Měnové zajištění CYRRUS

Měnové zajištění CYRRUS

Díky přibližování výkonnosti české a evropské ekonomiky lze do budoucna čekat další posilování české měny proti euru. Vůči americkému dolaru by navíc posílení koruny mohlo být výrazně umocněno, pokud ECB po dlouhém období extrémně nízkých úrokových sazeb zahájí proces jejich zvyšování. To by mohlo vést i ke skokovému posílení eura proti dolaru a potažmo posílení koruny proti dolaru.

Přinášíme efektivní řešení, jak zamezit potenciálním ztrátám plynoucí z možného posílení české koruny.

Více o zajištění investic
Omezení měnového rizika investic v cizí měně
Uzavření kontraktu k budoucímu datu za smluvený kurz
V budoucnu máte jistotu dohodnutého kurzu

Podmínky uzavření forwardu/swapu

 • Minimální objem měnového zajištění je 100 000 CZK (resp. ekvivalent v cizí měně).
 • Lze zajistit pozice v EUR a USD.
 • CYRRUS požaduje na termínové obchody složení minimální zálohy (marže) ve výši 5 % zajišťované částky (v případě zálohy v hotovosti), resp. 50% krytí zajištěné částky prostřednictvím cenných papírů*.
 • Záloha na krytí obchodu musí být na účtu obchodníka ještě před sjednáním obchodu.
 • Pokud se sníží hodnota zálohy pod 2,5 % (u hotovosti), resp. pod 20 % (u cenných papírů), je klient vyzván obchodníkem k navýšení zálohy (margin call).
 • Pokud klient krytí na výzvu obchodníka nenavýší, je obchodník oprávněn pozici uzavřít (margin close) při poklesu hodnoty zálohy pod 1,5 % (u  hotovosti), resp. pod 10 % (cennných papírů).
 • Nejpozději 2 obchodní dny před splatností kontraktu (T-2) je klient povinen přistavit prostředky pro vypořádání kontraktu, nebo sjednat prodloužení kontraktu. Pokud tak klient v termínu neučiní, je obchodník oprávněn pozici uzavřít v čase T-1 protiobchodem.
Zajištění investice pomocí měnového forwardu

Zajištění investice pomocí měnového forwardu

Pro zajištění stávajících investic v cizí měně

USD/EUR -> CZK

Jedná se o budoucí směnu cizí měny (EUR, USD) do českých korun za předem dohodnutý kurz. Zajištění se realizuje na konkrétní objem financí v cizí měně k určenému datu.​

Více o měnovém forwardu

Příklad měnového forwardu

Klient má k 1. 3. 2019 na účtu 100 000 EUR, očekává posílení CZK, hodlá se zajistit na 6 měsíců. Aktuální spotový kurz EUR/CZK je 25,70 CZK, 6měsíční forwardový kurz je 25,81 EUR/CZK.

 1. Klient uzavírá 6měsíční forwardový kontrakt na prodej 100 000 EUR za kurz 25,81 EUR/CZK s vypořádáním 1. 9. 2017.
 2. Při expiraci kontraktu dodává bance 100 000 EUR, banka klientovi vrací 2 581 000 CZK.
 3. Pokud je v době expirace forwardu spotový kurz nižší než 25,81 EUR/CZK (CZK je silnější), klientovi se zajištění „vyplatilo“, v opačném případě realizoval ztrátu, kterou je však nutno chápat jako náklad na zajištění.
Zajištění investice pomocí měnového swapu

Zajištění investice pomocí měnového swapu

Pro zajištění budoucích investic v cizí měně

CZK -> EUR/USD -> CZK

Jedná se o dočasnou výpůjčku prostředků v jednéměně za prostředky uložené v jiné měně. Své korunytedy vyměníte za cizí měnu s následnou směnou zpět na české koruny za pevně stanovený kurz.

Více o měnovém swapu

Příklad měnového swapu

Investor má k dispozici volné CZK a chce investovat v EUR po dobu jednoho roku. Očekává výrazné posílení české koruny nad aktuální kurz 25,70 EUR/CZK.

 1. Investor tedy spotově nakoupí 100 000 EUR a zároveň uzavře forward na prodej 100 000 EUR s v ypořádáním za jeden rok s kurzem 25,81 EUR/CZK.
 2. Pokud je v době vypořádání forwardu spotový kurz pod 25,81 EUR/CZK, pak klient na měnovém zajištění vydělal. Rozdíl mezi cenou nákupu a prodeje jsou chápány jako náklady na zajištění.

Podmínky zajištění a ukončení obchodu

Druh zajištění (aktivum) Počáteční zajištění z objemu (kolaterál)* Udržovací krytí Výzva k dozajištění (margin call)** Možnost ukončení obchodu obchodníkem (margin close)***
Peněžní prostředky 5 % 3 % 2,5 % 1,5 %
Investiční nástroje 50 % 25 % 20 % 10 %

Vysvětlivky:

* Jedná se o minimální výši zálohy.

** Pokud se výše zálohy sníží pod tuto úroveň, je zaslána výzva klientovi.

*** Pokud výše zálohy klesne pod tuto úroveň, může obchodník ukončit obchod.

Potřebujete zajistit své investice proti výkyvům kurzu? Napište nám

Odesláním formuláře budeme zpracovávat Vaše osobní údaje pro účel vyřízení Vaší žádosti. Více informací o způsobu zpracování osobních údajů najdete zde.
 
 
Domluvte si schůzku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.