Ekonomika se zvedá jen velmi pomalu

Ekonomika se zvedá jen velmi pomalu

 

HDP hlásí ve čtvrtém kvartále roku 2023 mírný nárůst o 0,2 %. Za celý rok však české hospodářství vykázalo pokles.

 

Ekonomika se zvedá jen velmi pomalu

30. 1. 2024          Autor: Vít Hradil

 

Český hrubý domácí produkt v posledním čtvrtletí roku 2023 podle předběžného odhadu mezičtvrtletně narostl o 0,2 %, což odpovídá meziročnímu poklesu o 0,2 %. Výsledek je v souladu s očekáváními trhu, oproti prognóze České národní banky se ekonomice dařilo o něco lépe. Za celý rok 2023 tak české hospodářství vykázalo pokles o 0,4 %.

Na bližší informace si budeme muset počkat do zveřejnění zpřesněného odhadu. V tuto chvíli podle statistiků lze pouze konstatovat, že mezičtvrtletně byl celkový výsledek pozitivně ovlivněn primárně zahraniční poptávkou a také spotřebou domácností. Z pohledu jednotlivých sektorů se pak dařilo ve zpracovatelském průmyslu.

Celoroční pokles ekonomiky o 0,4 % byl směrem dolů tažen hlavně slabou spotřebou domácností a změnou zásob, příznivě naopak působil čistý vývoz. V rámci jednotlivých odvětví byl růst podpořen zpracovatelským průmyslem a informačními a komunikačními činnostmi, brzděn byl naopak obchodem, dopravou, ubytováním a pohostinstvím.

Dnešní informace o ekonomickém vývoji v závěru loňského roku se obešly bez překvapení

Naplnily očekávání jak ohledně samotného růstu, tak i jeho jednotlivých složek. Největší překážkou dynamičtějšího ekonomického odražení zůstávala slabá spotřeba domácností, která se nachází zhruba 9 procent pod předpandemickou úrovní a české domácnosti tak nakupují zhruba stejně málo, jako v roce 2018. To je v rámci Evropské unie nebývale slabý výsledek, když většina evropských zemí je již bezpečně nad předpandemickými hodnotami.

A jelikož právě spotřeba domácností se na celkovém HDP podílí téměř z poloviny, je nabíledni, že Česko musí za zbytkem Evropy zaostávat i v souhrnném výkonu. Právě útraty domácností ovšem tudíž skýtají značný prostor pro oživení v roce příštím, kdy se vlivem obnoveného růstu reálných mezd a zlepšení spotřebitelské nálady stanou hlavním tahounem růstu. Tento obrat k lepšímu zatím ale bohužel probíhá jen velmi pozvolna a nelze tedy počítat s raketovým jako spíše s opatrným odražením ode dna.

V opačném směru navíc bude působit chatrný výkon blízkého zahraničí, zvláště pak Německa, což bude omezovat exportní příležitosti a zpomalovat tuzemský průmyslový sektor. Celkem tak pro rok 2024 počítáme s nepříliš oslnivým růstem ekonomiky o 1 procento. Z pohledu České národní banky dnešní data na věci mnoho nemění a na únorovém zasedání bankovní rady tedy nadále očekáváme snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu.

Zobrazit celý disclaimer