležité skutečnosti a rizika viz odst. 7.
- Investiční certifikát je cenný papír dluhového charakteru, jehož hodnota nebo výnos je odvozen od určitého podkladového aktiva (např. akciového indexu). Rozlišujeme různé druhy certifikátů, podrobnosti na internetových stránkách Obchodníka. Zákazník bere na vědomí, že emitent investičního certifikátu je oprávněn kdykoli předčasně (tj. před datem splatnosti) investiční certifikát splatit. Důležité skutečnosti a rizika viz odst. 7.
- Obchodník upozorňuje Zákazníka zejména na následující skutečnosti a rizika spojená s investičními nástroji:
- Investiční nástroje a/nebo služby, ohledně kterých je možné podat pokyn Obchodníkovi, nemusí být vhodné pro každého investora; pokud nejste podrobně obeznámeni s principy obchodování, neměli byste služby Obchodníka využívat.
- Předpokládané či možné výnosy nejsou zaručené. Minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Investice obsahuje riziko kolísání hodnoty a návratnost původně investovaných prostředků není zaručena.
- U každé formy investice souvisí možný výnos úzce s rizikem. Čím vyšší je očekávaný výnos, tím vyšší je i potenciální riziko. Při obchodování s investičními nástroji v krátkodobém horizontu hrozí zvýšené riziko ztráty (např. maržové obchody, deriváty).
- Investiční nástroje denominované v cizích měnách jsou rovněž vystaveny fluktuacím vyplývajícím ze změn devizových kurzů, které mohou mít jak pozitivní, tak i negativní vliv na jejich kurzy, ceny, zhodnocení či výnosy z nich plynoucí v jiných měnách, popřípadě jejich jiné parametry (měnové riziko).
- Investiční nástroje v sobě obsahují kreditní riziko emitenta. Tímto se rozumí nebezpečí, že se emitent dostane do úpadku, následkem čehož budou jím emitované investiční nástroje významně znehodnoceny nebo zcela bezcenné. V takovém případě musí investor počítat s tím, že může ztratit i celý investovaný kapitál. Negativní vliv na hodnotu investičních nástrojů může mít i snížení ratingu emitenta.
- Dostupnost nebo prodejnost investičních nástrojů se může lišit, a z tohoto důvodu může být obtížné určitý investiční nástroj koupit či prodat (riziko likvidity).
- Investování do investičních nástrojů je obecně spojeno s určitými riziky vyplývajícími zejména z povahy konkrétního investičního nástroje a rovněž z právních předpisů a zvyklostí příslušných finančních trhů resp. zemí (právní riziko).
- Než podepíšete smlouvu s obchodníkem, měli byste ji důkladně pročíst a porozumět všem jejím ustanovením.
- Využije-li zákazník investiční poradenství, činí tak výhradně na základě vlastního rozhodnutí a výslovně přitom prohlašuje, že si je vědom toho, že Obchodníkem poskytnutá rada se v budoucnu může ukázat jako nesprávná, že investice učiněné na jejím základě mohou být ztrátové a že Obchodník může v závislosti na dalším vývoji kdykoliv svou radu v budoucnu odvolat nebo změnit, a to i na radu opačnou. Obchodník poskytuje zákazníkovi pouze rady, samotná investiční rozhodnutí jsou vždy na zákazníkovi, který za ně nese plnou zodpovědnost.
- Poplatky plynoucí z obchodů vždy negativním způsobem ovlivňují výsledek investování. Poplatky Obchodníka jsou uplatňovány, i když je výsledkem operace ztráta. Významným faktorem ovlivňujícím negativně výsledek investování je tzv. spread, tedy rozdíl v tržních cenách mezi nabídkou a poptávkou (bid/ask).
- V důsledku selhání obchodního systému můžete utrpět rychlou ztrátu. Za selhání obchodního systému nenese Obchodník odpovědnost.
- Pro financování rizikových investic byste neměli používat zdroje, které potřebujete k uspokojení základních životních potřeb.
- Podání příkazu STOP-LOSS, nemusí vždy nutně omezit ztráty na zvolenou částku. Tato skutečnost se odvíjí zejména od likvidity a volatility konkrétního investičního nástroje. Zadání STOP-LOSS příkazu neochrání investici do některých derivátů (např. turbo certifikáty, futures) v době, kdy je uzavřen trh, kde byl STOP-LOSS zadán a v době mimo obchodní hodiny trhu dojde k poklesu/růstu podkladového aktiva derivátu.
Způsoby omezení rizika:
- Diverzifikujte své investice. Investováním do různých investičních nástrojů, případně titulů z různých sektorů je možné snížit celkové riziko investice. Předpokladem diverzifikace je dostatečný objem finančních prostředků.
- Sledujte pravidelně (denně) stav a hodnotu svých investic, nejlépe v klientské VIP sekci internetových stránek a zasílané měsíční výpisy, jen tak budete moci reagovat včas na jejich vývoj.
- Zjistěte, zda je trh s investičními nástroji, na kterém máte v úmyslu investovat, dostatečně likvidní.
- Používejte limitních pokynů, aby nebyly Vaše pokyny provedeny podle nevýhodného kurzu.
- Používejte pokyny typu STOP-LOSS pro omezení Vaší případné ztráty.
- Turbo certifikáty (též knock-out certifikáty či mini futures) jsou velmi rizikové investiční nástroje, deriváty s pákovým efektem, jejichž hodnota závisí na hodnotě podkladového aktiva, např. akciového indexu. Riziko spojené s nákupem turbo certifikátu závisí na velikosti finanční páky. Tyto nástroje jsou vybaveny tzv. knock-out hranicí, která zabraňuje povinnosti dodatečného finančního krytí na straně investora. V případě, že kurz podkladového aktiva (např. akciového indexu) kdykoliv během doby trvání turbo certifikátu dosáhne nebo prolomí knock-out hranici, je turbo certifikát emitentem automaticky ukončen a vypořádán. Existuje velká pravděpodobnost, že může dojít ke ztrátě všech investovaných finančních prostředků, u vyšších finančních pák i ve velmi krátkém časovém horizontu. Zároveň však turbo certifikáty nabízejí velký potenciál zisku. Obchodník upozorňuje Zákazníka zejména na následující skutečnosti a rizika spojená s turbo certifikáty:
- U turbo certifikátů může být emitováno menší množství kusů, z čehož vyplývá zvýšené likvidní riziko. Tím může dojít u jednotlivých turbo certifikátů k velkým výkyvům kurzu, zejména v blízkosti knock-out hranice.
- V emisních podmínkách emitenta příslušného certifikátu jsou stanoveny situace, za kterých může emitent přestat kótovat tento certifikát.
- Riziko u investic do turbo certifikátů spočívá v nepříznivém vývoji podkladového aktiva. Dosažení knock-out hranice i při krátkodobém výkyvu kurzu v rostoucím trendu vede až k totální ztrátě investovaného kapitálu.
- Kurz turbo certifikátu je ovlivňován celou řadou faktorů, zejména hodnotou podkladového aktiva a velikostí finanční páky (externího financování). V průběhu času se v důsledku nákladů na externí financování mění výše knock-out hranice v neprospěch otevřené pozice. Výše uvedené způsobuje, že i když se cena podkladového aktiva nezmění, může kurz turbo certifikátu klesat.
- Kurz turbo certifikátu vždy reaguje na změny kurzu podkladového aktiva. Čím větší finanční páka je u turbo certifikátu, tím riskantnější je pak investice. Finanční páka umožňuje na jedné straně vyšší zisk, současně však na straně druhé také nese vyšší riziko ztráty. Finanční páka působí oběma směry.
- Spread mezi tržní nabídkou a poptávkou stanovuje zpravidla sám emitent, který je zpravidla jediným tvůrcem trhu. V případě komplikované struktury turbo certifikátů (i jiných druhů certifikátů) je nutné upozornit na možnou menší cenovou transparentnost (správnost kotace), a to zejména u indexů konstruovaných samotným emitentem, u tématických certifikátů emitovaných na určitých koš vybraných investičních nástrojů (např. technologické akcie), nebo v případech, kdy může emitent jednotlivé tituly v indexu obměňovat.
- Contango efekt nastává při rolování (futures) kontraktů, které jsou podkladovým aktivem turbo certifikátů. Jedná se o situaci, kdy při rolování podkladových kontraktů je cena u vzdálenějšího kontraktu vyšší než cena kontraktu s bližším termínem dodání. Tato situace vede k tomu, že emitent turbo certifikátu dostává za svou investici stále menší počet kontraktů. Contango efekt tak má negativní vliv na cenu turbo certifikátů. Contango efekt se týká především turbo certifikátů, u kterých jsou podkladových aktivem kontrakty na komodity.
Způsoby omezení rizika:
Zadávejte pokyny STOP-LOSS, ve kterých stanovíte tzv. stop cenu, při jejímž dosažení dojde k aktivaci pokynu k uzavření pozice.
- Warranty jsou velmi rizikové investiční nástroje, deriváty s pákovým efektem. Jedná se o sekuritizované opce, jejichž hodnota závisí na hodnotě a volatilitě podkladového aktiva (např. akcie), splatnosti, realizační ceně a finanční páce. Warranty jsou investiční nástroje, jejichž nákupem získává majitel právo koupit (call warrant) či prodat (put warrant) k předem stanovenému termínu určité podkladové aktivum (např. akcie) za předem stanovenou cenu. Majitel call warrantu získal právo koupit podkladové aktivum za pevnou cenu. Riziko spojené s nákupem warrantu závisí zejména na velikosti finanční páky a době vypršení platnosti (expirace). Existuje velká pravděpodobnost, že může dojít ke ztrátě všech investovaných finančních prostředků, u vyšších finančních pák i ve velmi krátkém časovém horizontu. Zároveň však warranty nabízejí i velký potenciál zisku. Obchodník upozorňuje Zákazníka zejména na následující skutečnosti a rizika spojená s warranty:
- Riziko u investic do warrantů spočívá v nepříznivém vývoji podkladového aktiva. V některých případech může tento vývoj vést až k totální ztrátě investovaného kapitálu.
- U warrantů je zpravidla emitováno menší množství kusů, z čehož vyplývá zvýšené likvidní riziko. Tím může dojít u jednotlivých warrantů k obzvlášť velkým výkyvům kurzu.
- Kurz warrantu je ovlivňován celou řadou faktorů, jako např. dobou do splatnosti či volatilitou podkladového aktiva. To znamená, že i když se podkladové aktivum nezmění, může kurz warrantu klesat. Na základě omezené doby platnosti se u warrantů denně mění časová hodnota. Čím více se blíží konec splatnosti (expirace) warrantu, tím intenzivněji klesá jeho časová hodnota, až se nakonec rovná nule. Vysoká časová hodnota může zvýšit kursové riziko. Z výše uvedených důvodů jsou tedy investice do warrantů s vysokou časovou hodnotou těsně před vypršením jejich splatnosti velmi riskantní. Zásadně nedoporučujeme nákup warrantů těsně před koncem jejich splatnosti.
- Nákup warrantu s vysokou volatilitou je velmi spekulativní, stejně jako nákup warrantu s velkou pákou.
- Kurz warrantu reaguje zásadně na změny kurzu podkladového aktiva, nikoliv však lineárně. Pákový efekt u warrantů může znamenat na jedné straně vyšší zisk, současně však na straně druhé také vyšší riziko ztráty. Finanční páka totiž působí u warrantů oběma směry. Čím je větší finanční páka u warrantu, tím riskantnější je pak investice. Velmi vysoký pákový efekt se týká především warrantů s velmi krátkou dobou do splatnosti. Vnitřní páka se může v průběhu držení pozice měnit.
- Jediná šance na zisk při investici do warrantů spočívá v nárůstu kurzu warrantu. Emitenty warrantu nejsou vypláceny žádné dividendy ani úroky, nelze tedy kursové ztráty kompenzovat dalšími dodatečnými výnosy.
- Warrant propadá jako bezcenný, což znamená totální ztrátu, pokud se v rámci realizace investor zřekne práva na uplatnění, promeškáte uplatnění práv, nebo pokud má v době expirace nulovou vnitřní hodnotu, tj nachází se „mimo peníze“. V těchto případech ztrácí investor veškerý investovaný kapitál.
Způsoby omezení rizika:
- Zadávejte pokyny STOP-LOSS, ve kterých stanovíte tzv. stop cenu, při jejímž dosažení dojde k aktivaci pokynu k uzavření pozice.
- Sledujte neustále tržní vývoj warrantů a jejich splatnost, abyste při vysoké volatilitě trhu stačili včas zareagovat a mohli tak zabránit (totální) ztrátě.
- Informujte se o tom, zda může být warrant realizován průběžně (americké opce) anebo jen v den splatnosti (evropské opce), kolik warrantů je zapotřebí k tomu, aby byla zachována hodnota podkladového aktiva. Informujte se o tom, jestli je při uplatnění dodáno podkladové aktivum, či zda se používá finanční vypořádání. Vždy si hlídejte datum splatnosti, protože Obchodník bez oficiálního příkazu warranty nebude realizovat.
- Vždy je nutné zohlednit případné vedlejší poplatky v souvislosti s nákupem či prodejem warrantů (např. za dodání podkladového aktiva). V extrémním případě mohou vedlejší poplatky cenu warrantu přesáhnout.
- Opce jsou velmi rizikové investiční nástroje, deriváty s pákovým efektem. Opční smlouva obsahuje dohodu mezi dvěma subjekty, kupujícím a prodávajícím opce. Kupující opce získává koupí opce za opční prémii (opční cenu) právo koupit nebo prodat určité finančního nástroje za předem dohodnutou cenu v dohodnutý den, nebo kdykoliv ve lhůtě do tohoto dne. Kupující opce (v dlouhé pozici) má právo si vybrat, zda opci uplatní, či nikoli. Prodávající opce (v krátké pozici) podle toho musí, anebo nesmí plnění uskutečnit. Opce může být buď kupní (call), nebo prodejní (put), což znamená buď právo prodat, či koupit. Opce se dělí na evropské a americké. Kupující evropské opce má právo opci uplatnit v jeden moment – při její splatnosti. Vedle toho kupující americké opce má právo opci uplatnit kdykoli od data sjednání do data splatnosti opce. Obchodník upozorňuje Zákazníka zejména na následující skutečnosti a rizika spojená s opcemi:
- Riziko u investic do opcí spočívá v nepříznivém vývoji podkladového aktiva. V některých případech může tento vývoj vést až k totální ztrátě investovaného kapitálu.
- Kurz opce je ovlivňován celou řadou faktorů, jako např. dobou do splatnosti či volatilitou podkladového aktiva. To znamená, že i když se podkladové aktivum nezmění, může kurz opce klesat. Na základě omezené doby platnosti se u opcí denně mění časová hodnota.
- Pákový efekt u opcí může znamenat na jedné straně vyšší zisk, současně však na straně druhé také vyšší riziko ztráty. Finanční páka totiž působí oběma směry. Velmi vysoký pákový efekt se týká především opcí s velmi krátkou dobou do splatnosti.
- Opce propadá jako bezcenná, což znamená totální ztrátu, pokud se v rámci realizace investor zřekne práva na uplatnění, promeškáte uplatnění práv nebo v době exspirace má opce nulovou vnitřní hodnotu, tj nachází se „mimo peníze“. V těchto případech ztrácí investor investovaný kapitál a všechny s ním související transakční poplatky.
Způsoby omezení rizika:
- Zadávejte pokyny STOP-LOSS, ve kterých stanovíte tzv. stop cenu, při jejímž dosažení dojde k aktivaci pokynu k uzavření pozice.
- Sledujte neustále kurs opce a jejich splatnost, abyste při vysoké volatilitě trhu stačili včas zareagovat a mohli tak zabránit (totální) ztrátě.
- Informujte se o tom, zda může být opce realizován průběžně (americké opce) anebo jen v den splatnosti (evropské opce). Informujte se o tom, jestli je při uplatnění dodáno podkladové aktivum či zda se používá finanční vypořádání. Vždy si hlídejte datum splatnosti, protože Obchodník bez oficiálního příkazu opci nebude realizovat.
- Měnové swapy jsou deriváty sloužící zejména k zajištění měnového kursového rizika otevřených pozic v investičních nástrojích denominovaných v zahraničních měnách. Měnový swap představuje závazek banky koupit od Zákazníka, (resp. prodat) dohodnuté množství peněžních prostředků v jedné měně za dohodnutou částku v jiné měně k pevně sjednanému datu za sjednaný spotový kurz a zároveň závazek banky, že mu zpětně prodá (resp. odkoupí) stejné množství peněžních prostředků v první měně za dohodnuté množství peněžních prostředků v druhé měně k pevně sjednanému pozdějšímu datu za forwardový kurz. Rozdíl spotového a forwardového kurzu přímo závisí na rozdílu úrokových sazeb příslušných měn. Měnové swapy lze uzavřít výhradně na trzích OTC (s bankou). Měnové swapy jsou zpravidla krátkodobé. Obchodník upozorňuje Zákazníka, že riziko měnového zajištění pomocí swapu spočívá zejména v nákladech na sjednání a financování swapu. V případě vývoje měnového kursu ve prospěch Zákazníkovy pozice, představují náklady na měnový swap pro Zákazníka ztrátu.
- Obchodník upozorňuje Zákazníka zejména na následující skutečnosti a rizika spojená s využitím úvěru nebo půjčky k obchodování s investičními nástroji (dále též „maržové obchody“):
- Dříve než se rozhodnete využít službu poskytování úvěrů nebo půjčky k obchodování s investičními instrumenty (tj. maržové obchody), měli byste zvážit, zda jste dostatečně finančně vybaveni, pro případ nepříznivého vývoje na kapitálových trzích a zda jste schopni splácet úrok z úvěru nebo půjček. I když využití úvěru k nákupu investičních instrumentů může zvýšit výnos, představuje také zvýšené riziko ztráty, na které tímto Obchodník výslovně upozorňuje.
- Úrok, který zaplatíte za půjčené peníze, může být vyšší než Váš zisk z obchodování. Výše úvěru může díky úrokům narůstat a bude pro Vás znamenat ztrátu, pokud bude tržní hodnota nakoupených investičních instrumentů klesat nebo stagnovat. Z tohoto důvodu, prosím, věnujte zvýšenou pozornost tomu, aby hodnota investičních nástrojů vždy dostatečně převyšovala celkovou výši úvěru nebo půjčky.
- Riziko ztráty je u maržových obchodů zvýšené působením pákového efektu, kdy při nepříznivém vývoji kurzu pro Vaši pozici a nemožnosti navýšit marži na požadovanou hodnotu (či časové tísni) můžete ztratit všechny vložené prostředky ve velmi krátké době. Čím vyšší je finanční páka, tím vyšší riziko má pozice.
- Po otevření maržového obchodu je bezpodmínečně nutná stálá dosažitelnost Vás nebo Vašeho zmocněnce prostřednictvím telefonu. V případě, že Vás makléř nezastihne ohledně financování maržového obchodu, může být Vaše maržová pozice i bez Vašeho pokynu, v souladu s VOP nebo Smlouvou uzavřena. Případné zbylé finanční prostředky budou po odečtení nákladů převedeny na Váš finanční účet u Obchodníka.
- Při poklesu kurzu cenných papírů v rámci marže pod kritickou mez je makléř oprávněn maržovou pozici uzavřít (tzv. margin close). Protože v těchto situacích hraje často významnou roli časová tíseň, může se stát, že z tohoto nuceného uzavření pozice pro Vás vznikne další finanční závazek, jehož výše není omezena (debet na finančním účtu a náklady s tímto debetem spojené), což berete podpisem Smlouvy na vědomí a s čímž souhlasíte.
- Obchodník není povinen brát ohled na příslib navýšení marže, rozhodující je okamžitý stav majetku na portfoliovém nebo finančním účtu zákazníka.
Maržovým obchodem se rozumí obchod financovaný některým z níže uvedených způsobů:
- repo obchod
- buy and sell nebo sell and buy obchod – dohoda o nákupu a zpětném prodeji stejného počtu cenných papírů nebo prodeji a zpětném nákupu stejného počtu cenných papírů uzavřená s jednou protistranou v jeden okamžik s rozdílnými dny vypořádání
- úvěrový rámec
- povolený debet
Způsoby omezení rizika:
- Nepůjčovat si peníze nebo cenné papíry na horní hranici úvěrového limitu.
- Zadávání pokynů STOP-LOSS, ve kterých stanovíte tzv. stop cenu, při jejímž dosažení dojde k aktivaci pokynu k uzavření pozice.
- Při poklesu zajištění úvěru obdržíte ze strany Obchodníka výzvu (tzv. margin call), ze které pro Vás vyplývá povinnost v co nejkratší době dodat na Váš účet další hotovost nebo investiční nástroje. Pro tento případ byste měli mít připravenu např. tuto strategii:
- rychlý přístup k hotovosti, abyste ji mohli poukázat na Váš finanční účet ve velmi krátké době (hotovostní vklad na zákaznický účet nebo spěšný bankovní převod);
- rychlý přístup k investičním instrumentům, abyste je mohli převést na Váš portfoliový účet cenných papírů v krátké době;
- mít seznam investičních instrumentů, které jste ochotni ihned prodat;
- Rychlá reakce. Na margin call je nutné reagovat rychle. V případě, že nebudete reagovat, či reagovat dostatečně rychle, může dojít k nucenému uzavření Vašich maržových pozic.
- Být neustále k zastižení, případně zmocnit zástupce ke komunikaci a jednání s Obchodníkem.
- Zákazník bere na vědomí, že short sale (krátké prodeje) strategie obchodování s sebou nese vysoká rizika. Tuto strategii lze použít, pokud Zákazník předpokládá pokles tržní hodnoty investičních nástrojů. Zákazník si půjčí investiční nástroj, u kterého očekává pokles kurzu, a tento prodá. Pokud se očekávání ukáže jako správné, dokoupí později příslušné investiční nástroje zpět za nižší tržní cenu, než za kterou je prodal, a následně je vrátí. Ziskem Zákazníka je rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou. V případě, že se očekávání ukáže jako nesprávné, realizuje ztrátu. Půjčené cenné papíry lze kdykoliv částečně nebo zcela vrátit (nebo-li, uzavřít krátkou pozici). Obchodník upozorňuje Zákazníka zejména na následující skutečnosti spojené s touto strategií:
- Při dlouhém nákupu investičních nástrojů může Zákazník ztratit nejvýše investovanou částku. Při neúspěšném short sale může kurz investičního nástroje růst libovolně, takže výše ztráty Zákazníka není teoreticky ničím omezena.
- Ostatní rizika viz odst. 12 tohoto čl.
Způsoby omezení rizika:
Zadávání pokynů STOP-LOSS, ve kterém stanovíte tzv. stop cenu, při jejímž dosažení Obchodník uzavře pozici. Dále viz odst. 12 tohoto čl.
- Zákazník bere na vědomí, že day-trading strategie obchodování sebou nese zvýšená rizika. Day-trading je strategie, při níž Zákazník nakupuje a prodává shodné investiční nástroje nebo jiná aktiva v průběhu jednoho nebo nejvýše několika málo obchodních dní. Obchodník upozorňuje Zákazníka zejména na následující skutečnosti spojené s touto strategií:
- Poplatkové náklady na intra-day obchodování jsou vždy vysoké, a to i tehdy, jsou-li poplatky za jednotlivý obchod nízké. Obchodování v průběhu dne je agresivní obchodní strategií s velkým množstvím provedených obchodů, přičemž Zákazník platí poplatek za každý jednotlivý obchod. Celkové výdaje za poplatky tedy mohou podstatně prohloubit ztrátu Zákazníka nebo významně snížit jeho zisk.
- Za určitých okolností může být obtížné nebo nemožné investici v investičních nástrojích či cizích měnách převést zpět na hotovost v tuzemské měně, nebo nemusí být možné uskutečnit tuto směnu rychle a za očekávanou cenu. Taková situace může nastat, například pokud kapitálové trhy najednou rychle klesají, nebo když je obchodování pozastaveno. Platí zásada, že čím je investiční nástroj volatilnější (čím častěji a výrazněji se mění jeho cena na trhu), tím větší je pravděpodobnost, že při provádění transakce mohou nastat komplikace.
- Zákazník může utrpět ztrátu v důsledku selhání obchodních systémů nebo příslušného komunikačního prostředku, který využívá pro podávání intra-day pokynů a sledování jejich provedení, sledování informací o trhu, a podobně.
Způsoby omezení rizika:
Zadávání pokynů STOP-LOSS, ve kterém stanovíte tzv. stop cenu, při jejímž dosažení dojde k aktivaci pokynu k uzavření pozice.
- Obchodník může použít investiční nástroje Zákazníka k obchodu na vlastní účet nebo na účet jiného zákazníka, pokud Zákazník předem a výslovně souhlasil s použitím investičních nástrojů za přesně stanovených podmínek. Zákazník musí svůj souhlas udělit písemně nebo jiným rovnocenným způsobem (např. na nahrávanou telefonní linku). Rizika spojená s použitím investičních nástrojů Zákazníka na vlastní účet Obchodníka nebo na účet jiného zákazníka spočívají zejména v nevrácení investičních nástrojů v důsledku nepříznivého vývoje popsaného v odst. 13. tohoto čl.
- V souvislosti s přijímáním pokynů od Zákazníka Obchodník neposkytuje právní, daňové, účetní nebo obdobné poradenství. Pokud má Zákazník zájem o poradenství tohoto druhu, Obchodník doporučuje Zákazníkovi, aby se obrátil na kvalifikované osoby oprávněné poskytovat příslušné poradenské služby.
- Obchodník upozorňuje Zákazníka na skutečnost, že provedením některých pokynů mohou Zákazníkovi vzniknout další finanční závazky než smluvené, a proto je Obchodník oprávněn vyžádat si před provedením pokynu od Zákazníka souhlas k provedení takového pokynu, a to telefonicky, případně písemně nebo elektronickou poštou.
- Zákazník bere na vědomí, že výplaty výnosů z držby nebo nakládání s investičními nástroji zpravidla podléhají platným daním a poplatkům. Pokud z příslušných předpisů nebo ze Smlouvy nevyplývá jinak, nezajišťuje Obchodník pro Zákazníka úhradu žádných daní a poplatků v souvislosti s poskytováním služeb podle Smlouvy ani je Zákazníkovi neúčtuje. Zdanění investic závisí na osobních poměrech Zákazníka a může se měnit. Zákazník nese plnou odpovědnost za správné zdanění.
- Zákazník bere na vědomí, že v souvislosti s investováním do investičních nástrojů mu mohou vznikat další náklady a povinnosti vyplývající z právních předpisů, popřípadě vnitřních předpisů emitentů těchto investičních nástrojů, které se mohou týkat zejména povinnosti oznámit podíl na hlasovacích právech ve společnosti či povinnosti učinit nabídku převzetí. Zákazník bere na vědomí, že obdobné povinnosti mu mohou vzniknout i podle zahraničních právních řádů.