Píše se o nás

RSS

Píše se o nás

19. 5. 2020

Kdy rozmrzne trh nemovitostí a klesnou ceny? Zeptali jsme se developerů, analytiků i makléřů v první linii

Zatímco na Wall Street vrcholila před třinácti lety velká hypoteční party, v bazénech opuštěných novostaveb na Floridě už se zabydlovali aligátoři. Nebo alespoň tak ilustrovali odloučenost finančníků a ekonomů od reálného světa filmoví umělci ve snímku Sázka na nejistotu. Občas je prostě nejlepší možnost, jak zjistit, co se děje, vyrazit ven. Podívat se, kolik během koronavirové krize zavřelo malých obchůdků, kolik lidí je v obchodech, a ptát se prodavačů, jestli ti lidé nakupují. A když jde o nemovitosti, je nejlepší zeptat se přímo makléřů, kteří jsou v první linii. Zejména je to vhodné v době, kdy realitu zastiňují tiskárny centrálních bank, které pokřivují ceny v ekonomice. 

 

Pokud máte předplatné Hospodářských novin, nenechte si ujít celé znění tohoto článku. Najdete jej zde.

Více...
19. 5. 2020

Česko flirtuje se zápornými sazbami. Pod nulu by šlo po třech letech

Česko po třech letech znovu flirtuje se zápornými sazbami. Během května se pod nulu podívaly výnosy ročních i dvouletých českých státních dluhopisů. Naposledy se tak stalo v létě roku 2017, kdy ČNB po ukončení devizových intervencí poprvé zvedla z nuly své úrokové sazby.

Celý text si můžete přečíst na webu E15 zde.

Více...
16. 5. 2020

Stát by mohl koupit až stoprocentní podíl ve Smartwings

Praha - Stát by mohl koupit dominantní, až stoprocentní podíl v letecké společnosti Smartwings. České televizi (ČT) to dnes řekl ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Rozhodnout se podle něj musí do konce června, projedná to vláda. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) nedává smysl nic jiného, než nákup stoprocentního podílu. Opozice s tím ale většinou nesouhlasí a také statutární místopředseda vládní ČSSD Roman Onderka ČT řekl, že vstup do jakékoli firmy by měl být až poslední možností. Společnost Smartwings snahy vlády o pomoc vítá, žádost o podporu se ale podle ní změnila v souboj politických stran a vyřizování účtů. Celý článek na webu ČTK čtěte zde.

Více...
16. 5. 2020

Hala u kampusu je v ohrožení. Brno kvůli koronaviru přijde o půldruhé miliardy

Kvůli koronaviru a vládním opatřením přijde Brno o více než jeden a půl miliardy korun z daní. Šetřit musí i městské firmy. Podle opozice současné vedení města tápe.  

Celý článek si můžete přečíst na webu deníku.cz zde.

Více...
14. 5. 2020

ČSOB klesl letos čistý zisk o 56 procent na 2,1 miliardy. Kvůli pandemii se nedaří i ostatním bankám na českém trhu

Kvůli koronavirové krizi a nouzovým opatřením se propadly zisky největších bank. V prvním čtvrtletí klesl čistý zisk České spořitelně meziročně o 19,8 procenta na 3,2 miliardy korun, Monetě Money Bank o čtvrtinu na 731 milionů korun, Komerční bance o 16,3 procenta na 2,7 miliardy korun a UniCredit Bank v Česku a na Slovensku o 55 procent na miliardu korun. Raiffeisenbank zaznamenala pokles čistého zisku o 9 procent na 808 milionů korun.

 

Celý článek si můžete přečíst na webu Hospodářských novin zde.

Více...
14. 5. 2020

DEBATA Jana Macháčka: USA se z krize zotaví rychleji než Evropa

Americký flexibilní systém vyvolává rychlý nárůst nezaměstnanosti, evropský systém pevnější sociální sítě se jeví vhodnější. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Který vyjde silnější z pandemické krize?

Celý článek najdete na webu lidovky.cz zde.

Více...
13. 5. 2020

ČEZ zvýšil v prvním kvartále zisk, epidemie se ho zatím nedotkla

Energetické společnosti ČEZ stoupl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 43 procent na 14,2 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) vzrostl o 22 procent na 25,9 miliardy korun. Výrazné zvýšení zisku bylo způsobeno hlavně růstem cen elektřiny na velkoobchodních trzích v Německu a dodatečnými zisky z obchodování s komoditami, informoval ČEZ ve své zprávě. Čistý zisk skupiny ČEZ asi o třetinu překonal odhady analytiků. Akcie firmy zahájily růstem. A i německá energetická společnost E.ON v prvním čtvrtletí zvýšila provozní zisk, a to na 1,46 miliardy eur (40,2 miliardy korun).

Celý článek si můžete přečíst na webu ČT24.

Více...
13. 5. 2020

Jsou akciové trhy předražené?

Dění na akciovém trhu značnou část investorů udivuje. Hlavní americký index S&P 500 posílil od konce března o více než 30 procent a nyní se nachází jen asi 13 procent pod historickým maximem. Naproti tomu data z reálné ekonomiky poukazují na bezprecedentní kolaps. V mnoha zemích HDP propadl nejvíce od velké krize. Nezaměstnanost v USA vystřelila na nejvyšší úroveň od druhé světové války. Mnozí si tak kladou oprávněnou otázku, zda tato divergence dává smysl.

Celý článek Tomáše Pfeilera najdete na webu ihned.cz.

Více...
13. 5. 2020

ČEZ zvýšil zisk v prvním čtvrtletí o 43 procent, přispěl tomu hlavně růst cen elektřiny v Německu

Energetické společnosti ČEZ stoupl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 43 procent na 14,2 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) vzrostl o 22 procent na 25,9 miliardy korun. Výrazné zvýšení zisku bylo způsobeno hlavně růstem cen elektřiny na velkoobchodních trzích v Německu a dodatečnými zisky z obchodování s komoditami. ČEZ o tom v úterý informoval v tiskové zprávě.

Více na ihned.cz

Více...
7. 5. 2020

DEBATA Jana Macháčka: Koronavirová krize globalizaci trvale neomezí

Věštit budoucnost ekonomik po koronavirové pandemii je módní, ale důležité téma. Očekává se odvrat od globalizace, minimálně oslabení. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Bude mít koronavirová pandemie vedle odvratu od globalizace i jiné dopady?

Více se dočtete na lidovky.cz.

Více...
7. 5. 2020

Čísla ukázala, jak koronavirus škodil v ekonomice. ČNB na to reaguje

Přehled nejdůležitějších zpráv z byznysu ze čtvrtka 7. května 2020. Seznam zprávy sledujte zde.

Více...
6. 5. 2020

Komerční bance klesl v 1. čtvrtletí zisk o 16,3 procent na 2,7 miliardy korun

Praha Komerční bance klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 16,3 procenta na 2,7 miliardy korun. Celkové výnosy byly v prvních třech měsících nižší o 1,4 procenta, dosáhly 7,8 miliardy korun. Rozhodnutí o dividendě bylo kvůli krizi způsobené pandemií covid-19 zatím odloženo. Více v článku na lidovky.cz.

 

Více...
16. 4. 2020

Firmy vítají plán na zvolnění koronavirových restrikcí, obsahuje ale podle nich nejasnosti

Firmy podle Asociace malých a středních podniků vítají vládní plán rozvolňování restriktivních opatřen, upozorňují ale na nejasnosti. V důsledku pandemie koronaviru hlásí podniky celkově snížení výroby až o 40 procent. Navzdory obavám ale hromadné propouštění neplánují. 

Celý článek včetně komentáře portfolio manažera CYRRUS Petra Pelce si můžete přečíst na webu ČT24 ZDE.

Více...
14. 4. 2020

Jaká bude ekonomická situace po pandemii?

Jaká by mohla být ekonomická situace po pandemii? 😷Odpověď na tuto otázku hledal portfolio manažer CYRRUS Petr Pelc v článku na peníze.cz

Více...
14. 4. 2020

Realitní trh zasažený viry: Jak korona změní ceny bydlení v Česku

Pandemie koronaviru v Česku dopadla tvrdě na trh s realitami. V byznysu s nemovitostmi se jako první na ráně ocitly krátkodobě pronajímané byty, které jsou v současnosti kvůli totálnímu výpadku klientů prázdné. Ukazatelů a proměnných, které dávají indicie k věštění vývoje na trhu, je však více. Na to, jak by se mohly projevit v cenách bytů či domů, se podívala analýza týdeníku Ekonom.

Celý článek včetně komentáře portfolio manažera Petra Pelce si můžete přečíst na webu Aktuálně.cz.

Více...
9. 4. 2020

Kvůli koronaviru může zdražit jídlo, u některých surovin však hrozí přebytek

Pandemie koronaviru zřejmě přinese problémy firmám, které vyvážejí potraviny do ciziny. Výhledově může mít dopad i na ceny jídla v tuzemsku. Zatím jsou ale předpovědi toho, co se stane, značně nejisté.

Celý text včetně komentáře portfolio manažera CYRRUS Petra Pelce si můžete přečíst na internetových stránkách Rádia Impuls zde.

Více...
8. 4. 2020

Zachraňte pivo. Minipivovary třou bídu s nouzí. V nabídce je i Revolta ze Žďáru

Miliony litrů piva z malých pivovarů čekají na své zákazníky. Z toho statisíce litrů jsou na Vysočině. Majitelům malých pivovarů hrozí krach, pokud například splácejí úvěry a situace okolo zavřených hospod v době koronavirové krize by měla trvat příliš dlouho. A tak dělají, co můžou, aby svůj produkt prodali.

Celý článek včetně komentáře portfolio manažera CYRRUS Petra Pelce si můžete přečíst na webu Žďárského deníku.

Více...
8. 4. 2020

Postavit nový, či opravit starý?

Mezi lidmi panuje všeobecné přesvědčení, že postavit nový dům je levnější než rekonstruovat starý. Zdání ovšem klame. Finanční náročnost obou variant bývá často srovnatelná a je čistě na investorovi, pro jakou možnost se rozhodne.

Celý článek včetně názoru portfolio manažera CYRRUS Petra Pelce si můžete přečíst na stránkách Hospodářských novin ihned.cz.

Více...
5. 4. 2020

Březnový pád sazeb letos připraví banky o desítky miliard

Tuzemským bankám letos vyschne významný generátor zisků. Březnový pád úrokových sazeb České národní banky v souvislosti s pandemií koronaviru bude totiž znamenat podstatně slabší zhodnocení peněz, které mají domácí finanční domy uložené u centrální banky.
 

Celý článek si máte možnost přečíst na webu E15.

Více...
5. 4. 2020

Návrat státních aerolinek? Stát zvažuje koupi podílu v ČSA nebo Smartwings

Současná bezpečnostní opatření tvrdě dopadají na českého soukromého dopravce Smartwings, který je nyní coby vlastník původně státních Českých aerolinií fakticky jedinou leteckou společností se sídlem v tuzemsku. Stát nyní zvažuje, že nalije stamiliony do nákupu podílu v jedné z firem. Před pár roky se přitom podílu v ČSA ochotně zbavil.

Celý článek najdete k přečtení na webu idnes.cz.

Více...

Zaregistrujte se a získejte přístup k bonusovým článkům

Zadejte váš email a získáte tím přístup k bonusovým článkům. Občas vám také pošleme ty nejzajímavější investiční tipy (lze kdykoliv zrušit odhlašovacím odkazem v emailu)
Zadejte správný e-mail
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.