Vánoce český maloobchod nezachránily, tržby propadly

Vánoce český maloobchod nezachránily, tržby propadly

 

Češi tak na Vánoce oproti loňskému roku výrazně více utráceli, ovšem dostávali výrazně méně zboží.

Vánoce český maloobchod nezachránily, tržby propadly

9. 2. 2023          Autor: Vít Hradil

 

Reálné tržby českých maloobchodů (bez motorových vozidel) vykázaly v prosinci loňského roku pokles o 7,3 % meziročně, což odpovídá -0,7 % meziměsíčně. Naopak v nominálním vyjádření – tedy bez očištění o růst cen – tržby meziročně narostly o 6,7 %. Češi tak na Vánoce oproti loňskému roku výrazně více utráceli, ovšem dostávali výrazně méně zboží. I nadále tak spotřebitelé zakoušejí důsledky rozdivočelé inflace. Za celý rok 2022 došlo k poklesu tržeb o 3,6 %.

 

Největší meziroční pokles reálných tržeb hlásí specializované prodejny s potravinami (-11,6 %), obchody s výrobky pro domácnost (-11,4 %) a internetové obchody (-10,6 %). Naopak nárůst prodeje byl zaznamenán u pohonných hmot (5,6 %) či farmaceutického a zdravotnického zboží (3,9 %). Stagnaci pak vykázaly prodeje a opravy motorových vozidel. Pokud odmyslíme období pandemických uzavírek, kdy nákupy z velké části nebylo možné realizovat, jsou reálné maloobchodní tržby aktuálně nejnižší od října roku 2019.

 

Prosincová data představují mírné negativní překvapení, když pokles tržeb sice byl všeobecně očekáván, ovšem nikoliv takto hluboký. To je pochopitelně nepříjemná zpráva hlavně pro samotné obchodníky, pro které vánoční období tradičně představuje důležitou část roku a to letošní je nemohlo potěšit. Zároveň ovšem platí, že marže prodejců v uplynulém období poměrně výrazně narostly a obchodníci by tak měli mít k dispozici určitý manévrovací prostor. Ani začátek roku 2023 v maloobchodě podle nás nebude růžový, o čemž kromě klesajících reálných příjmů svědčí i nadále pesimistická spotřebitelská důvěra. V průběhu roku by ovšem mělo docházet ke zlepšení a celkově by v maloobchodě mohl přinést přibližnou stagnaci, či velmi mírný růst.

Zobrazit celý disclaimer
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.