Ohlédnutí zpět za rokem 2020

Ohlédnutí zpět za rokem 2020

Kdo by na začátku letošního roku býval čekal, že (nejen) akciové trhy zažijí rok podobný jízdě na horské dráze.

Do roku 2020 mnozí sice vstupovali s obavou, že dojde ke zpomalení ekonomického růstu, k čemu nahrávalo spoustu signálů jako například výrazně zpomalující průmysl. Nikdo však na začátku roku neočekával příchod exogenního šoku v podobě pandemie. Znovu se ukázalo, proč takovéto šoky zůstávají největším rizikem pro prognózy – nikdo nedokáže předvědět, kdy přijdou a jaké budou jejich skutečné dopady.

Na akciových trzích v důsledku koronavirové krize skončil nejdelší býčí trh v historii, který trval až neuvěřitelných 131 měsíců. Během měsíce odepsal hlavní americký akciový benchmark S&P 500 34 % své hodnoty. Paniku na trzích následně pomohly uklidnit centrální banky v čele s Fedem a ECB, které maximálně uvolnily měnové podmínky a začaly finančnímu systému poskytovat likviditu. Spolu s centrálními bankami zakročily také samotné státy s fiskálními stimuly. Všechny tyto efekty hrály v zotavení akciového trhu zásadní roli.

Screenshot_5.jpg

Od svého letošního minima vzrostl index S&P 500 o 65 % a aktuálně si od začátku roku připisuje výkonnost 14,8 %. Nacházíme se tak na počátku nového býčího trhu, jehož počátečním tématem byla naděje a optimismus – zejména týkající se rychlého zotavení po škodách, které v ekonomice pandemie zanechala. Světové akciové trhy končí rok 2020 s optimistickým naladěním, které bylo nastartováno úspěchem vakcíny proti Covid-19 a je podtrhováno také pozitivními makroekonomickými daty.

Pandemie, vakcína a ekonomické zotavení budou hlavními tématy příštího roku, které budou mezi investory rezonovat. Příští rok se bude odehrávat na pozadí pokračující extrémně uvolněné měnové politiky, vládní podpory pro ekonomiku a očkování proti Covid-19, od kterého si investoři slibují uvolnění protipandemických opatření a s tím spojený návrat k normálu. Co lze na akciových trzích za takového situace očekávat?

  • Nárůst rizikového apetitu, který povede k nadvýkonnosti akcií
  • Zaostávat budou naopak bezpečná aktiva – zlato a vládní dluhopisy
  • Ekonomické zotavení bude taženo průmyslem, který v posledních měsících letošního roku vykazuje silnou poptávku
  • Ekonomické zotavení povede k nárůstu zisků jak v USA, tak v EMU
  • … o dalších tématech roku 2021 se dozvíte více v našem novém výhledu

 

Zajímá vás, jak vidíme situaci na trzích a v ekonomice v příštím roce? Nenechte si ujít zveřejnění výhledu CYRRUS pro rok 2021.

Zobrazit celý disclaimer

Chcete mít náš investiční výhled pro rok 2021 co nejdříve? Zanechte nám na sebe email!

Odesláním formuláře budeme zpracovávat Vaše osobní údaje pro účel vyřízení Vaší žádosti. Více informací o způsobu zpracování osobních údajů najdete zde.
 
 
Domluvte si schůzku

Komentář analytika

Ohlédnutí 2020

Anna Píchová
Analytička CYRRUS
anna.pichova@cyrrus.cz
Anna Píchová
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.