Na jakých trzích obchodovat?

Jednotlivé trhy mají svá specifika – ovlivňují je různé události, platí na nich rozdílná pravidla, chování investorů se liší atd. Obchodníci s cennými papíry tedy musejí kvalifikované obchodování na více trzích podpořit celým týmem odborníků a analytiků. V České republice fungují dvě burzy cenných papírů – Burza cenných papírů Praha (BCPP) a RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů. V čem je hlavní rozdíl mezi oběma burzami?

Zatímco BCPP je regulovaným trhem cenných papírů, tak RM- SYSTÉM je naopak tzv. OTC trhem, který podléhá mnohem nižším nárokům například na povinnost poskytování informací od zde obchodovaných společností. Obchodované objemy jsou zde zároveň mnohem nižší a výběr titulů chudší.

Co je OTC trh?

Over-the-counter (OTC) označujeme mimoburzovní trh s cennými papíry. Mohli bychom si jej představit jako alternativu k burzovnímu obchodování, jelikož obchodování neprobíhá pod záštitou oficiální instituce. Transakce probíhají přímo mezi jednotlivými subjekty, regulace a povinnost informovat je mnohem nižší a také méně transparentní. OTC trhy hrají roli při obchodování s měnami, komoditami, akciemi a na trhu s úrokovými sazbami.

Kde můžete koupit cenné papíry

Obchodování ve světě

V rámci Evropy samozřejmě najdeme mnoho dalších větších či menších burz. Z velkého počtu vybíráme např.:

  • London Stock Exchange
  • Swiss Exchange
  • Deutsche Börse (obchodní systém XETRA)
  • Frankfurter Wertpapierbörse

V USA se obchoduje převážně na burzách NASDAQ (největším ryze elektronickém burzovním trhu v USA) a NYSE (The New York Stock Exchange), případně můžete obchodovat na burzách skrze rozličné online platformy.

Dnes už i drobný investor může bez problémů obchodovat na největších světových burzách. Nejsnazší přístup je přitom na tu německou či newyorskou. Na nich lze navíc obchodovat i tituly, jejichž domovským trhem je například Velká Británie, Francie, či dokonce Čína.

Jak si vybrat burzu, na které obchodovat?

Investor by se měl hlavně zajímat o likviditu titulů na daném trhu a o poplatky spojené s obchodováním na konkrétní burze. Likvidita souvisí s velikostí daného trhu, přičemž nejvyšší likviditu mívají akcie velkých stabilních firem, tzv. blue chip akcie.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.