Možná, možná, možná…

Konec spekulací. Pojďme si raději představit data z našeho výzkumu, který proběhl mezi 18. a 23. listopadem loňského roku. Sběr dat byl realizován exkluzivně pro společnost CYRRUS prostřednictvím agentury IPSOS. Šetření probíhalo metodou on-line dotazování na reprezentativním vzorku 550 osob z IPSOS CASI panelu. Respondenty byli muži a ženy ve věku 18–65 let z celé ČR.

 

A co nás zajímalo?

Posvítili jsme si na to, jakým finančním institucím mají Češi tendenci důvěřovat. Mají ke své důvěře opodstatněné důvody nebo prostě jen věří a sami neví proč?

Zobrazit celý disclaimer

Věřím bance, protože proto

S trochou nadsázky můžeme takto popsat názor většiny Čechů. Jak potvrdil průzkumu veřejného mínění, bankám je ochotno svěřit své úspory více než 2/3 populace. Banky se obecně těší důvěře napříč Čechy, a to i nezávisle na věku klientů. Většina lidí o důvěryhodnosti banky ani nepřemýšlí a berou ji jako součást života. Poměrně rozšířené jsou mezi Čechy také licencované investiční společnosti, kterým věří téměř čtvrtina - 23 % populace.

 

I na věku záleží…

Bankám věří takřka všichni – bez rozdílu věku. Co je ale zajímavé? Mladší generace má tendenci hledat i jiné cesty. Oslovují je, na rozdíl od starší generace, i další instituce jako jsou poradenské (finanční) společnosti, nezávislí lektoři a mentoři kolektivního investování nebo mezinárodní digitální aplikace pro investování.

Abychom ale příliš nezkreslovali – věk v tomto případě není jediným ukazatelem. Těmto firmám důvěřují i lidé s vyšším dosaženým vzděláním.

Mladší generace a lidé s vyšším dosaženým vzděláním jsou tedy ochotnější svěřit své peníze většímu spektru subjektů. Častěji i subjektům, které můžeme označit za více rizikové.

Zobrazit celý disclaimer

Kde je ČNB, tam je dobře

Další důležitým faktorem při vybírání instituce je například dohled ČNB. Dohled ČNB je pro každého druhého Čecha (51,8 %) dokonce faktorem nejdůležitějším.

Trošku překvapivé pak je, že pro téměř polovinu populace – konkrétně 43,1 % populace – jsou „dostatečnou zárukou investice“ výsledky v uplynulém období. Tuto odpověď Češi volili i navzdory ekonomické realitě a všeobecně známých ekonomickým principům. Mezi ty patří kolísání hodnoty investice v čase nebo také to, že minulé výnosy nejsou zárukou stejných výnosů v budoucnu.

Tato otázka jen potvrzuje, že znalost finančních nástrojů a principů financování je mezi Čechy nízká. V rozhodování o tom, komu svěří čeští občané své peníze, hraje roli i pouhý online přístup k účtu – a to až pro 40 % populace.

 

A podle čeho se rozhodujete vy?

 

Zobrazit celý disclaimer

Průzkum veřejného mínění

Investiční (ne)gramotnost Čechů

Ing. Anna Píchová
Vedoucí analytického oddělení
anna.pichova@cyrrus.cz
Ing. Anna Píchová
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.