Posledním ohniskem inflace zůstávají dovolené

Posledním ohniskem inflace zůstávají dovolené

 

Oblast rekreace a kultury v meziměsíčním srovnání zdražila. Ve kterých kategoriích pokračuje zlevňování? Čtěte ekonomický komentář Víta Hradila.

 

Posledním ohniskem inflace zůstávají dovolené

10. 8. 2023          Autor: Vít Hradil

 

Tuzemská inflace spotřebitelských cen dosáhla v červenci hodnoty 0,5 % meziměsíčně, což odpovídá 8,8 % meziročně. Oproti červnu se tak meziroční inflace snížila o 0,9 procentního bodu. Výsledek je přesně v souladu s očekáváními trhu, oproti aktuální prognóze České národní banky je pak o 0,1 procentního bodu nižší.

Meziměsíční srovnání cen

  • Meziměsíčně ceny nejvíce narostly v kategorii rekreací a kultury (5,3 %), následované poštami a telekomunikací (1,3 %) a dopravou (0,7 %).
  • Zlevňování naopak hlásí potraviny a nealkoholické nápoje (-0,8 %), oděvy a obuv (-0,5 %) či bytové vybavení (-0,2).

S přihlédnutím k vahám jednotlivých kategorií ve spotřebním koši byl cenový vývoj určován hlavně růstem cen u rekreací a kultury (příspěvek +0,5 procentního bodu), v opačném směru jej pak táhly potraviny (-0,2pb).

Meziroční srovnání cen

  • V meziročním srovnání zůstává inflace nejsilnější v oddílech bydlení (13,2 %), stravování a ubytování (12,8 %) a odívání a obuvi (11,1 %).
  • Deflací prochází pouze kategorie dopravy (-5,7 %), relativně umírněný je pak vývoj u pošt a telekomunikací (5,0 %) a bytového vybavení (6,5 %).

Po zohlednění významu jednotlivých kategorií zůstává meziroční inflace tažena oddílem bydlení (příspěvek 3,7 procentního bodu), s odstupem následují potraviny (1,7pb) a rekreace a kultura (0,9pb).

Červencová data nepředstavují velké překvapení

Tomu odpovídá tržní reakce, která je veškerá žádná. I vývoj v jednotlivých kategoriích je přesně v souladu s naším předpokladem, když meziměsíčně dorazila úleva od zlevňujících potravin a drama již nepokračuje v kategorii bydlení, kam spadá i elektřina a zemní plyn. Naopak meziměsíční zdražení podle očekávání dorazilo u rekreací, kultury, stravování a ubytování, což je standardní jev spojený s příchodem období letních dovolených. Příznivě se pak nevyvíjely ceny pohonných hmot, což je dáno primárně zdražováním ropy na světovém trhu.

Pro další výhled tuzemské inflace je pak klíčové, že uklidnění pokračuje v ryze poptávkových kategoriích, kam spadají oděvy, obuv či bytové vybavení. Zde již evidentně prodávající narazili na limit ochoty zákazníků připlácet a jsou tlačeni ke zlevňování, které pokračuje již několik měsíců v řadě. Taktéž poptávkové kategorie rekreací, kultury, stravování a ubytování sice snížení cen nenabízejí, ovšem zde se snad jedná o poslední pokus provozovatelů využít období letních dovolených k ještě jednomu cenovému skoku.

Můžeme očekávat snížení základní úrokové sazby?

Pokud se totéž nezopakuje ještě v srpnu, lze doufat, že je poptávková inflace definitivně na ústupu. Z pohledu České národní banky dnešní data mnoho nemění. Bankéři se na jejich základě zřejmě nerozhodnou ani jedním směrem a počkají si na další informace před svým zářijovým zasedáním. Na něm podle nás přichází v úvahu buďto stabilita, či první snížení úroků, přičemž momentálně se spíše kloníme ke stabilitě.

Zobrazit celý disclaimer
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.