Maloobchod klesá již sedmý měsíc v řadě

Maloobchod klesá již sedmý měsíc v řadě

 

Snižující se ochota a schopnost domácností nadále platit narůstající ceny negativně ovlivňuje maloobchodní tržby a s největší pravděpodobností bude tento trend i v nadcházejících měsících pokračovat.

Maloobchod klesá již sedmý měsíc v řadě

12. 1. 2022          Autor: Vít Hradil

České maloobchodní tržby vykázaly v listopadu loňského roku v reálném vyjádření meziroční propad o 8,7 %, což odpovídá meziměsíčnímu poklesu o 0,3 %, a v červených číslech tak zůstávají již sedmý měsíc v řadě. Zároveň došlo k revizi říjnového údaje, který nově činí -9,9 % namísto dříve udávaných -9,4 %.

 

Obchod s potravinami hlásí meziroční pokles o 9,2 %, přičemž hůře na tom byl prodej ve specializovaných prodejnách potravin (-13,6 %). Nepotravinářského zboží se prodalo méně o 9,6 % a s výjimkou kosmetických a toaletních výrobků (+2,8 %) a ostatního maloobchodu v nespecializovaných prodejnách (+2,9 %) zde snížení tržeb hlásí všechny kategorie. Nejhůře na tom byli prodejci výrobků pro domácnost (-12,0 %), kulturu, sport a rekreaci (-10,9 %) a internetové obchody (-9,8 %). Prodej pohonných hmot meziročně poklesl o 2,1 %, prodej a opravy motorových vozidel pak o 1,7 %.

 

Maloobchodní prodeje nadále snižuje propadající se ochota a schopnost zákazníků zaplatit svižně narůstající ceny a tento trend bude s největší pravděpodobností pokračovat i v nadcházejících měsících. Za celý rok 2022 tak maloobchodní tržby míří v reálném vyjádření k meziročnímu poklesu přibližně o 4 %. Finanční situace spotřebitelů zůstane pod tlakem i na začátku roku 2023, kdy většinu domácností čeká náraz na cenové stropy energií a růst jejich nákladů zřejmě nebude plně kompenzován zvýšením mezd. Zároveň počítáme i s mírným nárůstem nezaměstnanosti. Jedinou „dobrou“ zprávou v tomto ohledu tak může být klesající tendence k dalšímu zvyšování spotřebitelských cen, což sice může část prodejců dostat do potíží s udržitelností vlastního podnikání, ovšem přispěje ke zvolňování tuzemské inflace. Za rok 2023 počítáme pro reálné maloobchodní tržby přibližně se stagnací.

Zobrazit celý disclaimer
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.