Farmaceutické společnosti usilují o poražení koronaviru

Farmaceutické společnosti usilují o poražení koronaviru

Současná pandemie má prokazatelné dopady na ekonomiku v celosvětovém měřítku. Nejen v jejím průběhu, ale i po jejím odeznění se do značné míry přeskupují důležitost a potenciál jednotlivých ekonomických odvětví. Většina investorů si tak klade otázku do jakého sektoru tedy investovat své finanční prostředky ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. Vzhledem k současné situaci se jako nejpotřebnější jeví sektor farmacií a zdravotní péče.

ČÍST DÁLE »

Nejen současná akutní snaha o nalezení léčiva na onemocnění COVID-19 a výrobu veškerého zdravotnického materiálu, který současná situace vyžaduje, ale i následné posílení sektoru zdravotní péče pro uvedení tohoto sektoru do původního stavu, který je aktuálně do velké míry oslaben využitím maximálních možných kapacit pro zpomalení a zastavení pandemie nového typu koronaviru.

 

 

Vakcína proti šíření novému typu koronaviru SARS CoV-2 v současné době neexistuje. Přestože pandemie nabírá výrazných rozměrů a je zřejmé, že na dlouhou dobu změní chod společnosti v celosvětovém rozměru, snadné řešení v podobě léčiva nebo prevence zatím neexistuje. Zdravotní zařízení ošetřující pacienty s tímto virovým onemocněním využívají dostupná léčiva primárně určená pro léčbu jiného typu onemocnění.

 

Farmaceutické společnosti, které se aktivně podílejí na boji s koronavirem, aktuálně usilují o vyvinutí specifického antivirotika a vakcíny. Na rozdíl od řady farmaceutických společností, které započaly svůj výzkum od samotného počátku, mají některé společnosti určitý náskok v podobě již absolvovaného antivirotického výzkumu a vývoje. Některá již oficiálně schválená léčiva, určená pro jiný typ srovnatelného typu viru, aktuálně procházejí modifikačním výzkumným procesem se záměrem dosažení cíleně efektivního antivirotika pro boj s koronavirem SARS-CoV-2.

 

 

Déle jsou zde antivirotika ve stádiu vývoje, tedy před oficiálním schválením a uvedením na trh, která lze vy výjimečném stavu využít jako experimentální léčivo. Nejznámějším příkladem je lék remdesivir vyvinutý americkou firmou Gilead Sciences. Remdesivir je specifické antivirotikum, které zabraňuje množení koronaviru. Původní zacílení tohoto léčiva bylo na léčbu krvácivé virózy ebola v Kongu. Vývoj remdesiviru však nebyl kompletně dokončen, protože se podařilo epidemii zastavit a testy léku tak byly přerušeny. Remdesivir byl efektivně využit i na nemoci SARS a MERS a v současné době je používán jako experimentální léčivo pro boj s koronavirem SARS-CoV-2. Dalším slibným kandidátem na léčbu koronaviru SARS-CoV-2 je již schválené léčivo Kaletra od americké společnosti AbbVie. Lék Kaletra, který prokázal jistou účinnost v boji proti HIV, kombinuje antivirové složky lopinavir a ritonavir.

Kromě samotných léčiv je velmi důležitá oblast vývoje samotných výzkumných laboratoří a lékařské techniky. V souvislosti s aktuální pandemií dochází ke zvýšenému využívání telemedicíny ve zdravotnických zařízeních. Pacient s podezřením na onemocnění koronavirem je izolován v samostatné místnosti, kde má k dispozici tablet. Pomocí tabletu komunikuje s lékařem. Americká firma VIVUS poskytuje systém telemedicínských vzdálených monitorovacích modulů za účelem usnadnění efektivní péče o pacienty během sociální izolace. Virtuální návštěvy lékaře a inteligentní zdravotnická zařízení dostupná prostřednictvím platformy VIVUS Health Platform, kde zúčastnění lékaři mohou pomocí platformy VIVUS Health Platform provádět pokročilé virtuální prohlídky svých pacientů v současném prostředí, ve kterém pacienti, lékaři a pečovatelská zařízení dodržují sociální distanční pokyny, které brání šíření onemocnění COVID-19.

Petr Pelc, portfolio manažer CYRRUS

Mohlo by vás zajímat

Vozy budoucnosti? Elektromobily
Vozy budoucnosti? Elektromobily
Zpomalování ekonomiky v Evropě se projevilo i v automobilovém sektoru. Nejen evropský prodej automobilů zaznamenává určitý pozvolný pokles. Jednotl...
Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Dění na akciových trzích v roce 2019 bylo do značné míry ovlivněno výprodeji na konci roku 2018. V loňském roce akciové trhy zvrátily pro...
Komentář makléře: „Show must go on“
Komentář makléře: „Show must go on“
Blíží se konec roku a nastává čas bilancovat letošní rok a pokusit se podívat na ten následující. Na samém začátku jsme byli svědky pokračování pro...
Listopadové nákupní šílenství jménem Black Friday
Listopadové nákupní šílenství jménem Black Friday
Černý pátek představuje nákupní šílenství už nejen v USA, ale i v zemích po celém světě včetně České republiky. Jak si vrchol prodejní se...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.