Index S&P 500 vývoj v roce 2019

zdroj: bloomberg.com

Máme tedy být v klidu? Do určité míry věřím tomu, že vlivem politiky centrálních bank akciové trhy mají šanci na další růst. Faktem je, že to, s čím teď finanční trh počítá, není málo. Podívejte se na pravděpodobnosti poklesu úrokových sazeb Fedu. Trh vůbec nepochybuje o tom, že sazby půjdou dolů. A v horizontu jednoho roku čeká trh snížení klíčové Fed funds rate z dnešních 2,37 % na 1,44 %.

Strategie Fed

zdroj: bloomberg.com

A málo se nečeká ani v případě Evropské centrální banky. Finanční trh v horizontu jednoho roku čeká další snížení depozitní sazby na -0,52 % ze současné úrovně -0,4 %. To je sice menší snížení, než v případě Fedu, ale jde o snížení do záporu. ECB navíc jasně signalizovala, že je ochotna vrátit se k tištění peněz.

Strategie úrokových sazeb ECB

zdroj: bloomberg.com

Co to znamená pro investory?

Čeká se tedy hodně a věřím, že to buď nebude potřeba anebo tato očekávání skutečně centrální banky naplní. Pro akciové trhy by to tedy mělo znamenat cestu vzhůru. Jenže to neznamená, že do vývoje pořád nebude promlouvat Donald Trump a obchodní války. A navíc se může stát, že dobrá, nově příchozí data způsobí krátkodobé poklesy akciového trhu, protože se sníží spekulace na snižování sazeb. A v této schizofrenní situaci považuji za logické dál sázet na akcie, ale využívat investičních nástrojů s možností garance návratnosti kapitálu.

Zobrazit celý disclaimer

Osobní komentář makléře

Centrální banky a posilující akcie

Petr Němec
Burzovní makléř
petr.nemec@cyrrus.cz
Petr Němec
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.