Kam investovat? Základem je vědět kdy koupit a kdy prodat

Myslíte si, že obchody na finančních trzích vycházejí z podrobných analýz, složitých grafů a množství všeobecných informací o světovém i lokálním dění? V ideální případě by to tak určitě bylo. Ale na otázky "kam" či "do čeho investovat", se tedy neodpovídá lehce. Zkušení makléři vědí, že bezchybná analýza je jedna věc, ale chování investorů je věcí druhou. Nejčastějším důvodem ztrát je netrpělivost, či dokonce panika investorů, kteří prodávají cenné papíry příliš brzy, při prvním výkyvu. Kvalitní analýza vám napoví, kde se aktuálně vyplatí zhodnotit peníze, zkušenosti vám pomohou obchodovat s cennými papíry ve vhodný okamžik.

Jako začínající investor se neváhejte obrátit na svého brokera, respektive na svého makléře. Investujte u obchodníka s cennými papíry, který vám zajistí investiční poradenství a včas vás informuje o důležitých změnách, na které byste měli reagovat. Pamatujte, že konečné rozhodnutí je vždy na vás, ale ohledně informací z trhů, byste měli důvěřovat svému brokerovi, pokud tomu tak není, jednoduše investujte jinde.

Kam investovat?

Úsudku a rádám svého makléře můžete důvěřovat. Čas od času však musíte práci makléře zkontrolovat, zeptat se jej na obchody, o kterých máte pochybnosti, probrat s ním své dotazy ohledně investic. Nezapomínejte však na to, že makléř má přístup k analýzám, které nejsou běžně dostupné, navíc má k dispozici celý analytický tým. O tom kam se vyplatí investovat má makléř jasnou představu.

kdy nakoupit a kdy prodat akcie

Úspěšná investice je i o psychice

Častou chybou bývá každodenní kontrola hodnoty investice a neustálé dotazování makléře, proč tomu tak je. Výsledkem jsou nežádoucí emoce, které obvykle vedou ke zkratkovitému jednání, které má za následek ztráty či nízké zhodnocení investice.

Nedávejte na své pocity a snažte se myslet racionálně. Nelekněte se, pokud například akcie „vaší“ firmy začnou klesat, a nezačněte je hned zbrkle prodávat. Volatilita finančních trhů i jednotlivých cenných papírů je zcela běžná. Váš osobní makléř vyhodnocuje jednotlivé investiční příležitosti a dle vašeho investičního profilu vám je doporučí, nebo ne. Důvěra v rady profesionála je při investování namístě.

DŮLEŽITÁ jsou aktuální data i zkušenosti

Samozřejmě kdykoliv máte pochybnosti, nebojte se svého makléře zeptat, jaké důvody jej vedou k tomu, že vám doporučil konkrétní obchod. Základním pravidlem při obchodování na burze je nakupovat v blízkosti začátku růstového trendu a prodávat k jeho konci. Kdy to přesně je? Zkušení makléři dokáží tyto trendy určit, samozřejmě s určitou mírou rizika, které je s investováním spojeno vždy.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.