Jak funguje burza cenných papírů?

Obchodování s cennými papíry probíhá na regulovaném trhu – burze cenných papírů. Obchodovat na burze můžete prostřednictvím obchodníka s cennými papíry (brokera), který má zvláštní povolení ČNB.
 

Než začnete investovat na burze cenných papírů, určitě vás bude zajímat, jak taková burza vůbec funguje. Pokud už to víte, můžete si přečíst kapitolu Jak začít obchodovat ve 4 krocích.

Na burzu jen prostřednictvím obchodníka

Burzy cenných papírů jsou akciové společnosti, na kterých mohou obchodovat buď licencovaní obchodníci (CYRRUS a další brokeři), nebo členové jednotlivých burz. Pokud jste tedy fyzická osoba a nemáte zvláštní povolení České národní banky, nemůžete obchodovat na Burze cenných papírů Praha (BCPP).

Jak probíhá investování na burze

Pokud tedy chcete investovat do cenných papírů, musíte si najít vhodného brokera a kontaktovat jeho zástupce, zpravidla makléře. Po nezbytných krocích můžete skrze svého brokera obchodovat na všech burzách z jeho portfolia.

Nabídka a poptávka

Na burze jako investor nakupujete cenné papíry vybraných emitentů, kterými jsou soukromé společnosti nebo veřejné instituce. Ty vydávají cenné papíry nejčastěji proto, aby získaly více finančních prostředků pro rozvoj svého podnikání.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.