Průmysl zůstává v útlumu, jedinou výjimkou je výroba automobilů

Průmysl zůstává v útlumu, jedinou výjimkou je výroba automobilů

 

Průmyslový sektor pokračuje ve slabých ekonomických výkonech posledních měsíců, přičemž jedinou světlou výjimkou zůstává automobilový sektor.

 

Průmysl zůstává v útlumu, jedinou výjimkou je výroba automobilů

6. 6. 2023          Autor: Vít Hradil

 

Tuzemská průmyslová výroba vykázala v dubnu meziroční pokles o 1,8 % a zaostala tak za tržním odhadem (0,4 %). Po očištění o kalendářní vlivy se ovšem jedná o meziroční nárůst o 1,2 %. Ve srovnání s předchozím měsícem pak průmysl hlásí pokles o 1,9 %.

Objem nových zakázek v běžných cenách meziročně narostl o 2,7 %, na čemž se podílely primárně zakázky z tuzemska (+11,3 %), zatímco ty ze zahraničí ubyly (-1,6 %). Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu meziročně poklesl o 1,7 %, jejich průměrná mzda naopak vzrostla o 9,6 %.

Kdo je v černých a červených číslech

Meziroční růst hlásí hlavně výroba motorových vozidel (29,9 %), s odstupem pak následuje výroba farmaceutických výrobků (11,8 %) a opravy a instalace strojů a zařízení (9,4 %). Většina ostatních odvětví ovšem zůstává v červených číslech, když nejstrměji propadla výroba základních kovů (-20,4 %), tisk a rozmnožování nahraných nosičů (-19,2 %) a výroba ostatních nekovových minerálních výrobků (-18,9 %).

S přihlédnutím k vahám jednotlivých odvětví byl meziroční růst produkce tažen:

  • dominantně výrobci motorových vozidel, kteří do celku přispěli 5,4 procentními body,
  • následuje výroba elektrických zařízení (0,7 p. b.)
  • a opravy a instalace strojů a zařízení (0,2 p. b.).

Do záporu pak průmysl nejsilněji stahovala:

  • výroba ostatních nekovových minerálních výrobků (-0,9 p. b.),
  • výroba základních kovů (-0,6 p. b.)
  • a výroba a rozvod elektřiny a plynu (-0,6 p. b.).

Průmyslový sektor pokračuje ve slabých výkonech posledních měsíců, přičemž jedinou světlou výjimkou zůstává automobilový sektor. Tomu se daří po předchozím nedostatku komponent dohánět zameškanou výrobu a vyřizovat nahromaděné objednávky. Zbytek průmyslníků ovšem zůstává ve výrazném útlumu, který je nejsilnější v energeticky náročných odvětvích.

Úleva sice přichází z výrobních vstupů, jejichž ceny klesají z předchozích astronomických výšin, ovšem brzdou zůstává slabá poptávka. Soudě podle tuzemských i zahraničních předstihových indikátorů v tomto ohledu nelze čekat bezprostředně velké zlepšení a i nejbližší měsíce tak pravděpodobně zůstanou neveselé.

Zobrazit celý disclaimer