Akcie v letošním roce procházejí nebývalým vývojem. V březnu hodnota firem zahrnutých do indexu SP500 klesala o víc než 30 % a došlo tak k přerušení historicky nejdelšího období kapitálového růstu. Již ve druhém kvartálu však index SP500 znovu vzrostl – a to až o 20 %. Předvedl tak největší čtvrtletní nárůst od roku 1998. Následující čtvrtletí se již rovněž neslo na vlně posilování akcií. Na obrázku níže lze vidět graf nejširšího indexu americké burzy S&P500 a jeho jednotlivé kvartály.

 

 

 

Udělejme si teď malý exkurz do historie. Z dat uvedených níže vyplývá, že pokud index S&P500 vzroste kvartálně minimálně o 15 %, tak v následujícím čtvrtletí vždy pokračuje v rostoucím trendu. Pokud bychom tedy na základě tohoto pravidla chtěli predikovat vývoj indexu S&P500 v posledním čtvrtletí, došli bychom k závěru, že i ve zbývajícím kvartálu bude index růst.

 

 

Tak jaký tedy bude konec roku 2020?

 

Dle historických dat by měla růstová seance indexu S&P500 pokračovat. Jenže statistika nám neukazuje komplexní pohled na situaci na kapitálovém trhu. Nyní se nacházíme v historicky bezprecedentní době, ve světě se šíří pandemie, jež dopadá na život každého z nás.

 

Jako laik si netroufám predikovat vývoj této zrádné nemoci. Každopádně největší šok kapitálové trhy zažily v březnu. Nepředpokládám, že i při dalších nárůstech nemocných by kapitálové trhy zažily obdobný propad jako na jaře.      

 

Dalším faktorem, který rozhodně nepřispívá k uklidnění na trhu, jsou volby amerického prezidenta. Podle dosavadnímu průzkumu by měl vyhrát reprezentant Demokratů, Joe Biden. Wall Street pozorně sleduje jednotlivé výroky Trumpova protikandidáta. Je pravděpodobné, že případné vítězství Bidena by bylo výrazným negativním impulsem pro kapitálové trhy, zejména pak pro akcie ze sektoru bankovnictví, těžební průmysl nebo technologie.       

 

Je nutné zmínit, že u předchozích voleb v roce 2016 vše nasvědčovalo o vítězství Hillary Clintonové. Nakonec zvítězil současný prezident Trump, který paradoxně obdržel méně hlasů než protikandidát, a to díky specifikům amerického volebního systému.                                                                                          

I přes výraznou nejistotu prezidentských voleb neočekávám propad v rozsahu prvního čtvrtletí. Do konce roku bychom měli být spíše svědky dalšího růstu kapitálových trhů. Nevylučuji krátkodobé tržní korekce. Není potřeba se obávat medvědího trhu, přece jen na zimu medvěd uléhá k spánku.

 

Jak by mělo vypadat investorské portfolio reflektující zvýšenou volatilitu trhu?

 

Investoři by rozhodně měli navyšovat pozice v sektorech, které budou imunní vůči výsledkům voleb.  Například akcie sociální sítě Twitter patří mezi akcie, které by měly pokračovat v růstu. Společnost disponuje nadprůměrnou hotovostí a stále solidními hospodářskými výsledky. Další vhodnou investicí do následujících měsíců je fintechová firma Paypal.

 

I přes možné zhoršení situace ohledně pandemie covid-19 by akcie této firmy neměly být výrazně zasaženy. V neposlední řadě akcie společnosti, které by neměly postihnout výrazné ztráty v post volebním období, je Netflix. Velmi známá internetová televize, která patří mezi deset největší technologických společností na světě. Firma zůstává stále zisková, tržby dlouhodobě rostou.                     

 

Závěrem přeji všem investorům hodně zdraví a trpělivosti, protože současná doba si to žádá jako nikdy předtím.

 

Zobrazit celý disclaimer

Osobní komentář makléře

Poslední kvartál roku, aneb americké volby

Marek Kupka
Burzovní makléř
marek.kupka@cyrrus.cz
Marek Kupka
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.