Na českém trhu práce klid

Na českém trhu práce klid

 

Tuzemská registrovaná míra nezaměstnanosti v dubnu podle očekávání klesla z březnových 3,9 na 3,7 %. Pokud odhlédneme od let zasažených pandemií koronaviru, je český trh práce nejchladnější od roku 2017.

Na českém trhu práce klid

Publikováno: 10. 5. 2024     Autor: Vít Hradil

 

Tuzemská registrovaná míra nezaměstnanosti v dubnu podle očekávání klesla z březnových 3,9 na 3,7 %. Úřady práce evidovaly přibližně 280 tisíc uchazečů o zaměstnání, tedy o 8 tisíc méně než před měsícem a o 19 tisíc více než před rokem.

Tito si mohli vybírat z 268 tisíc volných pracovních míst, kterých tak bylo zhruba stejně jako před měsícem a o 16 tisíc méně než před rokem. Na jedno volné pracovní místo tak připadal přesně jeden uchazeč.

Nezaměstnanost v okresech

  • Z geografického pohledu byla registrovaná nezaměstnanost tradičně nejvyšší v okresech Karviná (8,1 %), Most (7,8 %) a Chomutov (6,9 %),
  • nejnižší naopak v okresech Praha-východ (1,5 %), Praha-západ (1,6 %) a Benešov (2,0 %).
  • Nejvíce uchazečů na jedno volné místo připadalo v okresech Karviná (10,8), Bruntál (6,8) a Hodonín (5,8),
  • nejméně pak v okresech Mladá Boleslav (0,2), Praha-východ a Praha-západ (shodně 0,3).

Česko vs. Evropská unie

Poslední mezinárodně srovnatelná data pocházejí z měsíce března a Česko v nich zaujímá pozici druhé nejméně nezaměstnané země Evropské unie s hodnotou 3,1 %.

  • Na prvním místě nalezneme Polsko (3,0 %), na třetím pak Slovinsko (3,1 %).
  • Na opačném konci žebříčku se nachází Španělsko (12,2 %), Řecko (10,5 %) a Švédsko (9,2 %).
  • Průměr Evropské unie činí 6,2 %.

Připomínáme, že metodika výpočtu nezaměstnanosti používaná Eurostatem se liší od té reportované českým Ministerstvem práce a sociálních věcí.

Duben v Česku tradičně představuje měsíc s největším poklesem registrované míry nezaměstnanosti

To je dáno náběhem sezónních prací. K němu sice došlo i v letošním roce, ovšem na historické poměry byl spíše mírný. Nezaměstnanost poklesla o dvě desetiny procentního bodu, ovšem k tomu jí dopomohlo hlavně štěstí při zaokrouhlování. Skutečný pokles totiž činil pouze 0,12 procentního bodu, zatímco historicky nebyly výjimkou poklesy v okolí 0,4 procentního bodu.

Pokud odhlédneme od let zasažených pandemií koronaviru, je český trh práce nejchladnější od roku 2017. To ovšem nepředstavuje žádnou tragédii, jelikož i tehdy jej bylo možné charakterizovat jako napjatý. Pokračující neutěšená kondice českého průmyslu tedy dosud k žádné vlně nezaměstnanosti nevedla a s velkou pravděpodobností ani nepovede.

Část podniků si navzdory slabé poptávce zřejmě zaměstnance raději drží v naději na brzké zlepšení a ti, kteří přece jen výpověď obdrží, si úspěšně nacházejí alternativní uplatnění. A jelikož sektor služeb již vykazuje známky oživení, předpokládáme, že podobná situace bude panovat i po zbytek letošního roku. Po loňské průměrné míře nezaměstnanosti na úrovni 3,6 procenta tak letos čekáme jen kosmetické zvýšení na 3,8 procent.

Zobrazit celý disclaimer