Průmyslový sektor stahuje ekonomický sentiment dolů

Průmyslový sektor stahuje ekonomický sentiment dolů

 

Ekonomická nálada v Česku i v lednu zůstává na nízkých hodnotách. Rok 2024 začíná pesimisticky zejména kvůli průmyslu. Stavebnictví hlásí zlepšení.

 

Průmyslový sektor stahuje ekonomický sentiment dolů

24. 01. 2024          Autor: Vít Hradil

 

Index tuzemské ekonomické důvěry vykázal v lednu pokles, když se oproti předchozímu měsíci snížil o 1,3 bodu a dosáhl tak hodnoty 92,5. Zatímco podnikatelská důvěra se zhoršila o 2,8 a aktuálně činí 92,7 bodu, spotřebitelská naopak narostla o 5,8 a dosáhla 91,2 bodu.

Celková ekonomická nálada se nachází na nejnižší úrovni od září loňského roku, a pokud odmyslíme období pandemické, válečné, inflační a energetické krize z uplynulých let, pak byla takto mrazivá naposledy v srpnu roku 2013. Příznivě nevyznívá ani mezinárodní srovnání, kde Češi zůstávají výrazně pesimističtější než průměr Evropské unie a z okolních zemí je v tomto ohledu „poráží“ pouze Rakušané.

Nálada v jednotlivých segmentech

  • V průmyslu se nálada poměrně výrazně zhoršila, když citelně poklesl očekávaný objem výroby v nadcházejících třech měsících a také vyhlídky na budoucí celkovou ekonomickou situaci.
  • Zlepšení naopak hlásí stavebnictví, které se sice nadále potýká se slabou poptávkou, nicméně zvýšila se zde očekávaná zaměstnanost. Stavebníci také vyhlížejí zlepšení ekonomické situace a poptávky.
  • Prakticky beze změny zůstal sentiment v obchodě, a to navzdory zhoršeným ekonomickým vyhlídkám. Pozitivně zde lze hodnotit alespoň předpokládaný umírněnější růst cen.
  • Velmi mírného poklesu doznal ukazatel důvěry v sektoru služeb, jejichž poskytovatelé taktéž vyhlížejí uklidnění cenového vývoje, hlásí lepší celkovou ekonomickou situaci a jen nepatrně slabší poptávku.

Znatelné zlepšení nálady spotřebitelů pak lze přičíst hlavně nárůstu optimismu ohledně budoucího vývoje ekonomiky a finanční situace domácností. Mírně narostl i deklarovaný úmysl uskutečňovat významnější nákupy.

Ekonomická nálada zůstává na varovně nízkých hodnotách

To pro začátek roku 2024 nevěstí mnoho dobrého. Na lednovém zhoršení se dominantně podílel průmyslový sektor, který se již od konce roku 2022 potýká se slabou poptávkou, přičemž žádné výraznější zlepšení není na dohled. Nepříjemný je v tomto ohledu hlavně deklarovaný úmysl snižovat stavy zaměstnanců, což by se mohlo projevit již v lednové statistice nezaměstnanosti.

Zbytek české ekonomiky již ovšem další skepsi nepropadá, a pokud nedojde k dalšímu nečekanému překvapení, je pravděpodobné, že zde probíhá proces odražení ode dna. Zvláště nadějně se zde jeví vývoj nálady spotřebitelů, jejichž dosavadní obavy a neochota utrácet zůstávaly významnou brzdou rozjezdu celé ekonomiky.

Na oslavy by bylo ovšem stále brzy, jelikož navzdory lednové zlepšení i jejich sentiment zůstává hluboce záporný. Vzhledem k očekávanému uklidnění inflace a růstu reálných mezd ovšem předpokládáme, že bude zlepšování nálady domácností pokračovat a nadále tak počítáme s tím, že se oživení jejich spotřeby letos stane tahounem ekonomického růstu.

Zobrazit celý disclaimer