Měnové zajištění CYRRUS

Měnové zajištění CYRRUS

V současném rozkolísaném prostředí koruna přehnaně reaguje na negativní zprávy. Investoři neberou v potaz solidní fundamenty tuzemské ekonomiky, avšak propadají panice a středoevropský region opouští. Tato situace však nepotrvá dlouho. Jakmile odezní první vlna nervozity, budeme svědky postupného posilování české měny.

Měnové zajištění představuje optimální volbu, jak přečkat období extrémních turbulencí, které se projevuje i na devizovém trhu.

Více o zajištění investic
Omezení měnového rizika investic v cizí měně
Uzavření kontraktu k budoucímu datu za smluvený kurz
V budoucnu máte jistotu dohodnutého kurzu

Podmínky uzavření forwardu/swapu

 • Minimální objem měnového zajištění je 100 000 CZK (resp. ekvivalent v cizí měně).
 • Lze zajistit pozice v EUR a USD.
 • CYRRUS požaduje na termínové obchody složení minimální zálohy (marže) ve výši 10 % zajišťované částky v hotovosti v CZK.
 • Záloha na krytí obchodu musí být na účtu obchodníka ještě před sjednáním obchodu.
 • Pokud se sníží hodnota zálohy pod 5 %, je klient vyzván obchodníkem k navýšení zálohy (margin call).
 • Pokud klient krytí na výzvu obchodníka nenavýší, je obchodník oprávněn pozici uzavřít (margin close) při poklesu hodnoty zálohy pod 3 %.
 • Nejpozději 2 obchodní dny před splatností kontraktu (T-2) je klient povinen přistavit prostředky pro vypořádání kontraktu, nebo sjednat prodloužení kontraktu. Pokud tak klient v termínu neučiní, je obchodník oprávněn pozici uzavřít v čase T-1 protiobchodem.
 • Podrobné podmínky pro zajištění forwardových a swapových kontraktů jsou uvedeny v přísušném dokumentu, který je vždy přístupný na tomto odkazu.
Zajištění investice pomocí měnového forwardu

Zajištění investice pomocí měnového forwardu

Pro zajištění stávajících investic v cizí měně

USD/EUR -> CZK

Jedná se o budoucí směnu cizí měny (EUR, USD) do českých korun za předem dohodnutý kurz. Zajištění se realizuje na konkrétní objem financí v cizí měně k určenému datu.​

Více o měnovém forwardu

Příklad měnového forwardu

Klient má k 1. 4. 2020 na účtu 100 000 USD, očekává posílení CZK, hodlá se zajistit na 6 měsíců. Aktuální spotový kurz USD/CZK je 24,73 CZK, 6měsíční forwardový kurz je 24,62 USD/CZK.

 1. Klient uzavírá 6měsíční forwardový kontrakt na prodej 100 000 USD za kurz 24,62 USD/CZK s vypořádáním 1.10.2020.
 2. Při expiraci kontraktu dodává bance 100 000 USD, banka mu vrací 2 462 000 CZK.
 3. Pokud je v době expirace forwardu spotový kurz nižší než 24,62 USD/CZK (CZK je silnější), klientovi se zajištění „vyplatilo“, v opačném případě realizoval ztrátu, kterou je nutno chápat jako náklad zajištění.
Zajištění investice pomocí měnového swapu

Zajištění investice pomocí měnového swapu

Pro zajištění budoucích investic v cizí měně

CZK -> USD/EUR -> CZK

Jedná se o dočasnou výpůjčku prostředků v jednéměně za prostředky uložené v jiné měně. Své koruny tedy vyměníte za cizí měnu s následnou směnou zpět na české koruny za pevně stanovený kurz.

Více o měnovém swapu

Příklad měnového swapu

Investor má k dispozici volné CZK a chce investovat v USD po dobu jednoho roku. Očekává výrazné posílení české koruny nad aktuální kurz 24,7 USD/CZK.

 1. Investor tedy spotově nakoupí 100 000 USD a zároveň uzavře forward na prodej 100 000 USD s vypořádáním za jeden rok s kurzem 24,45 USD/CZK.
 2. Pokud je v době vypořádání forwardu spotový kurz pod 24,45 USD/CZK, pak klient na měnovém zajištění vydělal. Rozdíl mezi cenou nákupu a prodeje jsou chápány jako náklady na zajištění.

Podmínky zajištění a ukončení obchodu

Druh zajištění (aktivum) Počáteční zajištění z objemu (kolaterál)* Udržovací krytí Výzva k dozajištění (margin call)** Možnost ukončení obchodu obchodníkem (margin close)***
Peněžní prostředky 10 % 6 % 5 % 3 %

 

 

Vysvětlivky:

* Jedná se o minimální výši zálohy.

** Pokud se výše zálohy sníží pod tuto úroveň, je zaslána výzva klientovi.

*** Pokud výše zálohy klesne pod tuto úroveň, může obchodník ukončit obchod.

Zaujala vás tato jedinečná obchodní příležitost?

Dejte nám o sobě vědět

Odesláním formuláře budeme zpracovávat vaše osobní údaje pro účel vyřízení vaší žádosti. Více informací o způsobu zpracování osobních údajů najdete zde.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.