České domácnosti táhnou ekonomiku vzhůru z propasti

České domácnosti táhnou ekonomiku vzhůru z propasti

 

Jak si v prvním kvartále letošního roku vedl tuzemský hrubý domácí produkt? Dlouho očekávané ekonomické oživení se patrně stává realitou.

 

České domácnosti táhnou ekonomiku vzhůru z propasti

30. 4. 2024          Autor: Vít Hradil

 

Tuzemský hrubý domácí produkt podle předběžného odhadu v letošním prvním kvartále mezičtvrtletně narostl o 0,5 %, čímž překonal očekávání trhu (0,4 %) i České národní banky (0,2 %). V meziročním srovnání to odpovídá růstu ekonomiky o 0,4 %. Na finančním trhu tato zpráva velké pozdvižení nezpůsobila, když kurz koruny prakticky nezareagoval a tržní sazby narostly jen zcela nepatrně.

Mezičtvrtletně ekonomiku táhla zvýšená spotřeba domácností a investice, naopak ochlazením procházel zahraniční obchod. Z pohledu jednotlivých sektorů se pak dařilo v odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství, naopak směrem dolů mířil průmysl a stagnovalo stavebnictví.

Dlouho očekávané ekonomické oživení se patrně stává realitou

České domácnosti evidentně vyčkávaly na pominutí horké fáze inflační krize, obnovily pošramocenou důvěru ve světlé zítřky a jaly se více utrácet. Spotřeba domácností se přitom na celém českém hrubém domácím produktu podílí téměř z jedné poloviny a jedná se tak o jeho klíčovou složku. A právě spotřeba domácností se dosud nacházela na evropské poměry ve zcela bezprecedentním útlumu, když zůstávala zhruba 8 procent pod před-pandemickou úrovní z konce roku 2019, zatímco v drtivé většině zemí Evropské unie byla již dávno v plusu.

Pokud české spotřebitele opět nerozhodí nějaké nepředvídatelné události, existuje dobrá šance, že se celá ekonomika bude v nadcházejících čtvrtletích dále zvedat. Reálné výdělky totiž budou dále narůstat, nezaměstnanost zůstává pod kontrolou a část populace má z předchozího ustrašeného období i solidně naspořeno.

V optimistickém scénáři bychom se tak mohli již ve druhém čtvrtletí letošního roku konečně přehoupnout přes před-pandemickou ekonomickou úroveň a přestat tak být v Evropě terčem posměchu. Za celý letošní rok pak česká ekonomika pravděpodobně míří k růstu přes 1 procento, přičemž pokud se mezitím zmátoří i evropský průmyslový sektor, zdá se být dosažitelnou i hodnota poblíž 1,5 procenta.

Zobrazit celý disclaimer