Možná, možná, možná…

Konec spekulací. Pojďme si raději představit další data z našeho výzkumu, který proběhl mezi 18. a 23. listopadem loňského roku. Sběr dat byl realizován exkluzivně pro společnost CYRRUS prostřednictvím agentury IPSOS. Šetření probíhalo metodou on-line dotazování na reprezentativním vzorku 550 osob z IPSOS CASI panelu. Respondenty byli muži a ženy ve věku 18–65 let z celé ČR.

 

Nevyznám se v tom, nechci to

I takto to často vypadá v hlavách Čechů, kteří zvažují investování.

Neznalost zapříčiňuje, že tito „investoři“ hodnotí jednotlivé investiční nástroje jako ziskovější, ale zároveň jako více rizikové. Potenciální zisk tak nepřeváží potenciální rizika a lidé od investování upustí.

Tento přístup vychází jak z nezájmu a naprosté neznalosti oblasti investování, tak z konzervativní povahy Čechů. To se projevuje opatrným držením hotovosti a ostražitým přístupem. Češi chtějí mít peníze na očích a raději schovají bankovky pod matraci.

Rok 2020 je, pravděpodobně díky koronavirové krizi, extrémní – míra úspor českých domácností stoupla o rekordních 18,5 % (dle dat CZSO).

 

Co je podle Čechů nejziskovější?

Záleží, koho se ptáte… Respondenti, kteří se v oblasti financí příliš neorientují, označují korporátní dluhopisy, obchodování s komoditami, měnami a kryptoměnami za jednoznačně nejziskovější. Ti, kteří se ve financích orientují více, označují za nejziskovější obchodování s akciemi.

 

A co mají Češi obzvlášť rádi?

Mimo běžné účty jsou nejvíce oblíbené účty spořicí či stavební spoření. A právě u těchto dvou typů nástrojů dokázali respondenti nejlépe posoudit rizikovost a potenciální výnos.

Tyto produkty patří v České republice mezi nejrozšířenější. To na jednu stranu skýtá nespornou výhodu – lidé je znají a ví, co od nich čekat. Dokáží zvážit rizika a potenciální výnosy. Na druhou stranu je nutné zdůraznit, že patří mezi ty nejméně ziskové a většinou neochrání finance investorů ani před inflací.

Co z toho vyvodit? Velmi konzervativní přístup Čechů k financím a investování – peníze mají nejraději na účtech, kde na ně mohou kdykoli a rychle sáhnout.  

 

 

Zobrazit celý disclaimer

Průzkum veřejného mínění

Investiční (ne)gramotnost Čechů

Ing. Anna Píchová
Vedoucí analytického oddělení
anna.pichova@cyrrus.cz
Ing. Anna Píchová
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.