Podívejte se, jak by vaše investice mohla vypadat

Na základě minulé výkonnosti ETF fondů lze názorně ukázat simulaci výkonnosti a efektu složeného úročení. Výpočet simulace vychází z historických dat pětileté výkonnosti k 10. 6. 2024.

Co je ETF?

Exchange traded funds neboli burzovně obchodované otevřené fondy. Jsou určeny pro drobné investory, kteří nechtějí investovat astronomické částky. S investicí do ETF nenakupujete jednotlivé akcie, ale celý koš akcií, který je daný tím, jaký index ETF kopíruje.

1. S&P 500 je akciový index, který v sobě zahrnuje akcie 500 největších společností v USA, jako například Apple, Microsoft, Amazon, Facebook, Alphabet, Tesla atd.

 

2. K tomuto indexu vznikl ETF s názvem iShares Core S&P 500 UCITS ETF, který kopíruje to, jak se daří danému indexu.

 

3. Daří-li se indexu, daří se ETF.

 

 

Zobrazit celý disclaimer

Proč využít CYRRUS?

Očekávaný výnos

Když chceme zjistit, jaký výnos můžeme očekávat, je nutné podívat se do minulosti. Na akciových trzích se nejčastěji pracuje s daty z USA, konkrétně pro index S&P 500. Jedná se o historický průměrný dlouhodobý výnos, který se liší podle toho, z jak dlouhého časového horizontu na něj nahlížíme. Je nutné ale připomenout, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Nic neskrýváme. Jsme CYRRUS. 

Frakční obchodování

Vy investujete 1000 Kč, my je rozdělíme do 18 ETF.

  • Investujete přesně tolik, kolik chcete.

  • I malou částku můžete rozložit do více ETF, a tím snížit riziko.

  • Investujete i do drahých akcií, na které by vám jinak nevystačil rozpočet.

Zobrazit celý disclaimer

Rebalancování portfolia

1. Určíte si strategii. Například, že ve vašem portfoliu budou 2 ETF a že do každého z nich investujete přesně polovinu.

2. Jak plyne čas, každé ETF se nějak hýbe a rozložení na přesné poloviny přestává platit.

3.  Rebalancovat, či nikoli? To je oč tu běží.

 

 

 

Když nerebalancujete, tak…

  • si určíte strategii a držíte se jí bez ohledu na
    aktuální výkonnost ETF.

  • se mění počáteční poměr jednoho ETF vůči
    druhému, a tak roste rizikovost investice.

 

 

 

 

Když rebalancujete, tak...

  • rozdělení peněz mezi dvě ETFpřesně na polovinu zůstává.

  • více nakupujete levnější ETF než ty dražší.

  • míru rizikovosti držíte na uzdě.

 

Zobrazit celý disclaimer

 

Nelámejte si hlavu s tím, jak sestavit ideální ETF portfolio

Vyberte si jednu ze tří strategií připravených naším analytickým oddělením.

 

Zobrazit celý disclaimer

Co u nás najdete?

 

Zajímají vás americké nebo evropské akcie? Jste fanda technologií, kybernetické bezpečnosti nebo zdravotnictví? Nebo dáváte přednost dluhopisům? Pak vás určitě potěšíme. U nás můžete vybírat z opravdu různorodé nabídky.

Případně si můžete prostudovat klíčové informace pro investory pro jednotlivá ETF: Globální akcie, Americké akcie, Evropské akcie, Akcie rozvojových zemí, Komodity, Globální korporátní dluhopisyStátní dluhopisy, ESG (společensky odpovědné firmy), Američtí giganti, Zelená energie, Malé firmy (small cap), Inovativní zdravotnictví, Digitalizace, Kybernetická bezpečnost, Fintech, Vodohospodářství, Spotřební zboží, Americké vládní dluhopisy.

Zobrazit celý disclaimer

Co by vás mělo zajímat, když nabízíte ETF v rámci DIP

Dlouhodobý investiční produkt si můžeme představit jako investiční účet, na kterém můžeme pravidelně nakupovat širokou paletu investičních nástrojů, kam patří:

- hotovost,

- akcie,

- burzovně obchodované fondy (ETF),

- podílové fondy,

- burzovně obchodované dluhopisy.

Na tento investiční účet můžete čerpat daňovou úlevu. Pravidelné měsíční úložky za daný rok nasčítáte a následně je můžete odečíst ze základu daně. Dlouhodobý investiční produkt se tak staví vedle již existujících daňově zvýhodněných možností spoření nebo investování na stáří v podobě penzijního spoření a penzijního připojištění. Nicméně maximální možný daňový odečet se pro tyto produkty (včetně životního pojištění) sjednotil, a to na 48 tisíc korun ročně.

Jelikož jde o produkt sloužící k zajištění se na důchod, je tomu přizpůsoben i investiční horizont. Investice v rámci DIP musí probíhat nejméně 10 let a do 60 let věku střadatele. Pokud tato podmínka není dodržena, investor bude muset zpětně dodanit veškeré daňové slevy. Poskytovatel DIP vám pak jen předá potřebné výpisy pro sestavení daňového přiznání.

Dlouhodobých investičních produktů můžete využívat kolik chcete. Maximální daňový odečet je však 48 tis. Kč a nezáleží, jestli máte účet jeden nebo jich máte deset. Doporučujeme však staré známé „méně je více“, protože více produktů roztříští pozornost.

 

Dlouhodobý investiční produkt vám ve srovnání s tradičním penzijkem nabídne mnohem více možností, do čeho investovat. Pokud tedy nejste spokojeni s výnosy u svého penzijka, máte možnost vybrat si z jiných nástrojů, které mají šanci přinést vyšší zhodnocení. Ať už budete chtít jít cestou nízkých nákladů u ETF, nebo si sami vybírat tituly do portfolia.

Dlouhodobý investiční produkt nemá ve srovnání s „penzijkem“ státní příspěvek. Na dlouhodobý investiční produkt vám však bude moci přispívat váš zaměstnavatel.

Český důchodový systém funguje na průběžných odvodech do systému od pracující populace, ze kterých jsou následně penzistům vypláceny důchody. Demografický vývoj je však nepříznivý a během několika let se důchodový systém bude dostávat do schodků, které budou muset vést v konečném výsledku k nižším penzím. Problematice důchodů jsme se už věnovali v naší důchodové analýze. Zejména pro mladší ročníky je tak investování na penzi téměř nutností.

O tom, kam vaše peníze v rámci dlouhodobého investičního produktu budou zainvestovány, rozhodujete jen vy. U nás budete mít možnost si v rámci DIP složit vaše portfolio z ETF, jelikož věříme, že nejlepší cestou pro dlouhodobé investování po malých částkách jsou právě indexové fondy.

Zajímají vás americké nebo evropské akcie? Jste fanda technologií, kybernetické bezpečnosti nebo zdravotnictví? Nebo dáváte přednost dluhopisům? Pak vás určitě potěšíme. U nás můžete vybírat z opravdu různorodé nabídky.

Klíčové informace pro investory pro jednotlivá ETF: Globální akcie, Americké akcie, Evropské akcie, Akcie rozvojových zemí, Komodity, Státní dluhopisy, ESG (společensky odpovědné firmy), Američtí giganti, Zelená energie, Malé firmy (small cap), Inovativní zdravotnictví, Digitalizace, Kybernetická bezpečnost, Fintech, Vodohospodářství.

Dychtíte po podrobnostech?

Dychtíte po podrobnostech?

Veškeré další důležité informace najdete v brožuře.

Stáhnout brožuru