Mzdový růst zaostal za očekáváními

Mzdový růst zaostal za očekáváními

 

Reálná průměrná mzda meziročně klesá, ale blýská se na lepší zítřky. Mzdy už pomalu převyšují inflaci a Češi tak dále nechudnou.

Mzdový růst zaostal za očekáváními

4. 9. 2023          Autor: Vít Hradil

 

Reálná průměrná mzda je nižší než loni

Průměrná mzda v české ekonomice ve druhém čtvrtletí letošního roku nominálně narostla o 7,7 % meziročně, což po očištění o inflaci odpovídá reálnému poklesu o 3,1 %. Výsledek je přesně v souladu s naším odhadem, oproti očekávání České národní banky (-2,0 %) i trhu (-2,4 %) je ovšem znatelně slabší. Ve srovnání s předchozím kvartálem se kupní síla průměrné mzdy zvýšila o 1,5 %.

Průměrná česká mzda nově dosáhla hodnoty 43 193 Kč, ta mediánová pak 36 816 Kč. Průměrný evidenční počet zaměstnancům pak meziročně narostl o 0,6 %.

Zobrazit celý disclaimer

Ve kterých sektorech průměrná mzda rostla

  • Z pohledu jednotlivých sektorů si nejvíce polepšili zaměstnanci ve výrobě elektřiny, plynu a tepla, kterým mzdy nominálně narostly o 13,7 %,
  • následují činnosti v oblasti nemovitostí (10,6 %),
  • těžba a dobývání (10,4 %),
  • peněžnictví a pojišťovnictví (10,0 %)
  • a zpracovatelský průmysl (9,2 %).

Ve kterých sektorech průměrná mzda klesala

  • Naopak neslavně dopadli pracovníci v kultuře a rekreacích (3,8 %),
  • vzdělávání (4,3 %)
  • či v administrativě (6,9 %).
  • Počet zaměstnanců nejvíce narostl v činnostech v oblasti nemovitostí (6,3 %), největší pokles pak hlásí zpracovatelský průmysl (-1,6 %).

Vývoj mezd v krajích

Geograficky rostly mzdy nejsvižněji ve:

  • Středočeském (8,5 % nominálně),
  • Ústeckém (8,3 %)
  • a Zlínském kraji (8,2 %).

Nejpomaleji pak v:

  • Praze (6,4 %),
  • Olomouckém (7,0 %)
  • a Karlovarském kraji (7,2 %).

Počet zaměstnanců nejvíce rostl v Praze (3,7 %) a klesl ve Zlínském kraji (-1,1 %).

Zobrazit celý disclaimer

Kupní síla klesá už téměř dva roky, Češi ale chudnout nebudou

Meziroční pokles reálné kupní síly české průměrné mzdy pokračuje již sedm čtvrtletí v řadě a její hodnota se nachází na podobné úrovni jako v roce 2018.

V loňském roce pak Česku připadl i smutný primát země s nejprudším propadem reálných mezd v rámci všech zemí OECD. To vše za situace, kdy nezaměstnanost téměř neexistuje, ekonomika neklesá a ziskové marže v podnikatelském sektoru zůstávají na tuzemské poměry nezvykle vysoko. Jedná se tedy o poněkud obtížně pochopitelnou ekonomickou anomálii.

Na mezikvartální bázi ovšem růst mezd již inflaci převyšuje a Češi tak dále nechudnou, byť v meziročním srovnání se to tak stále jeví. Stejně zřejmě dopadne i letošní třetí čtvrtletí, kdy meziročně reálné mzdy také kosmeticky klesnou. I celý letošní rok skončí téměř jistě v červených číslech, jako pravděpodobný se jeví pokles kupní síly poblíž 3 procent.

Příští rok mzdy opět porostou

K růstu se pak reálné mzdy vrátí již v roce příštím, ovšem na předkrizovou úroveň se zřejmě nedostaneme dříve než v roce 2026. Z pohledu České národní banky jsou aktuální data silným signálem, že se obávaná mzdově-inflační spirála momentálně neroztáčí, což prakticky vylučuje další zvýšení sazeb. Naopak hlasovat pro jejich první snížení se stane jednodušším a tento krok očekáváme již v průběhu podzimu, pravděpodobně na listopadovém zasedání.

Zobrazit celý disclaimer
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.