ČNB signalizuje sebevědomí – inflace už se tolik nebojí

ČNB signalizuje sebevědomí – inflace už se tolik nebojí

 

Bankovní rada České národní banky na svém pravidelném měnověpolitickém zasedání rozhodla o snížení základní úrokové sazby o 0,50 procentního bodu na hodnotu 6,25 %.

 

ČNB signalizuje sebevědomí – inflace už se tolik nebojí

9. 2. 2024          Autor: Vít Hradil

 

Bankovní rada České národní banky na svém pravidelném měnověpolitickém zasedání rozhodla o snížení základní úrokové sazby o 0,50 procentního bodu na hodnotu 6,25 %. Pro toto rozhodnutí hlasovalo šest členů rady, jeden se vyslovil pro výraznější pokles sazeb o 0,75 procentního bodu. Tento výsledek byl v souladu s naším očekáváním, zbytek analytické obce těsnou většinou předpokládal snížení pouze o 0,25 procentního bodu.

Nová prognóza, stejné očekávání od inflace

Kromě samotného rozhodnutí zveřejnila ČNB i aktualizovanou verzi své pravidelné makroekonomické prognózy.

  • Výhled na letošní tuzemskou inflaci v ní zůstal beze změny (2,6 %).
  • Výrazného zhoršení ovšem doznal odhad růstu české ekonomiky, od kterého si nově ČNB slibuje pouze 0,6 % (dříve 1,2 %).

Směrem dolů byl revidován i odhad

  • inflace v eurozóně (1,8 namísto 3,0 %),
  • cen výrobců (-3,5 namísto -0,8 %),
  • HDP v eurozóně (0,5 namísto 0,9 %)
  • a evropských úrokových sazeb (3,1 namísto 3,7 %).

Z nové prognózy pak vyplývá i nižší výhled na sazby tuzemské (4,0 namísto 4,3 %).

Pro-inflační rizika pominula, ČNB se oprávněně pouští do akce

Česká národní banka výraznější snížení tuzemských úroků dlouho odkládala v obavě z možného naplnění pro-inflačních rizik. Ta ovšem z velké části již pominula a cesta k hmatatelnému uvolnění měnové politiky se tím uvolnila. Nedošlo totiž ani k explozivnímu růstu tuzemských mezd, ani k dynamickému zotavení spotřeby domácností.

Příliš děsivě nevypadá ani obávané lednové novoroční přecenění, které pravděpodobně vyústí v umírněnou meziroční inflaci poblíž 3 procent. Vzhledem k chatrné kondici tuzemské ekonomiky tak bylo další vyčkávání neúnosné a ČNB se rozhodla konat. Podle nás přitom ještě zdaleka neřekla poslední slovo a očekáváme, že bude v nastaveném kurzu pokračovat.

Pokud lednová inflace, kterou se dozvíme 15. února, nepřinese šokující překvapení směrem nahoru, počítáme na březnovém zasedání ČNB s dalším snížením úroků alespoň o 0,50 procentního bodu. Za myslitelné ovšem považujeme i uvolnění razantnější, například o 0,75pb. Klíčová v tomto ohledu budou data, která mezitím dorazí z reálné ekonomiky.

Naše dlouhodobější prognóza pak nadále počítá s poklesem repo sazby do blízkosti 4 procent do konce letošního roku. Rizika tohoto odhadu pak jsou vychýlena směrem dolů, a pokud by tedy mělo přijít překvapení, pak spíše v podobě ještě nižších úroků.

Tržní reakce na výsledek zasedání přišla ve dvou fázích

Samotné rozhodnutí způsobilo bezprostřední oslabení kurzu koruny vůči euru o zhruba 10 haléřů na úroveň EUR/CZK 25,05, tedy relativně umírněný pohyb. Výraznější posun ovšem způsobilo zveřejnění nové prognózy ČNB, která trh vyděsila pesimistickým výhledem na výkon české ekonomiky, což si trh vyložil jako signál ke strmějšímu poklesu sazeb, což korunu vyhnalo až ke dnešním EUR/CZK 25,25.

Zobrazit celý disclaimer