6. 6. 2023 Autor: Vít Hradil
Tuzemská průmyslová výroba vykázala v dubnu meziroční pokles o 1,8 % a zaostala tak za tržním odhadem (0,4 %). Po očištění o kalendářní vlivy se ovšem jedná o meziroční nárůst o 1,2 %. Ve srovnání s předchozím měsícem pak průmysl hlásí pokles o 1,9 %.
Objem nových zakázek v běžných cenách meziročně narostl o 2,7 %, na čemž se podílely primárně zakázky z tuzemska (+11,3 %), zatímco ty ze zahraničí ubyly (-1,6 %). Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu meziročně poklesl o 1,7 %, jejich průměrná mzda naopak vzrostla o 9,6 %.
Kdo je v černých a červených číslech
Meziroční růst hlásí hlavně výroba motorových vozidel (29,9 %), s odstupem pak následuje výroba farmaceutických výrobků (11,8 %) a opravy a instalace strojů a zařízení (9,4 %). Většina ostatních odvětví ovšem zůstává v červených číslech, když nejstrměji propadla výroba základních kovů (-20,4 %), tisk a rozmnožování nahraných nosičů (-19,2 %) a výroba ostatních nekovových minerálních výrobků (-18,9 %).
S přihlédnutím k vahám jednotlivých odvětví byl meziroční růst produkce tažen:
- dominantně výrobci motorových vozidel, kteří do celku přispěli 5,4 procentními body,
- následuje výroba elektrických zařízení (0,7 p. b.)
- a opravy a instalace strojů a zařízení (0,2 p. b.).
Do záporu pak průmysl nejsilněji stahovala:
- výroba ostatních nekovových minerálních výrobků (-0,9 p. b.),
- výroba základních kovů (-0,6 p. b.)
- a výroba a rozvod elektřiny a plynu (-0,6 p. b.).
Průmyslový sektor pokračuje ve slabých výkonech posledních měsíců, přičemž jedinou světlou výjimkou zůstává automobilový sektor. Tomu se daří po předchozím nedostatku komponent dohánět zameškanou výrobu a vyřizovat nahromaděné objednávky. Zbytek průmyslníků ovšem zůstává ve výrazném útlumu, který je nejsilnější v energeticky náročných odvětvích.
Úleva sice přichází z výrobních vstupů, jejichž ceny klesají z předchozích astronomických výšin, ovšem brzdou zůstává slabá poptávka. Soudě podle tuzemských i zahraničních předstihových indikátorů v tomto ohledu nelze čekat bezprostředně velké zlepšení a i nejbližší měsíce tak pravděpodobně zůstanou neveselé.