Inflaci drží při životě dovolenkáři

Inflaci drží při životě dovolenkáři

 

Přinášíme vám srpnovou inflační statistiku s ekonomickým komentářem Vítka Hradila.

 

Inflaci drží při životě dovolenkáři

11. 9. 2023          Autor: Vít Hradil

 

Tuzemské spotřebitelské ceny v srpnu narostly o 0,2 % meziměsíčně, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni 8,5 %. Oproti předchozímu měsíci se tedy snížilo tempo meziměsíčního (z 0,5 %) i meziročního (8,8 %) zdražování. Výsledek je v souladu s očekáváním trhu i České národní banky a nepředstavuje tak velké překvapení.

Meziročně nejvíce zlevnila doprava

  • Meziročně ceny nejvíce narostly v oddíle bydlení, kam spadají energie pro domácnosti, a to o 12,7 %. Následuje kategorie stravování a ubytování (11,8 %) a odívání a obuvi (10,9 %).
  • Naopak nejpříznivěji se ceny vyvíjely v oddíle doprava (-1,7 %), což je dáno efektem vysoké srovnávací základny z loňského roku, kdy vlivem ruské války proti Ukrajině byly enormně drahé pohonné hmoty. Na tuzemské poměry umírněné bylo i zdražování u pošt a telekomunikací (4,7 %) a bytového vybavení (5,5 %).
  • Při zohlednění vah jednotlivých položek spotřebního koše je meziroční inflace tažena oddílem bydlení, který do celkového výsledku přihodil 3,6 procentního bodu, potravinami (1,5pb) a rekreacemi a kulturou (0,8pb).

Meziměsíční rozdíly nejsou velké

  • Meziměsíčně došlo k největšímu zdražení v oddíle doprava (1,7 %), kde silnou roli sehrálo opětovné zvýšení spotřební daně z nafty a vysoké ceny ropy. Následují alkoholické nápoje a tabák (0,9 %), rekreace a kultura (0,5 %) a stravování a ubytování (0,5 %).
  • Zlevnily naopak potraviny (-0,9 %), bytové vybavení (-0,5 %) či pošty a telekomunikace (-0,2 %).

Srpnová inflační statistika se obešla bez velkých překvapení

Očekávatelné bylo mírné zlevnění potravin, což je standardní sezónní jev, a naopak zdražení pohonných hmot, kde šlo o souběh změny spotřební daně a globálního vývoj na trhu s ropou. Počítat šlo i růstem cen u rekreací, kultury, stravování a ubytování, kterým svědčí dovolenková sezóna. Právě tyto kategorie spolu s oděvy a obuví ovšem ukazují, že poptávková část inflace ještě definitivně poražena nebyla. Jak tuhý bude mít nakonec kořínek, se dozvíme v zářijové statistice, která již nebude ovlivněna letní spotřebitelskou bezstarostností.

Na delším výhledu se ovšem pro tuto chvíli nic nemění. Meziroční inflace vykáže ještě jeden pokles v září, po kterém bude následovat stagnace či mírný růst vlivem snížené srovnávací základny z loňského roku, kdy vešel v platnost vládní energetický úsporný tarif. Ke konci roku se tak inflace bude nacházet poblíž 7 procent a celoroční průměr bude poblíž 11 procent.

Českou národní banku aktuální data patrně přimějí k dalšímu vyčkávání a na zářijovém zasedání bankovní rady tak zřejmě ke změně úrokových sazeb nedojde. Pokud poté nedojde k výraznějším překvapením, lze první snížení očekávat v listopadu.

Zobrazit celý disclaimer