Druhý odhad přinesl zlepšený růst HDP
Podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu vzrostl tuzemský hrubý domácí produkt v posledním čtvrtletí loňského roku o 0,7 % meziročně, tedy více, než udával první odhad (0,5 %). V meziročním vyjádření pak růst činil 1,8 namísto původně udávaných 1,6 %. Průměrný růst za rok 2024 ovšem zůstává nezměněn na úrovni 1,0 %.
Mezičtvrtletně rostly výdaje na konečnou spotřebu domácností (1,5 %), naopak klesaly výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí (-0,3 %) a také tvorba hrubého fixního kapitálu (-1,5 %). Vývoz se snížil o 1,5 %, dovoz pak o 1,8 %.
Meziročně stouply výdaje na konečnou spotřebu domácností (3,2 %) a výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí (3,2 %), snížila se naopak tvorba hrubého fixního kapitálu (-2,4 %). Vývoz vzrostl o 1,3 %, dovoz pak o 3,1 %.
Na celoročním růstu HDP o 1,0 % se nejvíce podílela spotřeba domácností (příspěvek 1,5 procentního bodu) a spotřeba vládních institucí (0,7pb), opačným směrem působila tvorba hrubého kapitálu (-1,1pb) a také zahraniční obchod (-0,1pb).
Z pohledu jednotlivých sektorů se loňský poslední kvartál mezičtvrtletně vydařil činnostem v oblasti nemovitostí (2,2 %), ostatním činnostem (1,1 %) či zpracovatelskému průmyslu (1,0 %), naopak nejhůře si vedlo peněžnictví a pojišťovnictví (-1,8 %), průmysl (-1,1 %) a profesní, vědecké, technické a administrativní činnosti (-0,3 %).
Dnešní data v podstatě potvrdila očekávaný obrázek vývoje české ekonomiky v loňském roce. Jejím hlavním motorem byla postupně se zotavující spotřeba domácností, která má po předchozích zoufalých letech stále co dohánět. Čeští spotřebitelé stále nakupují o 3 procenta méně zboží a služeb než v předpandemickém posledním kvartále roku 2019 a v tomto ohledu tak Česko zůstává suverénně nejslabší zemí Evropské unie. A jelikož právě spotřeba domácností odpovídá téměř polovině celého výkonu tuzemské ekonomiky, není divu, že se toto manko projevuje i při srovnání růstu HDP, který v tomto srovnání řadí Česko na čtvrtou příčku od konce.
Solidní růst mezd v kombinaci s nadále nízkou nezaměstnaností ovšem již zřetelně nese své ovoce, když tuzemská spotřeba postupně akceleruje. Na uzdě ji ovšem stále drží poněkud opatrná spotřebitelská nálada a nadále enormně zvýšená tendence k tvorbě úspor. Naopak brzdou ekonomiky byla slabá poptávka v průmyslovém sektoru, kde převládá opatrnost a nevelká ochota k investicím. Podobný scénář očekáváme i v roce 2025. Průmyslovému sektoru by měly pomoci nižší tuzemské i zahraniční úrokové sazby, naopak významným rizikem zůstává hrozba obchodních sporů mezi EU a USA. Geopolitické rozepře pak mohou kazit i spotřebitelskou náladu, nicméně růst výdajů domácností bude podle nás přesto pokračovat. Pokud k významnější mezinárodní eskalaci nedojde, počítáme pro letošek s růstem HDP o obstojných 1,8 %. Případná otevřená obchodní válka by toto číslo ovšem mohla srazit až do okolí 1 %.