USA a EU se zotavují, Čína jede

Zatímco v druhé polovině roku Evropa a Spojené státy pomalu sčítaly škody, o kousek dál v Číně již ekonomika nabírala na síle.  Mnohonásobně vyšší poptávka nejen po zdravotnickém zařízení potvrdila nezastupitelnou roli čínského zpracovatelského průmyslu v globální ekonomice.

Skutečnost vyššího čínského exportu do Evropy navíc dle evropského statistického úřadu znamenala výměnu na pozici hlavního obchodního partnera Evropské unie. Čína se tak, i přes značné zpomalení tempa růstu reálného HDP, stala v závěru roku jedinou velkou ekonomikou, která v roce 2020 rostla.

 

A co na to trhy?

Silný fundament a mimořádně výhodnou pozici asijské velmoci dobře vnímají také akciové trhy. Hodnota hlavního akciového indexu CSI 300, který zahrnuje největší firmy na burzách v Šanghaji a Šen-čenu se od začátku roku 2020 kumulativně zvýšila o 35 %. Ve srovnání s tím vzrostl nejsledovanější americký akciový index ve stejném období o 18 %.

Zobrazit celý disclaimer

Alibaba vs. Amazon

Potenciál dalšího zhodnocování čínských aktiv je velký, o čemž svědčí aktuální valuace veřejně obchodovatelných společností. Jedinečný příklad nabízí srovnání dvou e-commerce gigantů. Společnosti Alibaba a Amazon si jsou svým byznys modelem velmi podobné. Dlouhodobě si navzájem konkurují a svádějí bitvu o krále v online obchodování. Valuace cen jejich akcií se však zásadně liší.

 

Jak se to počítá?

Tradiční poměrový ukazatel P/E se vypočte jako poměr ceny za akcii ku zisku na akcii a jednoduše řečeno poskytuje informaci o tom, jakou cenu je investor ochoten zaplatit za zisk. Zatímco průměrná hodnota P/E u Amazonu byla v roce 2020 na úrovni 74 - tedy investor utratil 74 dolarů za jeden dolar zisku společnosti, v případě Alibaby se hodnota P/E rovnala 38, což znamená, že investor za jeden dolar zisku Alibaby zaplatil téměř o polovinu méně než za jeden dolar zisku Amazonu. A o čem že to tedy vypovídá? Akcie Alibaby jsou ve srovnání s akciemi Amazonu levné a stále existuje výrazný prostor pro jejich posílení.

Zobrazit celý disclaimer

Co stojí za úspěchem Číny?

I přestože Čína již dávno není typickou centrálně plánovanou ekonomikou, identita kapitálového trhu je zde jedinečná. Zatímco za tím americkým stojí transparentnost, historická výkonnost a tradiční podoba kapitalismu, o Číně stále ještě mnohé nevíme.

Nadále platí, že trhy jsou zde regulované, byrokracie všeprostupující a poslední slovo má nevyzpytatelná komunistická vláda. S tím souvisí také extrémně vysoká rizika, které lze jen stěží ignorovat. Je však na místě vnímat potenciál, které tamější, stále ještě rozvíjející se, kapitálové trhy nabízejí. Covid-19 přinesl spoustu změn a mezi nimi i příležitost pro další expanzi rychle rostoucího asijského giganta.

Zobrazit celý disclaimer

Komentář analytika

Drobní investoři a jejich vliv

Ing. Klára Pernická
Analytik junior CYRRUS
klara.pernicka@cyrrus.cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.