Potraviny konečně stahují inflaci dolů

Potraviny konečně stahují inflaci dolů

 

Ceny potravin meziměsíčně klesly o 1,6 %. Jednociferné meziroční inflace bychom se měli dočkat v průběhu léta.

 

Potraviny konečně stahují inflaci dolů

11. 5. 2023          Autor: Vít Hradil

 

Česká meziroční inflace dosáhla v dubnu hodnoty 12,7 % a byla tak o 2,3 procentního bodu nižší než v březnu. V meziměsíčním vyjádření došlo k poklesu cenové hladiny o 0,2 %. Jedná se o první meziměsíční zlevnění od října roku 2022, kdy ovšem inflační statistiku zkresloval vládní úsporný tarif na energie. Meziroční nárůst cen je podstatně nižší, než čekal trh (13,3 %) i Česká národní banka (13,2 %).

 

Zdražování a zlevňování v jednotlivých oddílech

V meziročním vyjádření došlo ke střídání na pozici tahouna zdražování, když se na první místo vrátil oddíl bydlení (který zahrnuje i ceny energií) a dosáhl výsledku 17,6 %. Následuje oddíl stravování a ubytování se 17,5 % a až na bronzové příčce nalezneme dřívějšího lídra, kategorii potravin, se 17,3 %. Meziroční zlevňování hlásí pouze doprava, kde díky příznivým cenám pohonných hmot došlo k deflaci na úrovni 1,7 %. Žádné drama se nekoná ani u pošt a telekomunikací (3,8 %) a na tuzemské poměry umírněně se vyvíjí i alkoholické nápoje a tabák (6,7 %).

 

S přihlédnutím k významu jednotlivých kategorií ve spotřebním koši inflaci nejvíce tlačí směrem nahoru

  • oddíl bydlení (příspěvek 5,0 procentního bodu),
  • následovaný potravinami (3,1),
  • rekreacemi a kulturou (1,0)
  • a stravováním a ubytováním (1,0).

 

Meziměsíčně překvapily ceny potravin, které namísto očekávaného zdražování hlásí zlevnění o 1,6 %, čímž do celkové meziměsíční deflace přispěly -0,3 procentního bodu. Jedná se o první meziměsíční pokles cen od října roku 2021. Pokles cen dále hlásí rekreace a kultura (-1,2 %), alkoholické nápoje a tabák (-0,9 %) a také doprava (-0,2 %). Ceny naopak nejsvižněji rostly v oddílech odívání a obuvi (1,1 %), bytového vybavení (1,1 %) a zdraví (1,0 %).

 

Nenechte se poklesem cen zmást

Dubnový výsledek představuje příjemné překvapení. To je ovšem způsobeno výhradně kategorií potravin, které namísto očekávaného zdražení meziměsíčně vykázaly cenový pokles. Právě potraviny jsou přitom tradičně volatilní a nemají velkou vypovídací hodnotu vzhledem k celkovým inflačním tlakům.

 

Pro tento účel jsou více vypovídající kategorie, kde je cenová hladina tažena koupěschopnou poptávkou a u těch se velká úleva prozatím nedostavila. V silném tempu zdražování pokračují oděvy a obuv, bytové zařízení i stravování a ubytování. Jediným ryze poptávkovým oddílem, který hlásí zlevňování, tak zůstávají rekreace a kultura, kde se ovšem jedná o standardní sezónní jev, jelikož duben patří mezi turisticky slabé měsíce.

 

Aktuální překvapení směrem dolů tak doporučujeme nepřeceňovat. I nadále platí, že jednociferné meziroční inflace bychom se měli dočkat v průběhu léta, pravděpodobným měsícem se nyní jeví červenec. V závěru roku by se pak inflace mohla nacházet poblíž 8 % a za celý letošní rok v průměru dosáhnout necelých 11 %. Návrat k dvouprocentnímu cíli centrální banky ovšem podle nás zůstává spíše v nedohlednu, a to právě kvůli pokračujícím inflačním tlakům v poptávkou tažených kategoriích.

 

Česká národní banka ovšem podle nás úrokové sazby dále nezvýší a spíše z opatrnostních důvodů pozdrží jejich pokles. Základní repo sazba by tak mohla v závěru roku činit 6,50 %. Česká koruna na zveřejněná data reagovala oslabením o čtyři haléře na hodnotu EUR/CZK 23,49, což pravděpodobně odráží pokles tržních sázek na možný růst českých úrokových sazeb.

Zobrazit celý disclaimer
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.