Na Pražské burze to žije!

Na Pražské burze to žije!

 

Nedávno zveřejněná makroekonomická prognóza potvrdila pomalé probouzení české ekonomiky po ekonomickém „lockdownu“.  Situace na trhu se den ode dne zlepšuje a s tím roste také zájem společností o vstup Pražskou burzu (PSE).

 

 

Velké plány si žádají čerstvý kapitál.

Jen za poslední měsíc informovaly o veřejné nabídce svých akcií hned tři společnosti z různých odvětví ekonomiky. Zájem mezi investory vzbudil jak technologický titul eMan, tak e-commerce společnost Pilulka, či stálice v oblasti zbrojního průmyslu – Česká zbrojovka.

Dvě ze tří kapitálových společností – eMan a Pilulka se rozhodly nabízet své akcie prostřednictvím PX Start burzy, která od roku 2017 umožňujeme malým a středním českým firmám využít ke svému financování kapitálový trh. Společnost Česká zbrojovka a.s. bude nabízet své akcie standartním způsobem na Burze cenných papíru Praha.

A jaký je rozdíl mezi Pražskou burzou a burzou PX Start? Obchodování na PX Start je prováděno formou aukce a minimální velikost jednoho obchodu je závislé na konkrétní emisi. Výhodou pro firmy vstupující na tento jsou především minimální náklady na straně emitenta jako např. získaný kapitál bez úroku. Investorovi je naopak nabídnuta jedinečná možnost participace na růstu českých, progresivních, inovativních, ale i tradičních firem, které by se z různých důvodů na burzu nedostaly.

A kdo jsou tedy vlastně ty zmíněné společnosti hledající nový kapitál na akciového trhu?

Jedna z prvních technologických firem na Pražské burze je softwarová společnost E-man. Ta dodává komplexní řešení společnostem napříč Evropou a o jejích úspěších hovoří také spolupráce s velkými institucemi, jako je například Evropský statistický úřad – Eurostat. E-man věří, že informační technologie jsou klíčem budoucnosti, což mimo jiné potvrzuje také mohutná expanze firmy. Dva vizionáři dokázali během dekády vybudovat společnost s obratem 170 milionů korun a nyní zaměstnávají bezmála 120 lidí, mimo jiné také v americkém Houstunu. O tom, že perspektivu technologií vnímají také investoři, se v eManu přesvědčili již během primární veřejné nabídky akcií. Zájem ze strany investorů převýšil nabízené množství akcií, a to o více než 110 %. Společnost eMan se tak stala historicky nejúspěšnější primární nabídkou trhu PX Start. Další rekordy na sebe nechaly dlouho čekat. Již během prvního obchodního dne vzrostla hodnota akcií společnosti o více než 17 % a celkový objem obchodů činil 2,79 mil. korun.

 

 

Pilulka.cz – jednička na Pražské burze

Jedničkou na Pražské burze bude také společnost Pilulka.cz. Jedná se totiž o první tuzemskou společnost z oblasti e-commerce, která se rozhodla oslovit investory prostřednictvím akciového trhu. Jedinečný business model byl založen s cílem spojovat nabídku s poptávkou a umožnit tak zákazníkům nakupovat nejen léky ale i vitamíny a další produkty pod značkou zdravého životního stylu pohodlně a z tepla svých domovů. Současně se však majitelé firmy dlouhodobě snaží vnímat přání a potřeby zákazníků, proto také internetovou platformu obohatili o více než 150 kamenných prodejen s lékárnickým zbožím, které jsou mimo ČR dostupné také v Rumunsku a na Slovensku. Pilulka.cz rozhodně nezahálí a od vstupu na Pražskou burzu Start si slibuje přítomnost nových finančních investorů, kteří podpoří růst a další expanzi této české progresivní společnosti.

 

Česká zbrojovka 

Krátce poté co vstup na akciový trh oznámila společnosti Pilulka.cz se objevila zpráva o plánovaném upsání akcií jednoho z nejvýznamnější evropských výrobců ručních palných zbraní – společnosti Česká zbrojovka Group. Zastoupení technologických společností na burze tak bude doplněno o defenzivnějšího hráče ze sektoru zbrojního průmyslu. Zbrojovka má stejně jako eMan a Pilulka.cz zastoupení mimo Českou republiku. Provozuje mimo jiné závod v USA, který se v posledních letech stal jedním z největších generátorů tržeb společnosti. Počet prodaných zbraní meziročně vzrostl o 15 % a s tím také výnosy společnosti. Zatímco ještě v roce 2019 reportovala společnost tržby ve výši 3 mld CZK, letos její výnosy vzrostly až o 13,5 % na 3,4 mld CZK, to vše navzdory celosvětové pandemii a ekonomické krizi. Společnost, která se může chlubit historií sahající až do roku 1936, si od vstupu na burzu slibuje především posílení transparentnosti a získání finančních prostředků. Ty dále plánuje směřovat do výstavby nového výrobního závodu v americkém Arkansasu a do dalších projektů, které podpoří rozvoj společnosti a upevní její pozici na evropském trhu. Případné další výnosy hodlá společnost použít na předem neurčené akvizice.

 

 

O tom, že to na Pražské burze žije, tedy není pochyb. Vstup nových společností na trh navíc v tak širokém sektorovém zastoupení nabízí investorům jedinečnou možnost, jak účelně diverzifikovat a následně zhodnocovat svá aktiva. Na závěr je třeba podotknout, že konkrétně Pražské burze, která v poslední dekádě čelí neustále snižujícímu se objemu obchodů, takovýto impuls určitě prospěje.

 

Ing. Klára Pernická
analytik junior

Zobrazit celý disclaimer

Máte zájem investovat nebo se chcete dozvědět více?
Dejte nám vědět!

Odesláním formuláře budeme zpracovávat vaše osobní údaje pro účel vyřízení vaší žádosti. Více informací o způsobu zpracování osobních údajů najdete zde.

Zavolejte nám

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.