Recese skončila, veselme se

Recese skončila, veselme se

 

V Česku oficiálně skončila technická recese. Trvala po nejkratší možnou dobu, tedy po dvě předchozí čtvrtletí.

Recese skončila, veselme se

2. 5. 2023          Autor: Vít Hradil

 

Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu tuzemská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku mezikvartálně narostla o 0,1 %. Tímto oficiálně skončila technická recese, která trvala po nejkratší možnou dobu, tedy po dvě předchozí čtvrtletí. V meziročním vyjádření aktuální výkon české ekonomiky odpovídá poklesu o 0,2 %, což je znatelně méně, než očekávala Česká národní banka ve své poslední prognóze (-0,9 %), i než činil předpoklad trhu (-0,5 %).

 

Na detailní informace si budeme muset počkat do vydání zpřesněného odhadu, ovšem podle kusých informací od statistiků táhl českou ekonomiku nahoru vývoz, zatímco tlumena byla domácí poptávkou. Ze sektorového pohledu se meziročně dařilo průmyslu, mezičtvrtletně pak i obchodu, dopravě, ubytování a pohostinství, stavebnictví a informačním a komunikačním činnostem.

 

Aktuální data potvrzují náš předpoklad, že se česká ekonomika s energetickou krizí vyrovnává podstatně lépe, než naznačovaly prvotní alarmistické signály. To lze částečně patrně přičíst vládní podpoře, příznivému vývoji na energetickém trhu, ale i opadnutí dřívějších, až přehnaně vyhrocených, obav českých domácností. Vyhráno ještě ovšem zcela nemáme. Ze strany domácí poptávky sice ve zbytku roku čekáme postupné zlepšování, ovšem ve výrazném útlumu zůstává většina průmyslových odvětví, s výjimkou výroby automobilů. I zde by ovšem mělo blahodárně působit zlevňování energií a zmrtvýchvstání zahraniční poptávky. Pro celý rok 2023 tak zachováváme náš odhad na růst českého HDP o přibližně jedno procento.

Zobrazit celý disclaimer
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.