Cenové tlaky ve výrobě dále zesilují

Cenové tlaky ve výrobě dále zesilují

 

Ceny českých průmyslových výrobců v březnu narostly meziměsíčně o 4,2 %, což odpovídá meziročnímu tempu 24,7 %.

 

Cenové tlaky ve výrobě dále zesilují

Kde se zdražuje nejvíc

Cenová dynamika je tak zatím nejrychlejší od roku 1991. Nejvíc se zdražuje elektřina, plyn a pára – ceny za ně meziročně vystřelily o 48,9 %. Jedná se pochopitelně o důsledek výrazně dražších energetických komodit na světových trzích. V závěsu se drží oddíl obecných kovů a kovodělných výrobků (27,8 %) a těžba a dobývání (26,3 %). Růst cen byl ovšem plošný napříč průmyslovými odvětvími – konkrétně energie meziročně podražily o drtivých 53,7 %.

Zdražovalo se i v zemědělství (meziročně o 27,2 %), v tržních službách pro podniky (o 4,9 %), i u stavebních prací (o 10,4 %).

Vliv situace na Ukrajině na ceny

Vzhledem k nepříznivým okolnostem, které panují na trhu s výrobními vstupy, nepředstavuje březnová cenová statistika velké překvapení. Očekávatelné bylo jak samotné číslo, tak i jeho detailnější rozklad. Cenové tlaky přicházejí primárně ze strany zemědělských a energetických komodit, a nejsilněji se tak projevují v na ně navázaných sektorech. Bohužel, v obou případech nelze než konstatovat, že k uklidnění je stále daleko.

Válka na Ukrajině, která patří mimo jiné k důležitým světovým vývozcům obilovin, bude nadále působit na zvyšování cen, a to jak přímým omezením přeshraničního obchodu, tak i nepřímo skrze geopolitické napětí mezi Ruskem a Západem a z něj plynoucích sankcí.

Stagnace zvyšování cen

Ceny výrobců v průměru za letošní rok tak podle nás narostou o více než 15 %, přičemž tento odhad předpokládá postupné uklidňování ve druhé polovině roku. Případná další eskalace v podobě omezení či přerušení dodávek zemního plynu z Ruska do Evropy by pak inflaci výrobců popohnala na další rychlostní stupeň.

Zobrazit celý disclaimer
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.