Více uchazečů než volných míst, poprvé od roku 2018

Více uchazečů než volných míst, poprvé od roku 2018

 

Poprvé od března roku 2018 tak počet uchazečů převyšuje počet volných míst.

Více uchazečů než volných míst, poprvé od roku 2018

8. 2. 2023          Autor: Vít Hradil

 

Česká registrovaná míra nezaměstnanosti v lednu narostla o 0,2 procentního bodu a dosáhla hodnoty 3,9 %. Úřady práce evidovaly 283 tisíc uchazečů o zaměstnání, tedy o 11 tisíc více, než před měsícem a o 16 tisíc více, než před rokem. Naproti tomu volných míst bylo nabízeno 281 tisíc, což představuje pokles o necelých 8 tisíc oproti předchozímu měsíci a o 70 tisíc oproti lednu 2022. Poprvé od března roku 2018 tak počet uchazečů převyšuje počet volných míst.

 

Největším problémem zůstává nezaměstnanost tradičně v okrese Karviná, kde dosahuje 8,5 %. Následují okresy Bruntál (7,3 %) a Most (6,9 %). Na opačném konci žebříčku nalezneme okresy Praha-východ (1,6 %), Praha-západ (1,7 %) a Pelhřimov (2,0 %). Podobné pořadí nabízí i seznam okresů podle průměrného počtu uchazečů na jedno volné pracovní místo, kterých nejvíce připadá na okres Karviná (11,8), Bruntál (6,0) a Most (4,6), nejméně pak na okresy Praha-východ (0,2), Mladá Boleslav (0,3) a Praha-západ (0,3).

 

Poslední mezinárodně srovnatelná data pocházejí z prosince 2022 a Česku podle nich nadále patří pozice nejméně nezaměstnané země Evropské unie, když naše míra nezaměstnanosti podle metodiky Eurostatu (která se liší od té reportované českým Ministerstvem práce) dosahuje hodnoty 2,2 %, což stačí na velký náskok před druhým Německem (2,8 %) a třetím Polskem (2,9 %). Nejvyšší míru nezaměstnanosti hlásí Španělsko (12,9 %) a celounijní průměr činí 6,0 %.

 

Český pracovní trh evidentně prochází ochlazením, což vzhledem k celkové ekonomické situaci nepředstavuje žádné překvapení. Pozorovaný nárůst registrované míry nezaměstnanosti o 0,2 procentního bodu oproti předchozímu měsíci ovšem pro leden nepředstavuje nic mimořádného, když přibližně stejný vývoj pozorujeme pravidelně každý rok. Právě leden totiž nepřeje sezónním pracím v zemědělství či stavebnictví a přelom kalendářního roku zároveň představuje logickou příležitost pro neprodloužení části pracovních kontraktů. Za pozornost ovšem stojí prolomení téměř pět let trvajícího stavu, kdy na českém pracovním trhu od března roku 2018 setrvale panoval převis počtu volných míst nad počtem uchazečů o ně. Právě volných pozic je aktuálně nabízeno nejméně od dubna 2018. I přesto lze momentální situaci na pracovním trhu hodnotit jako nadále klidnou, když zaměstnanci propouštění ze sektorů, které procházejí ochlazením, evidentně nacházejí uplatnění jinde. I pro nejbližší budoucnost zde zůstává v pohotovosti poměrně rozměrný polštář, který by měl zaručit, že nemožnost najít pracovní uplatnění zůstane v Česku spíše ojedinělým jevem. Další mírný nárůst nezaměstnanosti ovšem očekáváme, přičemž vrcholit by měla poblíž hodnoty 4,5 % a za celý rok 2023 dosáhnout v průměru přibližně 4 %, zatímco v roce 2022 šlo o 3,6 %.

Zobrazit celý disclaimer
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.