Biden ukázal na senátorku za Kalifornii Kamalu Harrisová. Jde o ženu z levicovější části Demokratické strany než je sám Biden. Joe Biden zkrátka nechce, aby voliči Bernieho Sanderse trucovali v den voleb doma. Harrisová je také tmavší pleti (její maminka je emigrantka z Indie a otec z Jamajky) a to zřejmě souvisí s vlivem hnutí „Black lives matter“, které Demokratická strana hlasitě podporuje.

 

Nejstarší prezident

 

Bidenovi je nyní 77 let a v době, kdy by měl teoreticky nastoupit do úřadu, mu bude již 78. Byl by tak vůbec nejstarším prezidentem, který se kdy ujal úřadu. Harrisová je o 22 let mladší než Biden a má tak vedle „ospalého Joe“ působit svěže a energicky. Politická zkušenost Harrisové jistě také hrála důležitou roli při její volbě viceprezidentky. Má tak předcházet kritice, že by se v případě předčasného skonu prezidenta v úřadu ocitla politicky nezkušená osoba.

 

Zprávy z posledních týdnů informují o „spolehlivém“ náskoku demokrata Bidena nad republikánem Trumpem. Nutno říci, že tyto průzkumy bere po zkušenosti z minulých voleb vážně asi málokdo. Je však jeden americký stát, kde je předvolební průzkum přece jen důležitý. Nechce-li být Trump „jednomandátovým“ prezidentem, musí bezpodmínečně zvítězit ve státě Florida. Žádný republikánský prezident od roku 1924 nevyhrál prezidenství bez toho, aby zvítězil na Floridě. Florida je zkrátka ve složité matematice kolegia volitelů klíčový stát. Trump zde však nevedl ani v jednom průzkumu od března.

 

Esa zatím zůstávají v rukávu

 

Jak to tedy celé může dopadnout? Vzhledem k šíření koranoviru a s ním spojeném propadu americké ekonomiky by bylo překvapením, kdyby nyní v průzkumech nevedl protikandidát současného prezidenta. Trump však zcela jistě ještě nevytáhl všechna (hlavně ekonomická) esa pro své voliče. Argument, že za jeho vlády se americké ekonomice dařilo nejlépe v historii a že tedy jen on ji dokáže opět postavit na nohy, bude v myslích nerozhodnutých voličů rezonovat stále více. Demokratická strana se navíc nechala slyšet, že by podpořila zvýšení daní a něco takového je ve Spojených státech velice nepopulární.

 

Vážení klienti, zeptáte-li se mne, kdo si myslím, že vyhraje, tak i přes výše uvedené průzkumy, to bude s největší pravděpodobností současný prezident Trump.

Zobrazit celý disclaimer

Osobní komentář makléře

Leoš Strnad

Leoš Strnad
Burzovní makléř
leos.strnad@cyrrus.cz
Leoš Strnad
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.