Trend české ekonomické nálady se obrací zpět k horšímu

Trend české ekonomické nálady se obrací zpět k horšímu

 

Výsledky květnového konjunkturálního průzkumu ČSÚ: sentiment klesá u podnikatelů i spotřebitelů.

 

Trend české ekonomické nálady se obrací zpět k horšímu

24. 5. 2023          Autor: Vít Hradil

 

Podle konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu se tuzemská ekonomická nálada zhoršila a přerušila tak předchozí nadějný rostoucí trend. Souhrnný indikátor se snížil z dubnových 97,2 na 94,1 bodu a směrem dolů ho stahovaly obě podsložky – ta spotřebitelská klesla z 92,9 na 88,5 bodu a podnikatelská z 98,0 na 95,2 bodu. Česká ekonomická nálada tak zůstává pod svým dlouhodobým průměrem, kde se nachází nepřetržitě již od května 2022.

Průmysl

  • Strmý propad sentimentu hlásí průmyslový sektor, který po dubnových 100,0 bodech nyní reportuje pouze 91,8. Průmyslníci dramaticky snížili výhled na objem produkce pro příští tři měsíce a očekávají i nižší úroveň zaměstnanosti.

Stavebnictví

  • Ve stavebnictví ke změně nálady nedošlo a ta tak zůstává na úrovni 101,4 bodu. Na tuzemské poměry se ovšem jedná ve srovnání s uplynulými lety o velmi slabý výsledek. Stavebníci vnímají ochlazenou poptávku po svých pracích a na horizontu několika měsíců nepředpokládají výrazné zlepšení situace.

Obchod

  • V kategorii obchodu došlo k poklesu z 100,2 na 97,9 bodu, což jde na vrub hlavně zhoršeným očekáváním ohledně celkové ekonomické situace v příštích třech měsících. Naopak na půlročním horizontu optimismus mírně narostl.

Služby

  • Poskytovatelé služeb jsou jedinými, kdo v aktuálních datech hlásí zlepšení nálady, a to z dubnových 95,3 na 97,6 bodu. Jednotlivé podsložky tohoto indikátoru ovšem vykazují protichůdné tendence, když rostou očekávání ohledně budoucí poptávky a zaměstnanosti, ovšem naopak zhoršuje se výhled na celkovou ekonomickou situaci.

Spotřebitelé

  • Zklamání přinesla i nálada mezi spotřebiteli, která poklesla z 92,9 na 88,5 bodu. České domácnosti výrazně zhoršily svá očekávání ohledně ekonomické i vlastní finanční situace v nadcházejícím roce, zatímco v ostatních oblastech jejich nálada stagnovala na předchozích nevalných hodnotách.

 

Aktuální výsledek představuje poměrně značné zklamání, a to hlavně ve dvou klíčových kategoriích

Mezi průmyslníky evidentně nestačilo k návratu optimismu překonání zimy bez ruských fosilních paliv a pokles velkoobchodních cen zemního plynu zpět na úrovně z roku 2021. O slovo se nyní patrně hlásí hlavně chladná poptávka a klesající schopnost promítat růst nákladů do konečných cen.

Ještě překvapivější je pak opětovný nárůst skepse mezi spotřebiteli, kteří navzdory nadále mizivé nezaměstnanosti a zpomalující inflaci zůstávají hluboko v pásmu pesimismu.

Možným vysvětlením by mohlo být nedávné představení vládního konsolidačního balíčku a s ním spojené uvědomění, že krocení stamiliardových deficitů státního rozpočtu se neobejde bez snížení životní úrovně obyvatel napříč společenskými vrstvami. Celkově bychom ovšem slabý květnový výsledek nepřeceňovali a považujeme jej spíše za jednorázový výkyv, přičemž v příštích měsících předpokládáme opětovné zlepšování.

Zobrazit celý disclaimer