Wu-chanský koronavirus umí způsobit i pořádnou bolest hlavy

Wu-chanský koronavirus umí způsobit i pořádnou bolest hlavy

 

Wu-chanský koronavirus nakazil celosvětově statisíce lidí a všem ostatním minimálně způsobil bolest hlavy z dlouhého pobytu doma nebo hůře z hrozby ekonomické recese. Jasný náznak, že by nákaza v nových epicentrech v Evropě a v USA odeznívala, zatím nemáme.

ČÍST DÁLE »

Poslední týden v březnu se i přes tento fakt akcie postupně nadechují díky razantní odpovědi v podobě štědrých vládních stimulů podpořených kroky ze strany centrálních bank. Tato koordinace obou politik (jak fiskální, tak monetární) prozatím vytvořila pozitivní sentiment, který pomohl odbourat největší paniku a najít akciím půdu pod nohama.

 

Pro setrvalejší růst trhů je však zásadní obrat ve vývoji světové pandemie. Otázka, na kterou nyní investoři hledají odpověď, je, jak dlouho bude pandemie na západní polokouli trvat? Efekt schváleného balíčku časem vyprchá a trhy budou opět sledovat vývoj počtu nakažených. Akcie hledí do budoucna, proto by měl stačit signál, že se nákazu podařilo izolovat a počet nakažených klesá. Úspěšným návodem, jak se k tomuto stavu přiblížit, nám budiž státy jako Tchaj-wan nebo Jižní Korea.

 

Které sektory nebo tituly mají největší potenciál odolat dopadům koronaviru? Určitě jde o sektory zdravotnictví a farmacií, zde bych za preferované tituly označil Gilead nebo Abbvie. Dále bych osobně věřil necyklické spotřebě – zejména výrobky denní spotřeby, zde je zajímavý např. Johnson and Johnson nebo Henkel. Skutečnost, že koronavirus poslal miliony lidí (včetně autora tohoto článku) na home office, nahrává i sektoru kybernetické bezpečnosti a IT obecně.

 

Přeji všem, aby ve zdraví tuto nelehkou situaci přečkali a brzy měli možnost vyjít ven bez roušky. Nebo ještě lépe si v době, kdy cena ropy stojí 20 dolarů za barel, levně zaletět někam za exotikou.

Osobní komentář makléře

Leoš Strnad

Leoš Strnad
Burzovní makléř
leos.strnad@cyrrus.cz
Leoš Strnad

Mohlo by vás zajímat

Vozy budoucnosti? Elektromobily
Vozy budoucnosti? Elektromobily
Zpomalování ekonomiky v Evropě se projevilo i v automobilovém sektoru. Nejen evropský prodej automobilů zaznamenává určitý pozvolný pokles. Jednotl...
Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Dění na akciových trzích v roce 2019 bylo do značné míry ovlivněno výprodeji na konci roku 2018. V loňském roce akciové trhy zvrátily pro...
Komentář makléře: „Show must go on“
Komentář makléře: „Show must go on“
Blíží se konec roku a nastává čas bilancovat letošní rok a pokusit se podívat na ten následující. Na samém začátku jsme byli svědky pokračování pro...
Listopadové nákupní šílenství jménem Black Friday
Listopadové nákupní šílenství jménem Black Friday
Černý pátek představuje nákupní šílenství už nejen v USA, ale i v zemích po celém světě včetně České republiky. Jak si vrchol prodejní se...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.