15. 3. 2024 Autor: Vít Hradil
Objem tuzemské průmyslové výroby v průběhu ledna meziměsíčně klesl o 2,3 %, což odpovídá meziroční stagnaci. Jedná se o nepříjemné překvapení, když trh vyhlížel růst v okolí 2 procent. Meziročně se snížil i objem nových zakázek, kterých dorazilo o 2,7 % méně, přičemž z tuzemska pokles činil 3,1 %, ze zahraničí pak 2,5 %. Průmysl hlásí i menší počet zaměstnanců, kterých oproti předchozímu roku ubylo 2,0 %.
Změny v odvětvích
- Meziročně reportuje strmý pokles objemu produkce hlavně odvětví výroby nábytku (-13,0 %), strojů a zařízení (-11,2 %) a ostatních nekovových minerálních výrobků (-10,9 %).
- Rostla naopak výroba papíru (13,0 %), kategorie ostatní zpracovatelský průmysl (12,0 %) či výroba oděvů (10,3 %).
- S přihlédnutím k vahám jednotlivých průmyslových odvětví na celkovém výstupu dodala největší pozitivní příspěvek tradičně výroba motorových vozidel (1,2 procentního bodu), s odstupem pak následuje výroba chemických látek a přípravků a výroba elektrických zařízení (shodně 0,3).
- V opačném směru nejsilněji působila výroba strojů a zařízení (-0,9 p. b.), těžba a dobývání a výroba ostatních nekovových minerálních výrobků (shodně -0,4 p. b.).
Od lednového výkonu průmyslového sektoru jsme si velké zázraky neslibovali, přesto nastalo zklamání
Nejen, že došlo k poměrně výraznému meziměsíčnímu snížení objemu výroby, ale po předchozí sérii několika měsíců růstu klesl i objem přijatých nových zakázek, což nevěstí nic dobrého pro nadcházející měsíce. Tomu ostatně odpovídá i mrazivá nálada samotných průmyslníků, která – pokud odhlédneme od uplynulých několika let pandemických válečných a dalších krizí – klesla na hodnoty naposledy zaznamenané v roce 2009. Průmysl tak má podle nás před sebou minimálně několik dalších slabých měsíců a za úspěch bychom považovali, kdyby se vzpamatoval v polovině letošního roku.