Česká ekonomická důvěra se začíná zvedat

Česká ekonomická důvěra se začíná zvedat

 

Podle lednového konjunkturálního průzkumu se sentiment mezi podnikateli zlepšil téměř ve všech kategoriích, včetně průmyslu, obchodu a služeb, nicméně sektor stavebnictví hlásí zhoršení.

Česká ekonomická důvěra se začíná zvedat

25. 1. 2022          Autor: Vít Hradil

Podle lednového konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu se souhrnný indikátor ekonomické důvěry zvýšil z prosincových 89,7 na 92,0 bodu. Svůj podíl na tom mělo zlepšení nálady mezi spotřebiteli (ze 75,5 na 82,9 bodu) i v podnikatelské sféře (z 92,5 na 93,8 bodu). I nadále ovšem platí, že ekonomická důvěra v tuzemsku zůstává ve srovnání s minulostí spíše slabá.

 

Mezi podnikateli se sentiment zlepšil téměř ve všech kategoriích, konkrétně v průmyslu, obchodu a službách. Zhoršení naopak hlásí sektor stavebnictví, který ovšem zůstává i přes aktuální pokles relativně vysoko. Mezi průmyslníky se mírně zlepšilo hodnocení aktuální poptávky, výhledu na objem výroby v blízké budoucnosti i hodnocení očekávané budoucí ekonomické situace.

 

K výraznému zlepšení nálady došlo oproti předchozímu měsíci u českých spotřebitelů. Ti nově očekávají podstatně lepší celkovou ekonomickou i vlastní finanční situaci a naopak méně se obávají dalšího růstu cen a růstu nezaměstnanosti.

 

Nejnovější data potvrzují, že katastrofické scénáře, které Česku ještě donedávna hrozily, se spíše nenaplňují a obyvatelé toto vnímají. Navzdory nadále napjaté situace na trzích s energiemi se zdá být zřejmé, že se Evropa bez ruského zemního plynu ekonomicky nehroutí. České firmy i domácnosti si sice zřetelně uvědomují, že hospodářská situace zůstává napjatá, ovšem již je opouští poraženecká nálada a začínají vidět světlo na konci tunelu. I v nadcházejících měsících předpokládáme, že se bude ekonomický sentiment zlepšovat, obzvláště pokud se úleva na energetických trzích začne propisovat i do ceníků dodavatelů.

Zobrazit celý disclaimer
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.