Podmínky uzavření forwardu/swapu

 • Minimální objem měnového zajištění je 100 000 CZK (resp. ekvivalent v cizí měně).
 • Lze zajistit pozice v EUR a USD.
 • CYRRUS požaduje na termínové obchody složení minimální zálohy (marže) ve výši 10 % zajišťované částky v hotovosti v CZK.
 • Záloha na krytí obchodu musí být na účtu obchodníka ještě před sjednáním obchodu.
 • Pokud se sníží hodnota zálohy pod 5 %, je klient vyzván obchodníkem k navýšení zálohy (margin call).
 • Pokud klient krytí na výzvu obchodníka nenavýší, je obchodník oprávněn pozici uzavřít (margin close) při poklesu hodnoty zálohy pod 3 %.
 • Nejpozději 2 obchodní dny před splatností kontraktu (T-2) je klient povinen přistavit prostředky pro vypořádání kontraktu, nebo sjednat prodloužení kontraktu. Pokud tak klient v termínu neučiní, je obchodník oprávněn pozici uzavřít v čase T-1 protiobchodem.
 • Podrobné podmínky pro zajištění forwardových a swapových kontraktů jsou uvedeny v přísušném dokumentu, který je vždy přístupný na tomto odkazu.
Zobrazit celý disclaimer
Zajištění investice pomocí měnového forwardu

Zajištění investice pomocí měnového forwardu

Pro zajištění stávajících investic v cizí měně

USD/EUR -> CZK

Jedná se o budoucí směnu cizí měny (EUR, USD) do českých korun za předem dohodnutý kurz. Zajištění se realizuje na konkrétní objem financí v cizí měně k určenému datu.​

Více o měnovém forwardu

Příklad měnového forwardu

Klient má k 1. 4. 2020 na účtu 100 000 USD, očekává posílení CZK, hodlá se zajistit na 6 měsíců. Aktuální spotový kurz USD/CZK je 24,73 CZK, 6měsíční forwardový kurz je 24,62 USD/CZK.

 1. Klient uzavírá 6měsíční forwardový kontrakt na prodej 100 000 USD za kurz 24,62 USD/CZK s vypořádáním 1.10.2020.
 2. Při expiraci kontraktu dodává bance 100 000 USD, banka mu vrací 2 462 000 CZK.
 3. Pokud je v době expirace forwardu spotový kurz nižší než 24,62 USD/CZK (CZK je silnější), klientovi se zajištění „vyplatilo“, v opačném případě realizoval ztrátu, kterou je nutno chápat jako náklad zajištění.
Zobrazit celý disclaimer
Zajištění investice pomocí měnového swapu

Zajištění investice pomocí měnového swapu

Pro zajištění budoucích investic v cizí měně

CZK -> USD/EUR -> CZK

Jedná se o dočasnou výpůjčku prostředků v jednéměně za prostředky uložené v jiné měně. Své koruny tedy vyměníte za cizí měnu s následnou směnou zpět na české koruny za pevně stanovený kurz.

Více o měnovém swapu

Příklad měnového swapu

Investor má k dispozici volné CZK a chce investovat v USD po dobu jednoho roku. Očekává výrazné posílení české koruny nad aktuální kurz 24,7 USD/CZK.

 1. Investor tedy spotově nakoupí 100 000 USD a zároveň uzavře forward na prodej 100 000 USD s vypořádáním za jeden rok s kurzem 24,45 USD/CZK.
 2. Pokud je v době vypořádání forwardu spotový kurz pod 24,45 USD/CZK, pak klient na měnovém zajištění vydělal. Rozdíl mezi cenou nákupu a prodeje jsou chápány jako náklady na zajištění.
Zobrazit celý disclaimer

Podmínky zajištění a ukončení obchodu

Druh zajištění (aktivum) Počáteční zajištění z objemu (kolaterál)* Udržovací krytí Výzva k dozajištění (margin call)** Možnost ukončení obchodu obchodníkem (margin close)***
Peněžní prostředky 10 % 6 % 5 % 3 %

 

 

Vysvětlivky:

* Jedná se o minimální výši zálohy.

** Pokud se výše zálohy sníží pod tuto úroveň, je zaslána výzva klientovi.

*** Pokud výše zálohy klesne pod tuto úroveň, může obchodník ukončit obchod.

Zobrazit celý disclaimer

Zaujala vás tato jedinečná obchodní příležitost?

Dejte nám o sobě vědět

Odesláním formuláře budeme zpracovávat vaše osobní údaje pro účel vyřízení vaší žádosti. Více informací o způsobu zpracování osobních údajů najdete zde.