Na ropném trhu došlo k bezprecedentnímu poklesu. Cena kontraktu s květnovým dodáním se během včerejška propadla do záporného teritoria. To znamená, že ten, kdo surovinu převzal, dostal zaplaceno až 40 dolarů za jeden barel. Cena se později normalizovala a nyní se květnový kontrakt obchoduje za $1,5 za barel. Tyto nezvyklé cenové pohyby souvisí zejména s technickými faktory. Dnes je poslední den, kdy lze obchodovat květnový kontrakt. Od zítřka se již kupující kontraktu zavazuje k fyzickému vypořádání, což znamená, že musí být napojený na ropovody v Cushingu v Oklahomě. Vzhledem k rychlému vyčerpávání skladovací kapacity, je však prakticky nemožné surovinu odebrat. Očekává se, že se skladovací kapacita v Cushingu naplní první týden v květnu.

Proč se volná skladovací kapacita tak rychle naplňuje? Koronavirová pandemie vedla k náhlému zastavení ekonomiky. Ochabující ekonomická aktivita a zákazy cestování vedly k citelnému poklesu poptávky po ropě. Ve srovnání s úrovní před pandemií propadla poptávka po ropě o cca 33 milionů barelů denně. Nabídkové škrty, ke kterým se zavázaly země OPEC+ nedokázaly tuto situaci dostatečně kompenzovat.

Červnový kontrakt se obchoduje na úrovni 21,4 dolarů za barel. Nicméně nelze vyloučit výraznější prodejní tlak, jelikož těžaři nemusí až v tak krátkém časovém horizontu přijít s hmatatelným omezením produkce. Dalším významným faktorem bude rolování pozic ze strany velkých fondů z červnového do červencového kontraktu. Fondy prodávají starší a kupují novější kontrakty, aby se vyhnuly fyzickému vypořádání. Fond USO drží 25% - 30% veškerých kontraktů s dodáním v červnu.

Cena ropy by se měla stabilizovat v létě. Do té doby zřejmě budou některé firmy nuceny produkci za jakoukoliv cenu ukončit nebo alespoň výrazněji omezit. Zároveň dojde k částečnému návratu poptávky, jelikož globálně nastane uvolnění současných tvrdých restriktivních opatření kvůli covid-19. Bilance mezi nabídkou a poptávkou by se tak měla opět narovnat.

Cena ropy Brent je vyšší hlavně proto, že na tomto typu ropy se nyní již obchoduje červnový kontrakt. Ten aktuálně stojí přes 25 dolarů. Rozdíl v cenách je tedy přes 4 dolary, nikoliv 24 dolarů (časový nesoulad). V případě Brentu nehrozí bezprostřední vyčerpání skladovací kapacity, což vyšší cena zohledňuje.

_______

Pokud vás situace na trhu s ropou zajímá blíže, sledujte dnes 21. 4. 2020 živé vysílání s Tomášem Pfeilerem, kde bude celá situace komplexněji probírána s prostorem pro divácké dotazy. Vysíláme od 17:00 na www.cyrrus.cz!

Zobrazit celý disclaimer
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.