Obávané novoroční přecenění přineslo inflační úlevu

Obávané novoroční přecenění přineslo inflační úlevu

 

Tuzemská meziroční míra inflace oproti prosinci klesla a dosáhla v lednu hodnoty 2,3 %. Jedná se o poměrně výrazné překvapení.

Obávané novoroční přecenění přineslo inflační úlevu

15. 2. 2024          Autor: Vít Hradil

 

Tuzemská meziroční míra inflace dosáhla v lednu hodnoty 2,3 % a oproti předchozímu měsíci tak klesla o 4,6 procentního bodu. Jedná se o poměrně výrazné překvapení, když trh vyhlížel hodnotu 2,9 %, Česká národní banka pak ve své aktuální prognóze předpokládala 3,0 %. Meziměsíčně cenová hladina narostla o 1,5 %.

Ceny v kategoriích

Meziměsíčně hlásí pokles cen kategorie oděvů a obuvi (-0,9 %) a pošt a telekomunikací (-0,1 %), umírněný byl ale i vývoj u potravin a nealkoholických nápojů (0,1 %). Největší zdražení naopak hlásí alkoholické nápoje a tabák (4,1 %), bydlení (2,9 %) a rekreace a kultura (2,2 %).

V meziročním srovnání se nejpříznivěji vyvíjely ceny u potravin a nealkoholických nápojů (-3,9 %), dopravy (0,4 %) a bytového vybavení (1,4 %). Směrem nahoru inflaci naopak táhlo stravování a ubytování (8,9 %), vzdělávání (6,8 %) a odívání a obuv (5,9 %). S přihlédnutím k vahám jednotlivých kategorií ve spotřebním koši meziroční inflaci nejvíce tlumily potraviny a nealkoholické nápoje (příspěvek -0,7 procentního bodu), nahoru ji naopak tlačil oddíl bydlení (0,8pb).

Lednová statistika inflace přinesla výrazné pozitivní překvapení

To dokumentuje i reakce kurzu koruny, která okamžitě vůči euru oslabila o zhruba deset haléřů do okolí EUR/CZK 25,50. Trh tím vyjadřuje přesvědčení, že takto nízká hodnota inflace bude zřetelným signálem pro Českou národní banku, aby pokračovala ve snižování tuzemských úrokových sazeb. I podle nás je evidentní, že se naplnily optimistické scénáře.

Pokles výrobních cen v průmyslu i v zemědělství, který jsme pozorovali v průběhu celého roku 2023, vytvořil podnikatelům prostor pro snížení cen, a slabá spotřebitelská poptávka je pak přinutila tento prostor skutečně využít. Tyto pozitivní faktory pak nepřebily ani vládní zásahy, tedy hlavně přenesení poplatků za distribuci a obnovitelné zdroje energie zpět na odběratele, škatulata v sazbách DPH či zvýšení spotřebních daní.

Když uvážíme, že lednová inflace dopadla takto příznivě navzdory administrativním zásahům, které ji uměle zvyšují, je zřejmé, že bude muset následovat uvolňování tuzemské měnové politiky. K němu ovšem částečně již dochází oslabením koruny, která momentálně za Českou národní banku „odpracovala“ ekvivalent snížení sazeb o téměř jeden procentní bod.

Na březnovém zasedání bankovní rady tak může zvítězit opatrnost a dojít k poklesu základní úrokové sazby „pouze“ o půl procentního bodu. Pokud by se ovšem kurz uklidnil a koruna část svých ztrát umazala, otevírá se prostor pro odváženější krok o 0,75 či dokonce 1,0 procentního bodu a koncem roku by se úroky mohly dostat ke 3,50 %. Vzhledem k umírněnému novoročnímu přecenění nyní předpokládáme, že by se letošní průměrná inflace mohla pohybovat u dvouprocentního cíle centrální banky.

Zobrazit celý disclaimer