Průmyslová inflace zůstává pod kontrolou hlavně díky energiím
Ceny tuzemských průmyslových výrobců v lednu letošního roku vykázaly meziměsíční nárůst o 0,2 %, což odpovídá meziročním 0,5 %. Jedná se o znatelně nižší hodnotu, než očekával trh (1,2 %), i než jaké bylo dosaženo v předchozím měsíci (2,8 %). V zemědělství ceny vzrostly o 1,5 % meziměsíčně a o 9,1 % meziročně, ceny stavebních prací pak o 0,2 % meziměsíčně a o 2,4 % meziročně. Ceny tržních služeb pro podniky meziměsíčně klesly o 0,6 %, meziročně byly vyšší o 3,2 %.
V průmyslovém sektoru ceny meziměsíčně klesly hlavně u černého a hnědého uhlí (-5,8 %), ropy a zemního plynu (-4,2 %) a elektřiny, plynu a páry (-1,7 %). Největší zdražení naopak hlásí voda (4,1 %), oděvy (2,8 %) a také kategorie ostatní těžby a dobývání nerostných surovin (2,2 %).
Meziročně byl cenový vývoj nejklidnější u ropy a zemního plynu (-15,0 %), černého a hnědého uhlí (-4,2 %) či elektřiny, plynu a páry (-2,0 %). Na opačném konci nalezneme ostatní těžbu a dobývání nerostných surovin (6,1 %), oděvy (4,8 %) a také opravy, údržbu a instalace strojů a zařízení (4,7 %).
Cenový vývoj v průmyslu zůstává velmi umírněný, což je do značné míry zásluhou klesajících cen energií, hlavně pak zemního plynu a elektřiny. Ty vykázaly zlevnění jak v meziměsíčním tak i v meziročním srovnání a vzhledem k jejich významné váze stahovaly celkovou inflační statistiku výrazně směrem dolů. I po odmyšlení energií ovšem nákladové tlaky zůstávají pod kontrolou, když jejich lednové přecenění činilo umírněných 0,6 procenta meziměsíčně. To představuje nadějný signál i pro spotřebitelskou inflaci v sektoru zboží, která tak v letošním roce pravděpodobně opět nebude představovat významnější riziko.