Deficit státního rozpočtu opět míří vysoko

Deficit státního rozpočtu opět míří vysoko

 

Vít Hradil

 

Za první čtyři měsíce letošního roku dosáhl deficit státního rozpočtu 100,1 miliard korun.

 

Deficit státního rozpočtu opět míří vysoko

Víc příjmů než výdajů

To je sice podstatně lepší výsledek než v roce 2021 (-192 miliard korun), ovšem zároveň horší než před dvěma lety (-93,8 miliard korun). Příjmy rozpočtu se ve srovnání s loňským rokem vyvíjejí znatelně lépe, což ovšem vzhledem k dramatické epidemické situaci, která v minulém roce panovala, není právě překvapivé. Největšího přilepšení se rozpočet dočkal z výběru DPH (+20,4 miliard) a pojistného na sociální zabezpečení (+12,5 miliard). Nárůst byl ovšem evidován i u spotřebních daní (+7,5 miliard).

Podobně i na výdajové straně nelze přehlédnout uklidnění epidemie. Meziročně významně poklesly neinvestiční transfery podnikatelským subjektům (-32,3 miliard), příspěvkovým organizacím (-9,2 miliard) i veřejným rozpočtům územní úrovně (-7,2 miliard).

Narostly naopak výdaje na důchody, a to o citelných 9,9 miliard korun. Meziročně byly nižší i dosavadní výdaje na investice (-10,4 miliard).

Zobrazit celý disclaimer

Hodnocení hospodaření státu

Znatelné zlepšení hospodaření státu ve srovnání s rokem 2021 nelze považovat za nijak mimořádný úspěch s ohledem na to, že na začátku loňského roku ekonomika trpěla rozsáhlými uzavírkami v rámci epidemických opatření.

Izolovaný pohled na letošní statistiky naopak prozradí, že aktuální rozpočtová situace taktéž není právě uspokojivá. Navzdory nečekaně svižné tuzemské inflaci daňové příjmy jen sotva drží tempo s původním plánem a například spotřební daně naopak znatelně zaostávají.

Naproti tomu běžné výdaje narůstají svižným tempem a vzhledem k očekávaným dodatečným nákladům spojeným s podporou konkrétních skupin obyvatel budou stoupat i nadále. Původně schválený deficit na úrovni 280 miliard korun se tak téměř jistě stává nedosažitelným a bude vyžadovat novelizaci. Za realističtější ambici tak pro letošní rok považujeme deficit okolo 350 miliard korun.

Zobrazit celý disclaimer
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.