Průmysl navzdory sympatickému prosincovému výkonu zůstává v útlumu

Průmysl navzdory sympatickému prosincovému výkonu zůstává v útlumu

 

Objem průmyslové výroby v Česku v prosinci meziročně poklesl o 0,7 %. Čtěte komentář Víta Hradila k aktuálním výsledkům průmyslového sektoru.

 

Průmysl navzdory sympatickému prosincovému výkonu zůstává v útlumu

06. 02. 2024          Autor: Vít Hradil

 

Objem tuzemské průmyslové výroby v prosinci minulého roku meziročně poklesl o 0,7 %, oproti předchozímu měsíci naopak narostl o 2,8 %. Jedná se o mírné pozitivní překvapení, jelikož tržní odhad byl nastaven na výsledek přibližně o jeden procentní bod horší.

Nárůst pak hlásí hodnota nových zakázek, kterých meziročně přibylo o 0,9 %, což bylo dáno větším zájmem ze zahraničí (1,5 %), který převážil nad poklesem z tuzemska (-0,2 %). Klesl naopak evidenční počet zaměstnanců v průmyslovém sektoru, kterých meziročně ubylo 2,2 %, jejich průměrná hrubá mzda pak narostla o 7,7 %.

Za celý rok 2023 průmyslová výroba skončila v červených číslech

Oproti předchozímu roku klesla o 0,4 %. Dorazilo i méně zakázek, jejichž nominální hodnota se snížila o 1,7 %.

V rámci zpracovatelského sektoru přinesl prosinec nejsilnější meziroční nárůst produkce u:

 • výroby ostatních dopravních prostředků (34,0 %),
 • výroby počítačů, elektronických a optických přístrojů (13,3 %)
 • a výroby motorových vozidel (11,8 %).

Naopak nejsilnější pokles hlásí:

 • výroba ostatních nekovových minerálních výrobků (-21,3 %),
 • opravy a instalace strojů a zařízení (-17,2 %)
 • a výroba základních kovů (-11,1 %).

S přihlédnutím k vahám jednotlivých odvětví byla tahounem průmyslového sektoru tradičně výroba motorových vozidel, která do celku přispěla 2,2 procentními body, následovaná výrobou ostatních dopravních prostředků (0,8 p.b.) a výrobou počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (0,5 p.b.). V nezpracovatelských odvětvích došlo k poklesu produkce jak u těžby a dobývání (-16,7 %), tak i u výroby a rozvodu elektřiny, plynu a tepla (-15,3 %).

Meziměsíčně produkce nejvíce narostla u:

 • výroby počítačů, elektronických a optických přístrojů (24,1 %),
 • výroby motorových vozidel (10,1 %)
 • a výroby papíru a výrobků z papíru (7,2 %).

Klesla naopak u:

 • oprav a instalací strojů a zařízení (-20,5 %),
 • výroby základních farmaceutických výrobků (-6,9 %)
 • a výroby základních kovů (-5,0 %).

Za celý rok 2023 reportuje nejsilnější výsledek:

 • výroba ostatních dopravních prostředků (17,8 %),
 • výroba motorových vozidel (16,1 %)
 • a výroba základních farmaceutických výrobků (9,3 %).

Nejslabší pak:

 • výroba ostatních nekovových minerálních výrobků (-17,8 %),
 • tisk a rozmnožování nahraných nosičů (-16,2 %)
 • a výroba základních kovů (-14,4 %).

Celkem se v roce 2023 v kladných číslech udrželo 6 z 22 sledovaných zpracovatelských odvětví, zbylých 16 hlásí pokles.

Průmyslový sektor zakončil loňský rok v podobném duchu, v jakém se nesla celá jeho druhá polovina, tedy neslavně

Zatímco ještě v prvním pololetí průmyslníci těžili z uvolnění dodavatelských řetězců, odbavovali předchozí nahromaděné objednávky a celkem dosáhli meziročního nárůstu výroby alespoň o 1,1 procenta, ve druhé polovině roku se naplno projevil pokles poptávky, který vyústil v propad výroby o 2 procenta, což stáhlo celoroční výsledek do červených čísel.

Svůj podíl na tom mělo vyčerpání domácí i evropské kupní síly po předchozí inflační epizodě, chatrný výkon čínské ekonomiky i relativně vysoké české i evropské úrokové sazby, které omezily spotřební i investiční aktivitu. V samotném prosinci sice přišel záblesk zlepšení, když meziměsíčně výroba narostla o solidních 2,8 procenta, ovšem tento výsledek byl tažen několika málo konkrétními odvětvími, přičemž zbylá většina naopak dále sčítala ztráty.

Ani výhled do začátku letošního roku tedy není právě růžový, když podle dostupných předstihových indikátorů zůstává poptávka významně oslabená a nedaří se ji probudit ani slevami z prodejních cen, které umožňuje pokles výrobních nákladů. Průmysl tak podle nás minimálně první letošní kvartál zůstane v útlumu a skutečné oživení očekáváme teprve s příchodem letních měsíců. Ani poté ovšem nečekáme raketové odražení a za úspěch bychom považovali, kdyby rok 2024 přinesl růst průmyslové výroby o 2 procenta.

Zobrazit celý disclaimer
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.