Jaký je očekávaný vývoj cen elektřiny a plynu na následujících 12 měsíců?

Očekáváme, že evropské ceny elektřiny a zemního plynu letos nadále porostou. Konec restriktivních opatření vede k opětovnému oživení ekonomické aktivity, což se projevuje i robustnější poptávkou po energiích. Faktorem je i tlak na přechod k obnovitelným zdrojům. Ten je viditelný na rostoucích cenách emisních povolenek. Tento trend by měl taktéž působit na další růst cen energií.

Zobrazit celý disclaimer

Jaký očekáváte vývoj akcií energetických firem (např. Chevron, Shell, Total)?

Americké ropné firmy zažily mohutný kurzový vzestup a nyní jsou blízko svým cílovým cenám. Investici bychom v této fázi nedoporučovali. V případě evropských těžařů se určitý prostor k růstu nabízí. Vstup do pozic by byl ideální v případě drobné korekce. Cena ropy může pokračovat v růstu: výrazný ekonomický růst obvykle přispívá k vyšším cenám černého zlata. Opec zároveň drží produkci na uzdě. Ropným firmám by měla pomáhat pokračující rotace z růstových do hodnotových sektorů.

Zobrazit celý disclaimer

V jaké firmě v energetickém sektoru vidíte momentálně největší potenciál?

Obecně věříme firmám ze sektoru obnovitelných zdrojů, které profitují z příznivých regulatorních trendů i zlepšujícího se fundamentu. Smysl dává například nákup akcií společnosti Enphase Energy, která se zabývá produkcí solárních panelů a dodávkou sofistikovaných řešení pro solární elektrárny. Ze segmentu větrné energie se jako zajímavé jeví akcie firmy Vestas Wind System. Jako atraktivní titul k nákupu nyní vnímáme společnost Plug Power, jejíž akcie prošly citelnou korekcí. Vodíková energie skýtá do budoucna obrovský potenciál. Jde tak o zajímavý titul na dlouhodobou držbu.

Zobrazit celý disclaimer

Nestihli jste investiční konferenci? 

Získejte její záznam ZDARMA ZDE.

 

 

Zobrazit celý disclaimer

Dobrý den, prosím o váš názor na rozvoj vodíkové energetiky a jejím podílu na trhu.

Rozvoj vodíkové energetiky na masové úrovni je zatím hudbou budoucnosti, jelikož k většímu rozvoji je zde několik překážek. Mezi ně patří zejména vysoké náklady na produkci „zeleného“ vodíku, účinné a efektivní skladování a přeprava a v neposlední řadě nedostatečná infrastruktura.

Jako zajímavější se jeví použití vodíku jako zdroje elektřiny v palivových článcích, což je aktuálně velmi atraktivní odvětví. Vodíkové palivové články se aktuálně používají ve vysokozdvižných vozících, autobusech a začínají se rozšiřovat také ve výrobě elektroaut. Mezi firmy, které se zabývají výrobou palivových článků, patří například Plug Power nebo Ballard Power Systems.

Zobrazit celý disclaimer

Kde je podle vás větší potenciál – ve vodíkových firmách nebo ve firmách s elektromobily?

Oblast vodíkové energetiky je zatím málo rozšířenou oblastí, takže je zde větší potenciál, ale zároveň i vyšší rizika spojená s případným neúspěchem.

Zobrazit celý disclaimer

Jak vidíte akcie Alibaba při současné ceně? Vidíte prostor pro jejich růst?

Akcie Alibaby se aktuálně jeví oproti konkurentům jako značně podhodnocené (P/E na úrovni 25,84x ve srovnání s P/E Amazonu 73,81x), což může znamenat potenciál pro zhodnocení. Aktuální zásahy čínského regulátora do byznysu společnosti, které probíhají od loňského podzimu, však znamenají velké riziko.

Zobrazit celý disclaimer

Dobrý den, jaký máte názor na pohyb ceny zlata v roce 2021 a zastoupení fyzického zlata v investičním portfoliu?

Letošní rok zlatu zatím nepřeje – výkonnost od začátku roku je -9 %. A lepší výkonnost neočekáváme ani ve zbytku roku. Důvodem je obnova ekonomického růstu, která přeje rizikovým aktivům – tedy např. akciím nebo komoditám (měď, platina, stříbro). Zlato je stále chápáno jako uchovatel hodnoty, což se také ukázalo v první polovině loňského roku, kdy se zlatu výrazně dařilo, zatímco jiná aktiva zaostávala. Aktuální zastoupení zlata v portfoliu dává smysl pouze v omezené míře. 

Zobrazit celý disclaimer

Investiční konference

Nejčastěji kladené otázky

Ing. Anna Píchová
Vedoucí analytického oddělení
anna.pichova@cyrrus.cz
Ing. Anna Píchová
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.