Ceny v průmyslu nadále klesají

Ceny v průmyslu nadále klesají

 

Index cen českých průmyslových výrobců vykázal v prosinci meziměsíční pokles o 1,1 %.

Ceny v průmyslu nadále klesají

16. 1. 2022          Autor: Vít Hradil

Index cen českých průmyslových výrobců vykázal v prosinci meziměsíční pokles o 1,1 %, čímž navázal na listopad, kdy šlo o -1,0 %. V meziročním vyjádření to odpovídá cenovému růstu o 20,1 %. Celý rok 2022 tak v průmyslu přinesl průměrné zdražení o 24,3 %.

 

Nejsvižněji meziročně rostly ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry, kde šlo o 53,5 %, což do celkové statistiky přispělo 8,2 procentními body. Výrazně dráže bylo ovšem i u potravinářských výrobků, nápojů a tabáku (25,5 %, příspěvek 3,5pb) a těžby a dobývání (21,9 %, příspěvek 0,7pb). Meziměsíční zlevňování bylo taženo výrobky zpracovatelského průmyslu (-1,9 %) a obecnými kovy a kovodělnými výrobky (-1,7 %).

 

U zemědělských výrobců přinesl prosinec růst cen o 27,3 % meziročně a 1,7 % meziměsíčně. Průměrné tempo zdražování za rok 2022 činilo 31,8 %.

 

Stavební práce za prosinec hlásí výrobní inflaci na úrovni 12,2 % meziročně a 0,6 % meziměsíčně. Celoroční průměr pak dosáhl hodnoty 12,3 %.

 

Konečně služby pro podniky byly v prosinci meziročně dražší o 7,3 % a meziměsíčně o 0,6 %. Průměr za rok 2022 činil 5,8 %.

 

Snižování cen v průmyslovém sektoru vyplývá z globálního uklidňování post-pandemické poptávky, která dočasně vyhnala komodity i přepravní služby do absurdních výšin, ze kterých nyní opět klesají. Předpokládáme, že tento vývoj bude pokračovat i v průběhu roku 2023, přičemž jediným zádrhelem bude v jeho počátku navýšení cen energií v souvislosti s přechodem na novoroční ceníky. Za celý rok 2023 by se tak inflace průmyslových výrobců měla vrátit bezpečně do jednociferných hodnot, přičemž vyloučit nelze ani výsledek pod 5 %. Z tohoto vyplyne i menší tlak na růst cen spotřebitelských, obzvláště pak s ohledem na uvadající poptávku. I od spotřebitelské inflace tak očekáváme, že v průměru za rok 2023 bude jednociferná, ovšem zůstane na historické poměry zvýšená a bude se nacházet poblíž 10 %.

Zobrazit celý disclaimer
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.