Obchodování s akciemi, jaké jsou možnosti a alternativy?

Finančních nástrojů, které můžete při investování využít, je celá řada. Kromě obchodování s akciemi a jinými cennými papíry, jako jsou například dluhopisy, jejichž vypořádání probíhá v reálném čase, můžete uzavírat také termínované obchody, které jsou vypořádány dle předem dohodnutých podmínek v budoucnu. Do čeho konkrétně tedy můžete investovat, abyste diverzifikovali své portfolio?

Když se řekne obchodování na burze, většině lidí se vybaví obchodování s akciemi. To je však pravda jen z části. Akcie jsou oblíbený investiční nástroj, ale představují jeden z mnoha nástrojů, který lze při investování do cenných papírů využít. Dalšími nástroji, do kterých můžete na burze investovat a zhodnotit tak svou investici, jsou dluhopisy, investiční fondy, ETF, certifikáty, komodity či celé burzovní indexy. Diverzifikace investic je velmi výhodná pro vaše investiční portfolio.

Akcie mají mnoho podob

Investice do akcií jako takových jsou poměrně rizikové. S firmou, která akcii vydala, se může stát cokoliv a vy můžete přijít o vše, pokud vsadíte na jedinou kartu. Proto zkušení obchodníci doporučují diverzifikaci portfolia, která rozloží vaši investici jak geograficky, tak dle oborů, ve kterých firmy z vašeho portfolia podnikají.

Oblíbené jsou investiční certifikáty, jejichž podkladovým aktivem je nejčastěji soubor vybraných akcií. I zde se míra rizikovosti liší dle jednotlivých typů certifikátů, takže záleží na vašem investičním profilu a vztahu k riziku, který z nich si vyberete.

Známým nástrojem založeným na akciích jsou také investiční fondy. U těch si dejte pozor, zda jsou opravdu aktivně spravovány či nikoliv. Společnost CYRRUS svým klientům nabízí alternativu v podobě aktivně řízeného certifikátu, který je navázaný na koš podkladových akcií 25 stabilních společností.

Dostupné investiční nástroje na burze

INVESTUJTE DO BURZOVNÍHO INDEXU

Pokud nemáte nervy na to sledovat velké výkyvy svého portfolia, vyberte investici, jejíž hodnota se pohybuje minimálně. ETF jsou fondy, které vám umožní investovat do konkrétního burzovního indexu. Index mohou tvořit akcie nejvýznamnějších firem obchodovaných na dané burze, takže hodnota vaší investice kopíruje vývoj burzovního indexu. Měnové riziko je velkým nebezpečím ETF, které se obchodují jen v dolarech a eurech. Pokud dojde k posílení koruny vůči těmto měnám, musí investor počítat se ztrátami.

NEJNIŽŠÍ RIZIKO – DLUHOPIS

Dluhopisy vydávají velké firmy a státy. Jedná se o investiční nástroj s nízkým rizikem a většinou fixním výnosem v podobě úroku. Dluhopisy jsou dlouhodobou investicí, kterou nejčastěji využívají emitenti k okamžitému získání finančních prostředků.

DALŠÍ INVESTIČNÍ NÁSTROJE A MOŽNOSTI OSAMOCENÉHO INVESTORA

Na burzách můžete obchodovat s mnoha dalšími nástroji. Mezi zkušenými investory jsou oblíbené deriváty, což jsou termínované obchody, které zavazují obě strany k vypořádání obchodu v budoucnu za předem stanovených podmínek. U těchto investičních nástrojů je velmi důležité dbát na jejich likviditu, neboť ne vždy o ně musí být zájem.

Široké spektrum dostupných investičních nástrojů je jedním z důvodů, proč byste se měli učit investovat pod vedení zkušeného brokera. Druhým důvodem je fakt, že skrze brokera se můžete dostat k exkluzivním investičním produktům, které jako jednotlivec nezískáte.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.