S kým můžete obchodovat na burze?

Jaký je rozdíl mezi investičními zprostředkovateli a obchodníky s cennými papíry (brokery)? Kdo vám poskytne pravidelný informační servis a kdo vám umožní obchodovat? Zjistěte, kdo je kdo, a nenaleťte prostředníkům, kteří obchodovat na burze nemohou.

Oba subjekty musí získat licenci od České národní banky (ČNB) a být zapsáni v registru. Ti první zmínění však musí na rozdíl od obchodníků s cennými papíry splnit pouze základní formální náležitosti. Snadno si pak můžete odvodit, která skupina bude početnější.

Rozdíl mezi obchodníkem a zprostředkovatelem

Obchodník s cennými papíry disponuje licencí ČNB k obchodování na kapitálových trzích, kde může zabezpečovat obchody i pro své klienty. Ti jsou navíc ze zákona pojištěni proti úpadku obchodníka do výše náhrady 20 000 EUR Garančním fondem obchodníků s cennými papíry. 

Investiční zprostředkovatel pak pro obchodníka zajišťuje klienty a předává mu jejich pokyny. Neprovádí však samotné transakce. Seznam investičních zprostředkovatelů jako takový zatím neexistuje; ověřit si, zda je obchodník nebo zprostředkovatel licencovaný ČNB, si můžete přímo na webových stránkách ČNB.

Jak můžete obchodovat na burze

Není obchodník jako obchodník

Nejdříve si ověřte, zda má obchodník sídlo registrované v České republice. Kapitálový trh je přísně hlídán a regulován řadou omezujících pravidel, převážně v podobě právních předpisů. Tato kontrola má za cíl posilovat důvěru investorů v kapitálový trh. Za nekalé praktiky se pak udělují vysoké pokuty a ČNB má obchodníky s cennými papíry pod kontrolou. Ne však úplně všechny.

ČNB dohlíží pouze na ty obchodníky, kteří jsou registrovaní v ČR. Někteří online obchodníci se sídlem mimo ČR (nejčastěji ve Velké Británii nebo na Kypru) tak nespadají pod dohled ČNB ale do kompetence jiného členského státu EU. Proto nemusí být kontrola těchto obchodníků v ČR dostatečná. Sídlo daného subjektu si můžete snadno ověřit na stránkách ČNB (viz odkaz výše).

Online platformy

Obchodování na internetu umožňuje investovat do cenných papírů zcela bez makléře. Jedná se o rychlý a levný (alespoň co se poplatků týče) způsob obchodování. To jsou nesporné výhody. Ale každá mince má dvě strany.

Mezi nevýhody patří například to, že online brokeři jsou většinou zahraniční, nenabízejí poradenské služby, a hlavně negarantují cenu aktiva, kterou vidíte na monitoru. Občas se vyskytnou problémy se stabilitou platformy nebo s výběrem prostředků z účtu. Často se u online obchodníků přes veškerou snahu nedozvíte, o koho se jedná, takže nevíte, kam se v případě potřeby obrátit.

Investiční doporučení a obchodování

Kvalifikovaná investiční doporučení můžete získat od licencovaného brokera, jehož makléři pravidelně obchodují na burze cenných papírů. Obchodování s cennými papíry není jednoduché a minimálně své první investice byste měli realizovat s pomocí zkušeného obchodníka s cennými papíry.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.