Americké akcie na hraně korekce. Nákupní příležitost nebo počátek medvědího trendu?
Název článku v sobě obsahuje otázku, kterou si v těchto dnech klade naprostá většina akciových investorů. Jak to tedy bude? Mají (konečně) navrch ti, kteří prognózují akciím za oceánem pokles? Fakt je ten, že v pondělí zažily akciové trhy za Atlantikem největší jednodenní výprodej od roku 2022, když technologický index Nasdaq klesl o 4 %.
Náladu na Wall Street určovaly obavy z ekonomického vývoje největší světové ekonomiky. Opět se ve slovníku investorů objevuje termín stagflace. To je nejméně oblíbený scénář, protože horší ekonomický vývoj kazí firmám hospodářské výsledovky, na druhou stranu vysoká inflace znemožňuje centrální bance dodat ekonomice a trhům impuls s nižšími sazbami.
Trochu optimismu na trhy vrátil středeční report o vývoji inflace, který dopadl lépe, než se čekalo. Inflace dále zpomaluje a ve hře je tedy letos více snížení úrokových sazeb, než trh počítal ještě začátkem roku. Z trhu práce také přišla povzbudivá čísla, která tento narativ podporují. Ekonomika sice vygenerovala méně pracovních míst, než byly odhady, ale nezaměstnanost se udrží pod 4 %.
Druhý mandát prezidenta Trumpa se prozatím vyznačuje nízkým prahem bolesti směrem k vývoji akciových trhů. Zdá se, že teď má pro něj mnohem vyšší prioritou ekonomická transformace Spojených států. Tarify chce docílit přesunutí výroby do USA.
Ekonomové tvrdí, že zavedení cel poškodí amerického spotřebitele. V uvažování Trumpa a jeho administrativy není Američan jen spotřebitelem, ale také podnikatelem či zaměstnancem. A právě těm se v delším horizontu bude dařit lépe. Představitelé Bílého domu jsou nyní na každé tiskovce zasypáni žádostmi o komentář k situaci na akciových trzích. Jako odpověď jmenují výčet firem, které se rozhodly expandovat do Spojených států, aby se vyhnuly clům. A co Trump? Tento týden poradil, ať lidé nakupují dip: „Mám spoustu velmi chytrých lidí, mých přátel a skvělých obchodníků. Ti nyní investují.“