Investiční certifikáty? Tady jsou výsledky investic našich klientů

Investiční certifikáty? Tady jsou výsledky investic našich klientů

Aktualizováno 14. 10. 2019

CYRRUS je dlouhodobým leaderem na poli strukturovaných produktů - tzv. investičních certifikátů. Od počátku naší existence jsme na český trh přinesli již 194 těchto certifikátů, které již byly zesplatněny (investice tedy byla ukončena), přičemž aktuální počet všech aktivních certifikátů dosahuje téměř 150. Zajímá Vás, jak si ukončené investice vedly a zároveň jak se vyvíjí podkladová aktiva v aktuálních emisích? Zde jsou tvrdá data. Statistika byla aktualizována ke konci 3Q 2019.

Číst dále

VYPLATÍ SE INVESTORŮM NÁKUP STRUKTUROVANÝCH PRODUKTŮ?

Na přehledu minulých emisí společnosti CYRRUS si můžeme ukázat, jak si tyto instrumenty stojí. Naprostá většina investičních certifikátů skončila při splatnosti v kladném teritoriu. Investoři tak v průměru zrealizovali zajímavý výnos, a to navíc při snížené volatilitě ve srovnání s přímou investicí do podkladu. Produkty jsou navíc většinou měnově zajištěné, což umožňuje investorům vyhnout se turbulencím na měnových trzích.

Od počátku své existence do března letošního roku vytvořila společnost CYRRUS 194 produktů, které již expirovaly (další emise aktuálně běží). To lze považovat za dostatečně reprezentativní vzorek, ze kterého můžeme vyvodit relevantní závěry. Pokud bychom se podívali na celkovou bilanci strukturovaných produktů, vidíme, že úspěšně skončilo 75 % certifikátu, zatímco neúspěšně 25 % emisí. Poměr úspěšných k neúspěšným je tak 3:1.

VYPLATÍ SE INVESTORŮM NÁKUP STRUKTUROVANÝCH PRODUKTŮ?

Jak si vedou jednotlivé kategorie?

Úspěšnost můžeme zkoumat i v rámci jednotlivých kategorií. Pro naše účely používáme rozdělení na bariérové a participační certifikáty. V případě bariérových produktů investor obdrží pravidelné kupónové platby a je do určité míry chráněn proti poklesu podkladového aktiva. Do kategorie participačních certifikátů řadíme jak garantované certifikáty, které kromě možnosti participace na výkonnosti podkladu, nabízí i velmi vysokou míru garance investovaného kapitálu, tak např. outperformance produkty, díky kterým mohou investoři při růstu podkladových aktiv zhodnocovat své prostředky nadproporčně.

Vidíme, že rozdělení na úspěšné a neúspěšné se v rámci jednotlivých kategorií příliš neliší.

Výkony detailněji

Výše uvedené grafy slouží k základní orientaci v úspěšnosti strukturovaných produktů společnosti CYRRUS. Pro lepší ilustraci si však ukážeme i rozpad jednotlivých typů struktur dle realizované výkonnosti.

graf výkonnosti

 

Z předchozích grafů jsme se dozvěděli, že v kladném teritoriu skončilo 75 % všech produktů. Nyní tato čísla prozkoumáme ve větším detailu. Analýzou historické výkonnosti jsme zjistili, že 66 % certifikátů bylo zesplatněno při 100–120 % své nominální hodnoty. Toto číslo v sobě zahrnuje i vyplacené kupóny. Vyšší úspěšnosti, 120–140 % své nominální hodnoty, dosáhlo 16 splacených strukturovaných produktů. Jeden certifikát byl zesplatněn dokonce v intervalu 140–160 % své původní hodnoty.

Co se neúspěšných certifikátů týče, nejčastější se jejich hodnota při splatnosti pohybovala v intervalu 60–80 % nominálu. V této kategorii se nacházelo 13 % emisí. Hlouběji do záporu se dostalo pouze 6 % veškerých strukturovaných produktů. V mírnějším záporu, tedy na 80–100 % své nominální hodnoty, skončilo také 6 % certifikátů.

Z uvedených dat můžeme vypozorovat, že strukturované produkty ve velké míře vygenerovaly kladnou výkonnost. Vzhledem k velmi obvyklému ochrannému prvku v podobě bariéry zároveň představují méně rizikovou alternativu oproti přímým nákupům podkladových aktiv. Samozřejmě, nelze zcela eliminovat riziko, že certifikát dopadne neúspěšně. Lze jej však, podobně jako u akcií, omezit prostřednictvím diverzifikace – tedy investicemi do více strukturovaných produktů. Mezi klienty společnosti CYRRUS v poslední době jednoznačně roste obliba certifikátů s vysokou mírou kapitálové garance.

PŘEHLED SOUČASNÝCH CERTIFIKÁTŮ

V současné době společnost CYRRUS eviduje 142 aktivních certifikátů. Více jak 42 % z nich představují produkty s kapitálovou bariérou. Jedná se o funkcionalitu, díky které je zvýšena ochrana investice. Podmínkou je, že hodnota všech podkladových aktiv ke dni finálního ocenění certifikátu nebude pod nastavenou úrovní bariéry. Ta bývá zpravidla o několik desítek procent nižší než počáteční hodnota podkladových aktiv. Jinými slovy, v této zóně má investor jistotu 100% ochrany vloženého kapitálu. Níže je zobrazen přehled podkladových aktiv v současných certifikátech dle jejich vzdálenosti k bariéře.

Přehled podkladových aktiv AKTIVNÍCH certifikátů dle jejich vzdálenosti k bariéře

podkladova-aktiva-certifikatu

 

Celková statistika přináší zajímavá čísla. Z grafů je patrné, že 94 % všech podkladových aktiv je v současné době nad svojí kapitálovou bariérou. Největší zastoupení podkladových aktiv se pohybuje v intervalu od 20 do 40 % nad bariérou. V této zóně se nachází 102 podkladových aktiv, tedy více jak polovina. O více jak 40 % nad bariérou se pohybuje 42 podkladových aktiv. Úspěšnost certifikátů dokreslují i podklady, které jsou naopak pod svojí kapitálovou bariérou. Tuto skupinu tvoří pouze necelých 6 % podkladových aktiv.  

Mohlo by vás zajímat

Komentář makléře: Obchodní válka č. 2: EU vs Čína
Komentář makléře: Obchodní válka č. 2: EU vs Čína
V obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínskou lidovou republikou nastává v posledních dnech jisté uvolnění. Čína by se však měla připra...
Investiční certifikáty? Tady jsou výsledky investic našich klientů
Investiční certifikáty? Tady jsou výsledky investic našich klientů
Aktualizováno 14. 10. 2019CYRRUS je dlouhodobým leaderem na poli strukturovaných produktů - tzv. investičních certifikátů. Od počátku naší existenc...
Komentář makléře: Pražská burza, aneb dividendy jsou cool
Komentář makléře: Pražská burza, aneb dividendy jsou cool
Ve srovnání se světovými trhy působí česká burza ospale, nudně a nezajímavě. Přesto patří v jedné oblasti mezi světovou špičku. Pražský parket je z...
Komentář makléře: Jak se vyvíjejí trhy v USA?
Komentář makléře: Jak se vyvíjejí trhy v USA?
Index S&P 500 tento rok překonal sérii historických maxim. Přehoupl se dokonce i přes magickou hranici 3 000 bodů. Korekce vyvolaná eskala...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.