Česká ekonomika míří z louže pod okap

Česká ekonomika míří z louže pod okap

 

Předběžné odhady ukazují na pokles HDP o 0,3 % oproti minulému čtvrtletí a 0,6 % meziročně. Pokles pozorujeme v průmyslu, obchodu i dalších sektorech.

 

Česká ekonomika míří z louže pod okap

31. 10. 2023          Autor: Vít Hradil

 

Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu poklesl tuzemský hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí letošního roku o 0,3 % mezičtvrtletně, což odpovídá propadu o 0,6 % meziročně. Výsledek tak poměrně výrazně zaostal za očekáváním trhu (-0,3 % meziročně) i České národní banky (+0,3 % meziročně).

Na detailnější informace si budeme muset počkat do zveřejnění zpřesněného odhadu, ovšem podle předběžných údajů byl mezičtvrtletní pokles tažen hlavně slábnoucí zahraniční poptávkou. Meziroční zhoršení pak šlo na vrub nižší spotřeby domácností a tvorby hrubého kapitálu, naopak zahraniční poptávka zde působila pozitivně.

Z pohledu jednotlivých sektorů byl mezičtvrtletní i meziroční pokles pozorován hlavně v průmyslu, obchodu, dopravě, ubytování a pohostinství.

Česká ekonomická mizérie pokračuje

Po krátké recesi, kterou jsme se si prošli ve druhé polovině roku 2022, se první dvě letošní čtvrtletí nesly v duchu balancování na hraně poblíž nulového růstu a nyní opět míříme do záporu. Zatímco průmyslové ochlazení bylo vesměs očekávatelné vzhledem ke slabé zahraniční poptávce, naděje na oživení domácí spotřeby se nenaplnily a české HDP tak neměl kdo posouvat vpřed.

Reálné příjmy domácností se začaly opatrně zvedat již ve druhém kvartále a tento trend s největší pravděpodobností pokračoval i v tom třetím, ovšem spotřebitelé obchody útokem nevzali, ba naopak. Lze se domnívat, že kupní síla nízkopříjmových domácností téměř nenarostla a vyšší výdělky těch bohatších mířily spíše do opatrnostních úspor nežli do spotřeby. Na mizivou ochotu utrácet ostatně ukazují i nadále mrazivé indikátory ekonomické důvěry.

Ani ve zbytku roku nelze čekat výrazné zlepšení. Ochlazování průmyslového sektoru se bude spíše dále prohlubovat a od spotřebitelské poptávky si lze slibovat maximálně mírné zlepšení. Celoroční výkon české ekonomiky tak prakticky jistě míří do záporu, realisticky se jeví pokles o zhruba 0,4 procenta. Z pohledu České národní banky se jedná o další argument ve prospěch snížení základní úrokové sazby na nadcházejícím listopadovém zasedání. Trh svůj názor na slabá data o HDP projevil oslabením kurzu české koruny vůči euru o zhruba pět haléřů, a tento se tak dostal na úroveň EUR/CZK 24,60.

Zobrazit celý disclaimer
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.