Zaregistrujte se a získejte přístup k bonusovým článkům

Zadejte váš email a získáte tím přístup k bonusovým článkům. Občas vám také pošleme ty nejzajímavější investiční tipy (lze kdykoliv zrušit odhlašovacím odkazem v emailu)
Zadejte správný e-mail

Nejčastějšími pojmy spojenými s investováním jsou výnos a riziko. I při zjišťování vašeho investičního profilu hrají hlavní roli očekávané výnosy a akceptovatelná rizika (a samozřejmě vaše investiční zkušenosti). Při sestavování investičního portfolia však hraje důležitou roli také likvidita.

Likvidita cenných papírů

I když bude vaše portfolio složeno z cenných papírů s úžasným výnosem a minimálním rizikem, přesto můžete mít problém. Ve světě investic existuje riziko likvidity, což je jednoduše řečeno stav, kdy držíte cenné papíry, které však od vás nikdo nechce koupit. A tak musíte s cenou dolů a tratíte. Toto riziko se týká především cenných papírů obchodovaných mimo burzy. Při nákupu investičních nástrojů se tedy nezapomeňte informovat o jejich likviditě.

Výnos - alfa a omega investování

A jak je to přesně s těmi výnosy? Mějte na paměti, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Zlatá slova právní doložky, na něž není radno zapomínat. Divili byste se, kolik investorů se nechá zlákat zdánlivě nekonečným růstem nějaké akcie, přitom statisticky je mnohem pravděpodobnější, že období růstu vystřídá období poklesu a naopak.

Rizikovost, likvidita a výnos investice

CYRRUS s touto skutečností pracuje, a proto nabízí svým klientům obchodování v rámci Investičních strategií. Tato služba umožňuje investorům zhodnotit finanční prostředky v delším časovém horizontu a flexibilně tak reagovat na pokles a růst ceny konkrétního cenného papíru. Tím se volně dostáváme k omezení investičního rizika.

Počítejte s riziky

Investičních rizik existuje hned několik, kromě výše uvedeného rizika likvidity jsou to rizika: inflační, kreditní, úrokové, tržní a měnové. Nejčastějším rizikem je riziko tržní, kterému se při obchodování na burze prostě nevyhnete. Jedná se o riziko, že na základě aktuálních tržních podmínek dojde ke snížení hodnoty vašeho portfolia. Dalším častým rizikem je měnové riziko, které souvisí s aktivy denominovanými v cizí měně, která v průběhu investice oslabí proti domácí měně.

Většina rizik se týká konkrétních investičních nástrojů, které jsou rozděleny do skupin podle rizikovosti. Pokud investujete v rámci konzervativní investiční strategie, riziko ztrát je menší, musíte ale počítat s nižším výnosem. Zkušený makléř však dokáže využívat postupy, které investiční rizika mohou snížit i u výnosnějších investičních strategií. Mezi nejznámější a nejvýznamnější nástroje pro omezení rizikovosti investičního portfolia patří jeho vhodná diverzifikace.

Poslední lekce úvodu do investování

Gratulujeme, došli jste až na konec našeho Úvodu do investování. Více informací o investování se můžete dozvědět na našich pravidelných webinářích nebo můžete kontaktovat našeho makléře.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.